RC servoların mil eksenine paralel kuvvet dayanımı?

Başlatan mir_as82, 06 Ocak 2015, 11:54:19

mir_as82

Arkadaşlar küçük rc servo motorların dişlisinden(milinden) tutup yukarı doğru çektiğimi düşünün. Bu uygulanan kuvvetin sınırı aşağı yukarı ne kadardır?
Yani servo motorun miline 500 gr malzeme bağlasam ve o malzeme mili devamlı çekse. Servo motor çabuk bozulur mu?

muhittin_kaplan

Servosuna Göre Değişir

Plastik Dişli Olanlar
Metal Olanlar ve Hatta Titanyum Olanlar mevcut

muhittin_kaplan

Amaç, Kaç KG lık yükü ne kadar mesafede bağlayacaksın (Servo Kolu Uzunluğu ne olacak.)

mir_as82

Hocam max. 5 cm mesafeden. 500 gram bir cisim.
Bu soruya paralel olarak, RC servoyu sabit açıda tutmak için 20 ms lik sinyalin sürekli mi olması gerekir?
yani sadece bir kere 2ms duty lik periyodu 20ms olan sinyal versek ne olur?

muhittin_kaplan

belli bir açıda tutmak için sinyalin devamlı gelmesi gerek. birkez 1ms lik bir sinyal gönderince öylece kalmaz.

9,4 kg·cm demiş yani Motor miline 1cm lik kol ile 9,4 kg lık torku olduğunu söylüyor

Bu hesapla 9,4/5cm (kaba hesap)2kg kaldırırsın

mir_as82

Hocam benim sorduğum o değildi. Motorun milini eliniz ile tutup çektiğinizi düşünün. Benim merak ettiğim o yöndeki kuvvet dayanımı

muhittin_kaplan

elektronik

mile uygulanacak kuvvet yönü resimdeki gibimi ?
eğer doğru ise milin kalınlığı ve rulmanlara bağlı.

z

Bu bilgiyi muhtemelen vermezler. Eğer bu şekilde bir zorlama olacaksa ikinci bir mil yapıp onu istediğin dayanımda olacak şekilde yataklamak ve servodan her hangi bir teknikle hareketi yeni mile aktarmak gerekir.

Yada aynı marka bir kaç servo ile deney yapacaksın ve aradığın bilgiye deneysel ulaşacaksın. Fakat tek bir deney yetmez sayısız deney yapmak lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mir_as82

hocam o oku motorun milinden dışarı bakacak şekilde düşünün. Motorun rotorunu motorun gövdesinden nasıl çıkarırsınız. Kapakları açıp milinden dışarı doğru çekerek. Bu şekilde kuvvet uyguladığımızı düşünün.

z

Sizler teknik adamlarsınız. Teknik konuşun. Her birinin teknik tabiri var.

Radyal kuvvet eksene dik olan kuvvet yada bir başka ifade ile yarı çap doğrultusundaki kuvvet. Yani yukarıda resimlenen yöndeki kuvvet.

Eksenel kuvvet ise sorduğun kuvvet.

mir_as82

Mil eksenine paralel kuvvet eksenel kuvvet değil mi?

z

Evet eksenle paralel olan kuvvet. Sorundaki ok yönüne dikkat etmemişim. Sonuçta gene radyal bir kuvvetten bahsediyorsun sadece milden dışa doğru. (Yönü ters yani negatif)