H-Bridge Inverter Akım Pikleri.

Başlatan Logan, 07 Ocak 2015, 15:38:35

94220039

Alıntı yapılan: z - 08 Ocak 2015, 14:35:56
Staircase adı üstünde basamak basamak ölümcül sona çıkan bir hata.

Siz dutyyi controlu olarak istediğiniz kadar artırıp azaltın +/- alternanslara dengeli şekilde müdahale etmezseniz anlamı yok.

Direksiyon sağa çekiyorsa siz bunu tolere edebilir gene virajları dönebilirsiniz. Tolere etmezseniz direksiyonu düz tutuyorsunuz diye araba düz gitmez ve bir yere toslarsınız.

Staircase, diyodları arsasındaki faklılık, mosların arasındaki farklılık, sargılar arasındaki farklılık, kontrol algoritmasındaki hatalar vs den olur.

Staircase konusunu araştıracağım.  Teşekkürler.

z

Primere seri kapasitörün görevi de staircase olayına kısmen engel olmaktır. Çok faydası vardır ancak kesin çözüm olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

Merhabalar.

Bizde staircase saturation'dan şüphelendik. Ancak mantıken her iki alternanstada resgele görmemiz gerekmez mi? Neden sadece - alternansta var?

Osilaskop görüntülerini aşağıya ekliyorum.

Bu bize bir fikir verebilir.

İmza.

FxDev

Çünkü çift taraflı mıknatıslanıyor ve sadece bir tarafında doyuma gidiyor. Gayet mümkün bir durumdur bu.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

zipzip

Sekonder gerilimi kare dalga olması gerekirken birden düşmeye başlıyor, akım da aynı anda yükseliyor. Gerilimin düşmesi manyetik akıda daha fazla değişim olmamasından. Yani trafo çekirdeği satüre olmuş durumda. Alternatif akımın iki alternansı eşit olmadığı taktirde, bu trafodan ortalama bir dc akım geçiyor gibi olur ve dc akımda trafoda saturasyona neden olur.

z

Mavi sinyal için 0 referansı nerede? Bunu bilemeyince DC bileşen varmı yokmu anlaşılmıyor.

Bir de çok gürültüye boğulmuş. Kapasitörden sonra bir 100K bir 100n daha ekleyip gürültüyü iyice azaltıp ona bakmak gerekecek.

nonstradam

Mavinin 0 noktası tam ortada. Sarı etiketin altında kalmış.

2. 100nf i deneyip sonucu bildirecegiz.

Ayrıca aynı trafo başka bir makine üzerinde çalışıyor ve bu arada gelen akım pikleri yok.

Ayrıca bu sorunlu makinede ki kontrol başka bir makinede çalışıyor ve bu pikler o makinedede yok.

Telefondan yazıyorum.  Kusura bakmayın fazla detay veremwdim.

z

O zaman acaip DC ofset var. Yani 0 noktası ekranın tam ortasında ise bu hiç normal değil.
Scopla değilde voltmetre ile bağladığımız RC devresinde kapasitör uçlarında bayağı bir DC voltaj ölçüyor olmalısınız o zaman.

Bütün ilginçlikler bir arada.

Kontrol kartı bir başka makinede sorunsuz. Trafo da bir başka makinede sorunsuz.

Şu diyodları da kafadan değiştirseydiniz. En azından acaba sorusu kalkar.

nonstradam

Değiştirdik hocam. Hatta aynı marka model diyodu pik olmayan makinaya taktik pik yine yoktu

M.Salim GÜLLÜCE

Ayrıntıya boğulmadan çok basit bir önerim var.
Ancak gülmeyeceğinize söz verin.
Primere paralel direnç kondansatör ikilisi (Snubber) deneseniz...?

zipzip

Trafo nun yakınında trafonun manyetik alanını etkileyecek herhangi bir eleman, mıknatıs, akım yolu vs olabilir mi.

nonstradam

Alıntı yapılan: zipzip - 10 Ocak 2015, 11:05:24

Aslinda yakinindan gecen dc 250 amperlik bir bara var.Bunu Pazartesi deneyelim Tesekkurler...
Trafo nun yakınında trafonun manyetik alanını etkileyecek herhangi bir eleman, mıknatıs, akım yolu vs olabilir mi.

nonstradam

trafo yakınından geçen DC hatları ayırdık bir değişiklik olmadı.

Z hocam acayip DC offset var demişsin v/Div 500mV seviyesinde. bu büyük bir değermi. izole voltaj probu kullandım ölçüm alırken prob 1500Vp lik. belki bu 500mV luk offset prob kaynaklı olabilir.

Bu arada PI hızı ve frekanslada oynadım herhangi bir değişiklik yok.

z

[img]http://i.hizliresim.com/bgL4jm.png/img]

Eğer mavi sinyalin sıfırı sarının sıfırı ile çakışık ise evet acaip dengesizlik var.

Trafonun nüvesini değiştirdinizmi? Artık saçma sapan önerileri de düşünme vakti.

nonstradam

Z hocam bilmedigim icin soruyorum. 500mv acayip bir degermi?

Trafoyu komple degistirdik. Duzelmedi. Hatta baska bir makinede sorunsuz calisan trafoyu bu makineye taktik pik gormeye basladik.

500mv prob kaynaklimi kontrol edelim.