bga package sorusu

Başlatan Karamel, 04 Ocak 2015, 01:42:45

Karamel

merhaba. hocalarima bu gece birsey daha sormak istiyorum. bga package entegreleri inceliyorum. bu package daki entegreler iki katmanli pcblerde kullanilabilirmi? yoksa 2 den fazla katman kullanilmadan olmazmi?

mesela bga 100 pinli olabilir.

Karamel

neden hocam? yani iki ile neden olmuyor?  :-\

एक होना

böyle bir ürün de 2 katman yeterlimi ?
ne kadar inçe yol çizmiş olsan da 2 katman yetersiz kalır.

**

sorduğun konu 100 pinli benim verdiğim örnek daha fazla. sonuç olarak 100 pin içinde yetersiz.

Karamel

hocam verdiginiz resimdeki bga package in sadece en dis ball larinda 100 adet pin var. yanlis saymiyorsam o verdiginiz fotodaki bga entegrenin gobegi haricinde 420 topu var?

ben bu soruyu sorarken fiziksel olarak değilde daha cok pcb tasarimi icin neden olmaz yada olabilir diye yanit alirim diye dusunmustum. cunku hocam biliyoruz ki. pcb cizmek sadece yollari baglamak demek degil. zira cok ball lu bga packagelerin(resimdeki gibi) buna fiziksel olarak imkan tanimadigini hayal edebiliyorum.

mesaj birleştirme:: 04 Ocak 2015, 03:18:15

gobektede 64 pin var. totalde 484 pin olmasi gerekli.....

mesaj birleştirme:: 04 Ocak 2015, 03:24:59

dogru saymisim. daha dogrusu algoritma yaptim onunla saydim ::) matematigi seviyoruz  ::)

mesaj birleştirme:: 04 Ocak 2015, 03:25:28

Package Type P/PG-BGA-484-1

OG

@Karamel, merakımı mazur gör, BGA ile bir çizim mi yapacaksın?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Karamel

Hayir hocam ama yazin stm32f429 deney board u yapma hevesim var. mumkun olursa bga yida ogrenme amacli bunu bga ile tasarlayabilirim. suan icin birsey yapma sansim yok. Cunki universte sinavlari var.

एक होना

ilk verdiğim örnek resmim için pin sayısı fazla demiştin.

aşağıdaki resim 100 pin bga.
mantıken 2 katman yeterlimi ?

pcb tasarlarken izalasyon önemli olduğu forum içerisinde konuşuldu görseller olarak anlatıldı.
izalasyon önemli değil çalışsın yeter dersen bir dene bakalım 2 katman yetecek mi ?

Karamel

Hocam iste verdiginiz bga package in pinleri iki katmanda disari cikartilabilir ::) izolasyondan kastiniz nedir hocam?

OG

Alıntı YapHayir hocam ama yazin stm32f429 deney board u yapma hevesim var. mumkun olursa bga yida ogrenme amacli bunu bga ile tasarlayabilirim. suan icin birsey yapma sansim yok. Cunki universte sinavlari var.

Öğrenci olduğun için ve hep bu durumlar başımızdan geçtiği için,
Affına da sığınarak,
Yerinde olsam bu asamada, bu gibi şeylerle uğraşmak yerine derslerime calisirdim. Öncelik dersde, tali olan bu gibi mesguliyetler ise, bu aşamada sana gereksiz oyalanma, asli isine gereken onemli vaktini calmasi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Alıntı yapılan: OG - 04 Ocak 2015, 11:21:39
Affına da sığınarak,
Yerinde olsam bu asamada, bu gibi şeylerle uğraşmak yerine derslerime calisirdim. Öncelik dersde, tali olan bu gibi mesguliyetler ise, bu aşamada sana gereksiz oyalanma, asli isine gereken onemli vaktini calmasi.

+++
Aynısı @Baran Ekrem içinde geçerli

M.Salim GÜLLÜCE

Farzedelimki 2 katmanlı yada çok katmanlı tasarımı tamamladınız.
Kaç tane yaptıracaksınız.
3-5 tane baskı devre yaptırmak gerekecek muhtenmelen.
Kim yapacak ?
Tasarlandığı gibi yapmaya teknolojisi uygun kimse mi ?
2 yüzlü SMD tasarımda bile 150 $ lik sabit Tooling maske ücretiyle başlar.
Maliyeti ne olacak?

Hesaba dip noktadan başlamanızda fayda var.
Bilmem kaç 1.000 adetten başlamayan ürünlerde BGA tasarımı yapmak ar-ge dışında ekonomik değildir.
Zaten ar-gede de ekonomi iflas eder. Para hedeflenmez sonuç hedeflenir.

BGA tasarımların ençok kullanıldığı alan GSM telefon ve Bilgisayar Tablet sektörüdür.
kaldıki ilk zamanlarda onlar dahi BGA ya cesaret edememişlerdir. (Birden fazla sebebi vardır.)
Bu sektörlerin kapısını Türkiyede aralamak istiyorum derseniz o zaman başka.
Kesenin ağzını açmayı göze aldınız demektir.

Böyleyse diyecek sözüm kalmaz. Elinizden öperim.

Karamel

Alıntı yapılan: OG - 04 Ocak 2015, 11:21:39
Affına da sığınarak,

hocam yilbasi tatili sebebiyle ders calismalarimi biraz hafifletip. azacik hobime yani elektronige vakit ayirayim dedim. birkac gun once calis calis calis calis baslikli bi konu acmistim. simdi telefondan girince bulamadim. o konudada buna deginmistim. benim hobim bile arastirma. kitap okuma ve dusunme gerektiriyor.... altium un sitesinde bga entegreler ile ram tasarimi yaparken altiumun sagladigi kolayliklar anlatiliyor.(video olarak) bende ogrenmek amacli sordum. hedefim insallah elektronik muhendisligini kazanmaktir ama suan elektronik ile hobi olarak ugrasiyorum diyede bga hakkinda bilgi edinmemem dogru olmaz oyle değilmi..?

Yazin 0603 package direnc ile ilgili bir soru sormustum. t2 hocam sanirim 30 yildir bu sektordeyim ben bile bu package direnc ten kullanmiyorum demisti. ne yani simdi? Turkiye de kullanilmaz. oyle olmaz. boyle olmaz diyip arastirmayalim? ogrenmeyelimmi? benim en cok sevdigim sey ogrenmek. yeni birsey ogrenmeye bayiliyorum ::) siz hocalarim benim icin cok yuksekten akan bir selale gibisiniz. bilginiz suyunuz gibi hic bitmiyor. bende sizi  altinizda bekleyen ogrenciyim. yazdan beri sizden cok sey ogrendim. halende ogrenmeye devam ediyorum. ogrenecek daha bir ton seyimde var.....

mesaj birleştirme:: 04 Ocak 2015, 14:20:12

hocam gecen yaz mustafaelektro vede hgs hocamdan pcb konusunda cok sey ogrendim. 2-4-8 katmanli pcbleri konusmustuk. cinde http://www.elecrow.com/10pcs-4-layer-pcb-p-1178.html 4 katmanli 10 adet pcb yi 24$yapiyorlar. bende stm32f429 ogrenmek istiyorum. kendi boardimi yapabilirim diye dusunmustum. forumda bga entegrelerin nasil lehimlenecegini anlatan bir hocamiz vardi. hatta laptop undan bir entegreyi sokup yeniden takiyordu videoda. o videoyu izleyince cok heyecanlanmistim. bu deney board unu hazir alirsam pcb cizmek konusunda birsey ogrenemem ama yaparsam ogrenebilirim. birde eger entegreleri bga package ile yapabilirsem. o zamanda bga ile tasarim yapmayi da ogrenebilirim. ::) bu bilgiler ne ise yarar? Turkiye sartlarinda ise yaramaz diyebilirsiniz ama hobby iste. insanlar neden gitar caliyor? tiyatro sahnesine cikiyor?

hgs

Brl nin 2. verdiği 2 katta halledilebilir.

BGA-484-1  olan için 4 kat yetmeyebilir.

Bga yerine tqfp paketleri ile ugrasabilirsiniz. F4 öğrenmeniz iyi bir şey değil. F1 ile yapılabiliyorsa bir iş F4 ögrendik diye F4 mcu kullanmak yanlış bir iş.  Projelerde F0 F1 F2 ve F4 kullanıyorum.  Her projeye F4 çakayım gitsin mantıgı omadı hiç. Bazen farklı firmaların mcularınıda kullanıyorum.  Sebep? "Öyle gerektiğinden."

Fazla açgözlülük var. F4 mcu kullanabilecek kadar iyi yazılımcımısınki ona göz dikiyorsun ? Bugüne kadar yaptıklarını alt alta koyduğunda sayfada neler görüyorsun, bunlar seni tatmin ediyormu ? Copy paste yapıp yada var olan örnekleri çalıştırıp öğrendiğini düşünmek GAFLET tir.

Yazdıklarımın tamamı sizi kastetmiyor. Genelde bir öğrenme konusunda kendini bilmezlik var.  Hoby olarak iş yapanlar genelde bu kuyuya çok düşüyorlar.

Karamel

hocam ben ticari bir devre yapmadigim icin. f0 ile f4 arasinda secim yapma geresimimde olmuyor. f429  lcd surucusu kamera surucusu vs bulunuyor. acikcasi bunlar cok cekici seyler. bende renkli ekrana fotograf gostertip. kamera goruntusunu ekrana gondermek istiyorum. bu yuzden bu microcontroller ile hasir nesir olmak istiyorum....

hocam birde sizi yakalamisken sorayim. gerbay hocam olmaz dedi. siz iki katman a olur dediniz. olursa nasil olur? 4 katman olursa artilarimiz neler olur? biraz bu konulari tartisabiirmiyiz? ::)

hgs

Ben o çipe 2 katman olur demedim. 4 kat yetmeyebilir dedim. Sonradan verilen 100 pinli olan 2 katta çıkabilir gibi gözüküyor.
Bgada mesele belli. Ayakları çipten dışarı doğru çıkarmaya çalışılılıyor. Her kenardaki ayaklar ilgili kenar tarafından çıkması daha kolaydır. Ancak tasarım ve çipin ayaklarının yerleri, farklı kenarlardan çıkarmayı gerektirebilir. Bunu dikkate almadan düşünecek olursak en dış sıradan içeri doğru ilk 3 sıra pini 2 katta dışarı alabiliriz. 4. sıradaki pinleri dışarı almak için fiziksel olarak farklı layer gerekir.
Ayrıca power gereksinimi için kalın yolların çipe ulaştırılması gerekir. Eğer 4 katlı bir tasarım olursa ince yollarla çipe besleme ulaştırmak sorunlara neden olabilir. Yukarıdaki mcu için 6 kat normal karşılanır. Çipin donanımlarının az bir kısmı kullanılacak ise 4 kattada olabilir. Atıyorum pinlerin yarısını kullanmıyorsunuzdur.

Bu mcu ile uğraşmak için ilgili discovery boarda bir alt kart tasarlayıp kullanırsanız size daha öğretici olur.