Sabit diskin ömrü

Başlatan t2, 06 Ocak 2015, 10:39:54

t2

24 saat çalışan bilgisayarda sabit diskin 2 yıl içinde bozulduğunu biliyorum. Bu mantıkla bilgisayarı pek kullanmasak, disk  uzun yıllar sağlam kalabilecek gibi görünüyor.

Yaklaşık 6 sene önce aldığım bir netbook vardı. Bunu pek kullanmadım. Ara sıra deneme amaçlı çalıştırdım. Düşme çarpma gibi durumlar da olmadı.

Geçtiğimiz günlerde bu makineyi sürekli çalıştırmak üzere ayarladım. 2 gün kadar gece gündüz çalıştı. Sonra diskten çatırtı sesleri gelmeye başladı. Kafa vuruyor. hatta vuramıyor bile.

Yorum yapılacak durum yok. sabit disk ölmüş. Başka disk taktım yeniden windows kurdum. normal çalışıyor.

Buradan anlaşılıyor ki, bilgisayarı sürekli kullanmasak bile diskin ömrü fazla değil. Yedekleme amaçlı kullandığımız tüm eski sabit disklerimiz tehlike altında.

Maxim

üstad disk ömrü konusundaki düşünceniz yanlış
24 saat çalışan disk 2 senede bozulmaz
daha doğrusu bunu bilemezsiniz..

ömür konusu şans işi gerçekten
ben 5-10 sene çalışan disk çoook gördüm

micelow

Alıntı yapılan: t2 - 06 Ocak 2015, 10:39:54
Buradan anlaşılıyor ki, bilgisayarı sürekli kullanmasak bile diskin ömrü fazla değil. Yedekleme amaçlı kullandığımız tüm eski sabit disklerimiz tehlike altında.

Kesinlikle katılıyorum aldığım sabit diskler hep garanti süresini doldurduktan kısa süre sonra uçtular. Maxim hocam Allah banada 5-10 yıl çalışan bir hdd nasip etsin :)
"Bir tek şeye ihtiyacımız var çalışkan olmak."

polleme

Elimde 10 yıl çalışan diskler bile var, kullanlamaya devam ediyorum. Üstelik kayıt cihazında 24 saat çalışıyor. Ama kritik verilerimi bir RAID-1'li (içindeki iki diske birden ayrı ayrı yazıyor) yedekleme kutusuna, ayrı bir sürekli kullandığım yedekleme diskine, PC üzerindeki diske ve ev dışında tuttuğum başka bir diske yedekliyorum. Yani belli bir verinin elimde 6 kopyası var. Hangisi çökse diğeri.

t2

Yeni nesil diskler belki 2 yılda bozulmuyor olabilir.
Benim bahsettiğim diskler galiba 10 yıl önceki teknoloji. pardon 15 de olabilir:

Recep METE

Alıntı yapılan: t2 - 06 Ocak 2015, 10:39:54

Geçtiğimiz günlerde bu makineyi sürekli çalıştırmak üzere ayarladım. 2 gün kadar gece gündüz çalıştı. Sonra diskten çatırtı sesleri gelmeye başladı. Kafa vuruyor. hatta vuramıyor bile.

Burada ürünün hatalı kullanımı, hatta zorlanması var, diye düşünüyorum.Bilgisayarı günlerce kesintisiz açık bırakırsan sabit diskin ömrü tabiiki kısalır.Arabayı  bile sürerken mola verip motoru dinlendiriyoruz.Hareket eden,sürtünen şeyleri zaman zaman dinlendirip,soğutmakta fayda var.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

gkimirti

tecrübelere dayanarak 3 sene sonunda diskte bozulma riski artış gösteriyor, önemli verileri en az iki diske yedeklemek gerekiyor, çok ihmal edilen bir mevzu bu ama başına gelince, hele de dosyalar 5 yıllık biriken emek ise 500-600 usd leri göze alıyor insan, bunları yaşayan insanlar biliyorum, şahsen projelerimi rar ile sıkıştırıp dvdye , ve dropbox yandex disk gibi bulut ortamlarına kaydediyorum. bir iki ayda bir de dvd ye atmakta fayda var.

Sozuak

Diskleri soğutursanız ve seçerken value serisi ucuz olanlarını değil daha pro serilerini alırsanız uzun ömürlü olur. Value derken 5400 devri kastetmiyorum. Ayrıca alacağınız model ile ilgili internette özellikle veri kurtarma firmaları (yabancı kaynaklı) bilgi verebiliyor. Hata görülme sıklığı yada firmamıza gelen dikler içinde ençok XXX markasının VYZ modeli gibi.
Benim pc kasam server kasa 4 disk alüminyum kızağın içinde çalışıyor. Diğerleri (toplam 6 adet) yine kasaya özel altı açık bir tepsi şeklinde yuvada takılı ve takılı fanlar kasa kapalı iken oluşturdukları hava akımları ile ortam 25-28 derece arası iken bile en ısınanları  30-35 dereceleri geçmez. Yine benzer şekilde gerek iş yerinde gerekse evde kullandığım diğer pclerde de disklere hava üfleyen bir fan koyarım. Şimdiye kadar 1 yada 2 disk bozuldu onda da aldığım diskleri bir hafta  kritik veri yüklemeden çalıştırırım biri o şekilde diğeri de normal kullanımda bozuldu. Belki de fan hatası oldu hatırlamıyorum 10 senden fazla olmuştur. Elimde 16.000 saat çalışan disk te var.  Ortağımın pc si neredeyse hiç kapanmaz.
Notebook için ise kısa da kullansanız altına bir notebook soğutucu koyun. Tüm sistemin sağlığı için gerekli. Böylelikle ne sıcak-soğuk nedeni ile lehim çatlağı olur ne de diskler 24 saat çalışmada bile bozulur.

Tesla.25

SSD diskler çok daha uzun ömürlü sanırım. Hareket eden parça olmadığı için daha sağlamlar.

t2

2 tane 120 GB ssd var yedek duruyor. onları kıyamadım. normal disklerden taktım.

mustafa_cmbz

ssd disklerin ömürleri nasıl ?

Birde şöyle bir sıkıntım var benimde.Çalışan hattın birinde bir pc var bu pc pano klimasının yanında olduğu için epey bir disk yedi sonra ssd ye dönelim dedik fakat elimizde pc nin imajı olduğu için dierk ssd li hdd ye yükleme yaptığımızda pc açılışta disk sürücü hatası veriyor.

erpay

İlk sabit diskin Fujitsuydu 10 Gblık 10 sene gitmişti hatta o bozulmadan onı o şekilde satmıştım. Sonrasında aldığım bilgisayardaki samsung olan 120lik de bir 10 sene olmuştur ama artık önemli bilgilerimi saklamıyorum. Kendi şansım bu kadar iyiyken kardeşlerim için aldığım 4 tane sabit sürücüde alındığı seneyi dahi göremediler.

Maxim

3 senedir ssd disk kullanıyorum, notebook uçuyor
ama hergün ya giderse diye korkuyorum
çünkü ssd giderse 1 bardak soğuk su içmeniz lazım
mekanik diskler ise bozulma şekline göre dataların kurtarılma şansı var.

Sozuak

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 06 Ocak 2015, 11:15:29
ssd disklerin ömürleri nasıl ?

Birde şöyle bir sıkıntım var benimde.Çalışan hattın birinde bir pc var bu pc pano klimasının yanında olduğu için epey bir disk yedi sonra ssd ye dönelim dedik fakat elimizde pc nin imajı olduğu için dierk ssd li hdd ye yükleme yaptığımızda pc açılışta disk sürücü hatası veriyor.

SSD seçerken endüstriyel yada enterprise tip seçip ihtiyaç olandan daha fazla kapasiteli alırsanız ömrü boyunca kendi içinde işletim sisteminin ayırdığı yedek depolama alanı arızalanan hücrelerin yerine kullanılıp bitene kadar duruma göre 5-10 yıl arası ömür bekleyebilirsiniz. SSD ömrü üzerine yazılan toplam veri/okunan veri miktarı ile orantılı. Örneğin 1000 tb veri okuma/yazma sonrası ömrü büyük oranda biter (disk sınıfına bağlı her disk için üreticinin verdiği veri kağıdını incelemelisiniz bu verdiğim rakam örnek).  Ev tipi serileri endüstriyel sistemde kullanmayın sakın hepsi aynı değildir. Evdeki pclerin birinde kullandığım SSD 1 yılda 1800 gb yazma işlemine uğramış görünüyor. Bu süreç zarfında tahmini ömür için program 2023 yılını veriyor. Tabi takas dosyasını başka diske almak ömrü arttırır.   

polleme

SSD de olsa mekanik de olsa yedekleri birden fazla disk üzerinde tutmak gerekir. Tek yedek tutmanın ve hepsini kaybetmenin riski alınabilecek bir risk değil. Bulut sistemleri de bir alternatif ama TB mertebesinde bir yedek varsa çok ciddi paralar tutuyor.