Ynt: altium lenght tunning sorusu

Başlatan Karamel, 04 Ocak 2015, 00:44:46

Karamel

merhaba. su siralar derslerde bunalinca azacik hobby amacli yine elektronik e bakinayim dedim. internette altiumun interavtive lenght tunning videolarini izlerken aklima birsey takildi. mesela 5 adet yolumuz var ve bunlari tunning yapacagiz. fakat bu yollar ara bir elemanada ugruyor. suana kadar cozebildigime gore altium sadece yolu hesapliyor. ara elemani hesaba katmiyor ama ben 1. elemandan cikanlar 2 ye esit gitsin. 2 den cikanlarda 3. elemana esit gitsin istiyorum. yazi ile kendimi tam olarak ifade edememis olabilirim. paint calismam daha aciklayici olabilir ::)

(yollar duz gidiyor. bir elektronik elemana ugruyor. sonrada kopmadan baska bir elektronik devre elemanina ugruyor. mesela 1. yi microprocessor. 2. yi ram. 3. yude ram olarak dusunebiliriz)

mesaj birleştirme:: 04 Ocak 2015, 01:02:58

altiumda dahada aciklayici olmasi icin birseyler cizmeye calistim. durum tam olarak asagidaki gibi. 1. pinlerden cikan yollar 2. pinlere ugruyorlar. hic kopmadan 3. pinlere gidiyorlar.

yollar hic kopmadigi icin altium bunlari tek yolmus gibi algiliyor. bunuda asagida gorebiliyoruz.

bense 1 ve 2. pinlerin arasindaki yollari ayri esitleyip. 2 ve 3. pinlerdekinleri ayri esitlemek istiyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Karamel

Karamel

bu sorumun cevabini az once ogrendim.

bu tarz bir islem ram pcblerinde onem arz ediyormus. yeni versiyon altium da bu ozellik varmis.

altium herhangi bir net i tek parca olarak dusunuyordu. onceden nasil yapiyorlarmis diye baktim. en basta 1 ile 2 yi esitliyorlarmis. 1 ile 2 tamamen esit olunca. 2 ile 3 e geciyorlarmis. simdi schematic ten hangi kisim esit olacaksa yaziyormusuz. program ara kisimlari ayri hesaplamayi dusunebiliyormus. belki bunu hayatim boyunca kullanma geregi duymayacagim ama ogrenmek acisindan bence iyi birsey ::)

http://www.altium.com/video-enhanced-length-phase-and-delay-tuning