Led ampulun içini merak edenler için resim.

Başlatan remzi, 28 Aralık 2014, 19:30:43

gtekdemir

Bina otomasyon sistemleri üretimi yapan bir şirketim var ve arge personeli olarak ortaklar dahil 6 mühendis çalışıyoruz. Sistemlerimiz genelde ciddi birikim gerektiren işler olmasına rağmen şirketi çevirecek asıl tatlı parayı aydınlatma işinden kazanıyoruz. Arge'yle para kazanmak ve bir şirketi ayakta tutmak çok zor. 

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Aralık 2014, 13:18:55
Her işte olduğu gibi üretmek değil satmak önemlidir.
Buradada ticari zeka çevre ve bağlantılar ön plana çıkar azizim.

Hocamın dediği gibi önemli olan yapmak değil satmak. İkili ilişkiler ve çevre en önemli konu. Geçtiğimiz günlerde bir kamu kurumuna yaklaşık 100.000TL' lık özel üretim yaptık, kurumdaki ilgili personelle aramız iyi olmasa işi alamazdık çünkü TSE belgemiz yok. 

mustafaelektro

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Yerli rekabet edemez denemez zaten demedim de, ama zorlanır.  Özellikle bu işte olduğu gibi çinlinin üretip bize gönderdiği hali ile işimize yarayan, ek ayarlara-kurulumlara gerek duymayan bir sistem varsa, genelde çinliler kazanıyor. Daha doğrusu onu getirip ben ürettim diyen satıcılar. Devlet boşuna ek vergiler koymuyor, telefonu mesela normal fiyattan sattırsa yerli üretim imkansıza doğru sürüklenir gibime geliyor.