H-Bridge Inverter Akım Pikleri.

Başlatan Logan, 07 Ocak 2015, 15:38:35

z

Şimdi AC bir voltajı RC devresi ile integre ettik. Eğer AC voltajımızın her iki alternans için de V*T değerleri es işe ortalama sıfır olması lazım.

Bu durumda C uçlarındaki voltajımız 0 merkez olmak üzere  üçgen dalgaya benzer bir formda olacaktır.

Eğer 0 noktası kayıyorsa bu durumda kaydığı yöndeki alternanısın V*T çarpımı diğer alternansdan daha büyük demektir.

Bu voltaj taaa makine çalıştığı andan itibaren yavaş yavaş oluşacağı için tek bir peryoda bakıp aaa burada dengesizlik varmış demek zor.

Benzer durum trafoda da oluşacak.

Eğer trafodan sürekli DC bileşenli akım akıyor olsaydı bu akım probu vasıtasıyla primer akımını kontrol ettiğiniz için scop ekranında görülürdü. Bunu scopun özelliklerinden yararlanarak çıkartabilirsin.

Öte yandan sürekli bir DC bileşen olsaydı primere bağlı seri kapasitör uçlarında hissedilir bir DC ofset oluşacaktı.

Kapasitör voltajının dalga şekli izini sürdüğümüz olaya açıklama getirdiğimiz mantığı doğrular nitelikte.

Yukarıdaki grafikte ne oluyor da oluyor duty değişiyor. Tam yük bağlandığında mı aldınız bu görüntüyü?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

nonstradam

o anda makine sürekli yükte. PI dan dolayı duty sürekli değişken. akım pikinin olduğu andaki görüntü o. kapasite voltajıda pik ten sonra bozuluyor gibi. kontrol çıkıştan akım feedback yapıyor. çıkış akımını sabit tutmaya çalışıyor. dediğim gibi bu kontrolle sorunsuz çalışan başka model bir makine. bu trafo ile sorunsuz çalışan başka model bir makine var.

bana sanki akım pikleri. kısık duty den birden geniş duty e geçtiği durumlarda oluyor gibi. bu kontrolün tepkisini yavaşlattığımızda yok olur anlamına gelirmi?

94220039

Alıntı yapılan: 94220039 - 08 Ocak 2015, 14:25:59

dsPIC30f2020 kullanıyorum. Sorunu çözmek için ilk olarak devredeki regülasyon işlemini iptal etmiştim. Arttırma ve eksiltme butonları ile DUTY CYCLE değerini arttırıp azaltıyordum. Akımda istenmeyen pikleri gördüğüm an, arttırmayı durduruyordum. Yani o andan itibaren DUTY CYCLE'da hiç bir değişiklik olmadığı halde istenmeyen pikleri görmeye devam ediyordum.

Ben DUTY CYCLE değerini değiştirmediğim halde aynı pikleri görüyorum.

nonstradam

sanırım seninki MIG kaynağı. sen her iki alternanstada görüyormusun?

94220039

Benim ki kaynak makinası değil, DC Güç kaynağı. Elektrolizde kullanılıyor.

Sadece tek yöndeki alternansta pik var. Aşağıdaki şekilde gözüküyor.

Alıntı yapılan: 94220039 - 08 Ocak 2015, 12:42:43

Mavi renkte olan Trafo giriş Akım dalga şekli. Pozitif alternansta pik var.

z

Probleminiz benzer. Primere bağlı kondanstor dengesiz sürüşten dolayı bir yöne doğru dolu vaziyette. Moslar karşılıklı açılıp kapanırken primere, V + Vcap kadar voltaj uygulanırken diğer yönde V - Vcap kadar voltaj gidiyor. Bu da bir alternansda yüksek akım oluştururken diğer alternansda düşük akım oluşturuyor.

Uzaktan ancak böyle tahminlerde bulunabiliyorum.

nonstradam

peki nasıl çözebiliriz. belki mantıksız olacak ama primerin diğer ucunada bir kapasite koysak ne olur?

z

Eğer sorun düşündüğüm gibiyse kontrol algoritmasının elden geçmesi lazım.

Kapasitor uçlarına paralel bir watajlı 100 ohm falan atmayı deneyin. En azından sorun hafifleşecekmi görmek lazım.

Logan

Merhaba @z,

Kondansatöre paralel 150R 100W direnç attık. Herhangi bir iyileşme görülmedi.

Sanırım kontrol kısmını değiştirmek zorunda kalacağız. Zira denemediğimiz yol kalmadı.

Ayrıca aynı mantık, aynı kontrol, aynı trafo ve aynı topoloji ile çalışan diğer makinede neden yapmadığı ise hala gizemini koruyor.

İyi çalışmalar.
İmza.

z

Kapasiteye paralel direnç bağlı iken primer akımı ve kapasitör voltaj grafiğini de yayınlanrmısınız?

Logan

Tamam bahsettiğiniz ölçümleri alıp paylaşacağım.

Ancak çok önemli bir ayrıntı var. İlk mesajımda trafonun primer uçlarını değiştirdiğimde akım piklerinin diğer alternansa geçtiğini söylemiştim fakat yanılmışım.

Sanırım trafonun kablosunu değiştirirken akım probunun yönünü de değiştirmişim ya da diğer kabloya takmışım. Tam hatırlayamıyorum. Son aldığımız ölçümlerde gördük ki trafonun primer uçlarını değiştirdiğimizde akım piklerini yine - alternansta görüyoruz.

İyi çalışmalar.
İmza.

94220039

Alıntı yapılan: Logan - 15 Ocak 2015, 14:06:13
Tamam bahsettiğiniz ölçümleri alıp paylaşacağım.

Ancak çok önemli bir ayrıntı var. İlk mesajımda trafonun primer uçlarını değiştirdiğimde akım piklerinin diğer alternansa geçtiğini söylemiştim fakat yanılmışım.

Sanırım trafonun kablosunu değiştirirken akım probunun yönünü de değiştirmişim ya da diğer kabloya takmışım. Tam hatırlayamıyorum. Son aldığımız ölçümlerde gördük ki trafonun primer uçlarını değiştirdiğimizde akım piklerini yine - alternansta görüyoruz.

İyi çalışmalar.

Enteresan :)

Patlattığım IGBT'ler bayağı fazlalaştığı için artık elim start butonuna gitmiyor.

Bu yüzden şu an için sadece takipteyim.

iyi çalışmalar, Kolay gelsin.

94220039

Ben Kendi hatamı buldum.

Montajı yapan arkadaşım, hatalı montaj yapmış. Şöyleki

Olması Gereken

**********************************************************************************************
Yapılmış Olan

nonstradam

94220039 seninki sağlam hataymış.

Z hocam sorunu bizde çözdük %90 ihtimalle, testlere devam ediyoruz. çok alakası olmayan bir yerden çıktı ama senin yorumun varmıdır bu konuda?

Sistem çıkış akımı üzerinden PI geri beslemeli. bizim anahtarlama frekansımız 22kHz ve 30kHz (makineye göre değişiyor). PI tepkisi 151kHz. şöyle düşündük. Kontroller duty i açıyor duty ortasında bir şekilde bir müdahale oluyor. PI tepki süresini 22kHz civarlarına çektik. Pikler %90 oranında yok oldu. 150A 200A e çıkan pikler artık yok. makine tam yükte 85A çekiyor, bizim görebildiğimiz pik sadece yarım yükte yani 40A de 60A lik ara sıra gelen pik. onun dışında ölümcül bir pik yok. aralarındaki bağlantıyı tam olarak kuramadık ama sanırım çözüldü.

nonstradam

takrar geri döndük. pik ler %90 azaldı ama PI değiştiği için kaynak beğenilmiyor. başa döndük.