Led ampulun içini merak edenler için resim.

Başlatan remzi, 28 Aralık 2014, 19:30:43

remzi

Geçenlerde bir firmadan led ampul aldım. teker teker dökülüyorlar. Çin malı işte.
İçini merak edenlere resim çektim.

Salih

Bu arada konu açılmışken led ampul haakkında
tecrübe edenlerin fikrini almak istiyorum.
10W harcamayla 100w eşdeğer ışık veriyor diyor
ve ömrünü çok uzun söylüyorlar, reklamlarında.
Ne dersiniz?

Okan AKÇA

Sabit sicaklik sabit voltaj falan filanda  ömrü veriliyor
Aslında led halen  watt başına  Lümen olarak düşük  marka ledler bile  tasarruflu ampul kadar iyi aydinlatma yapamıyor  ve en az 3 kat fiyat farkı var  ledlerin basarili olduğu dekoratif   
Alanlardır

Kabil ATICI

Protatipi belki öyledir ama ürün olarak hangi kriterlere göre o değerleri verdikleri şüpheli.Yada kimin o değerlerde olduğunu söylediği bölümü eksik. ülkemizde normalde bunu yapan kurumlar var, ama ithal izni konusunda a'yı gönderip, ama piyasaya b sattıkları ortada.
ambar7

Andromeda

Ben şemasını merak ediyorum, besleme kısmı yani..
ayrıca ürünün nesi dökülüyor, somut olarak?

Watt başına 90 lümen yapıyor , Osramın bir ürününe daha doğrusu led ürüne baktım W başına 140 lm diyor..armatür haline gelince belki lümen düşüyordur..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ahmetbudak

Herkese iyi akşamlar sizce Elektroni kart , cihaz onarımı yapılan bir ortamda hangi tür ışık kaynağı kullanılmalı mesela klasik flresant lamba ışığımı yoksa klasik akkor flamanlı eski tip lambaların ışık renklerimi gözü daha az yorar veya ayrıntıları renkleri daha belirgin gösterir*

Kabil ATICI

Mercekli lamba kullanıyorum, normal akkor flemanlı lambada kullandım tasarruflu olanıda. Akkor ışığı fazla geliyor artı birde sıcaklık sorunu var. (genellikle  mat tipler kullanıyordum-piyasadan azalmaya başladı.) Şu anki akkor flemanlı lambalar halojen gibi bir şey olmuşlar.
Şu anda tasarruflu model kullanıyorum (beyaz) renk bozulması olmadığından daha iyi sonuç veriyor.
ambar7

remzi

Alıntı yapılan: elek - 28 Aralık 2014, 20:01:57
Ben şemasını merak ediyorum, besleme kısmı yani..
ayrıca ürünün nesi dökülüyor, somut olarak?

Watt başına 90 lümen yapıyor , Osramın bir ürününe daha doğrusu led ürüne baktım W başına 140 lm diyor..armatür haline gelince belki lümen düşüyordur..

Ürünün besleme kablosundan bir tanesi gövdeye lehimlemek yerine sıkıştırılmış.
Bir kaç ısınma soğuma sonrası ampulün kablosu yerinden çıkıyor. Çıkıncada resimde de göreceğiniz 47R direnci yakıyor.
Direnci değiştiriyorum. kabloyuda dış kısma lehimleyince sıkıntı olmuyor.
Ampulu 5TL'ye aldım. 6W 600 lümen diyerek sattılar.
Elimde watt metre ile ölçüm yaptım 4.3W gösteriyor. Lümenini ölçemedim.
Ampul üzerinde gerekli lehimlemeleri yaptıklarım bir daha arıza yapmadı.

elekTRofizikci

LED ampülde yerli bir ürünümüz var, bilmeyenler için yazmak istedim. Elazığ'da üretiliyor hemde...  Marka JETLED diye geçiyor. Net de de ilgili videoları var... 
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

Recep METE

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 29 Aralık 2014, 01:16:58
LED ampülde yerli bir ürünümüz var, bilmeyenler için yazmak istedim. Elazığ'da üretiliyor hemde...  Marka JETLED diye geçiyor. Net de de ilgili videoları var... 

İnşallah kendileri üretiyordur,  ithal edip kendi markalarını basmıyorlardır. Lamba gibi en önemli ihtiyaç olan bir şeyi kendi ülkemizde üretememek çok acı.Ülkemizde bu tasarruf lambalarını ve ledleri üretecek bir çalışma bence microçip imalatından daha önemli.Cari açığı bile düşürür.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

erkan614

Alttakiler şahsi görüşümdür kimseyi bağlamaz her firma kendi ticaretini yapar
5W led ampul 5 - 6,5 € fiyatının altındaysa o led ampülden uzak durun
osaka global cata bunlar çinden konteyner bazında çöp malzeme getirip piyasaya basan firmalar,
ama kurtulucaz bu dandikmallardan bakanlık çalışmalarını yapıyor
yakında çinden gelen malzemelerde ciddi belgelendirme istenecek ve muadil ürün kabül edilmeyecek
A ürününü tse ye gönderip ğ ürününü gümrükten geçiremeyecekler her partide akredite test raporu istenecek
Jet led ise en azından türk firma :)

ogy

Yerli Led üreticimizde var.Fabrikası Bursa'da.    http://www.secol.com.tr/

Yongası Kore malı ve sadece paketleme işlemi burada yapılıyor diye aklımda kalmış.2011'de 1w 90l/w ledlerden numune almıştık.Gayet iyiydi.

mustafaelektro

Böyle bir ürün için yerli üretim hiç mantıklı görünmüyor, yani rekabette zorlanırlar gibi. Benim gördüğüm çoğu firma ledi, led sürücüyü dışarıdan hazır alıyor ve burada kutuyu üretim montaj yapıyor. Ki bu işleri için de 1 Mühendis bie çalıştırmadan 50-60 kişi çalıştırıp yurtdışına mal gönderebilenler var. adam 5 katlı bina üretim tesisinden kocaman bir fabrikaya geçiş yapıyordu birde. sen de burada devre yapacağım diye uğraş :) gerçekten amaç para kazanmak ise başka türlü yürüyor bu işler. ama idealist yaklaşacağım ar-ge yapacağım, hepsini türkiyede üreteceğim diyenleri tebrik ediyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Mustafa daha bismillah başlayan bir arkadaşımız çıtayı yüksek tutup aylık 150.000 tl ciro yapacak işle start verdi.
Hemde pazarı sadece yurt içi.
Gemisini yürüten kaptandır.
1 seneye yakında devam ediyor.
Çizimleri tasarımları kendisi yapıyor. iyide bir pazarı var.
Yerli rekabet edemez ifadesiyle ancak kendimizi sınırlarız.
yapmayı düşünenler varsa önlerini tıkayacak sözlerle şevklerini kırmamak lazım.

Her işte olduğu gibi üretmek değil satmak önemlidir.
Buradada ticari zeka çevre ve bağlantılar ön plana çıkar azizim.