40W Led sürücü tasarımı

Başlatan Cemre., 09 Ocak 2015, 00:20:56

justice_for_all

peki giriş voltajımız led voltajımızdan çok çok büyükse o zaman ne olcak?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

FxDev

Bir şey olmayacak. Devreye bobin koymasının esprisi o zaten. Bobin koymazsa sıkıntı var fakat bobin koyduğu için herhangi bir sıkıntı oluşmuyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

OG

Led tarafına temas olmayacaksa HV9910 (şebeke izolasyonu yoktur) malzemesinden başka arayışa gerek yok sanıyorum.
Microchip marka kullanmadım CLARE (IXYS) tavsiye ederim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

LukeSkywalker

Bobin ne amaçla kullanilmis bu entegrede?

FxDev

Akımın eğimli kalkması için.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

LukeSkywalker

Yani mosfetin bir anda kesime gitesini engellemek icin mi?

FxDev

Hayır, resistif bir yük ile akım sense edemez bu devrede o entegre. dI/dt ilişkisinden yararlanılıyor.

OG

SMPS mantığı. MOSFET'i H darbesi ile suruyor, akım bobin sebebi ile bir eğim ile (zaman gecikmesi) ile yukseliyor. Akımı sense eden direncten akım takibi yapılıyor. Eşik değerine gelince akım sürmeyi kesiyor yani mosfet gate i LOW. O esnada bobinde biriken enerji de israf olmadan led e aktarılıyor. Akım dusme eğilimine giriyor, eşik değere geldiğinde mosfet tekrar H yapılıyor. Akım tekrar yukselme eğilimine giriyor. Aynı dongu belirlenen eşik değerler içinde devam ediyor.

Akım farklı değerlerde secilebilir, sens direnc değeri ile oynanarak. Zira o direnc uzerinde düşen gerilim takip ediliyor.

Direnc degeri dusurulurse uzerinde dusen gerilim daha az olacagindan, karşılaştırılan referans voltaja erişmesi için daha fazla akım gecmesi gerekiyor. Bu mantık ile yuk akımı yukseltilmiş oluyor. Tersi durum da gecerli. Yüke daha düşük akım sürmek istenirse sense direnci değeri yukseltiliyor. Daha az akım ile referans voltaj değerine ulaşıldığından kontrol alanı o mertebelere inmiş oluyor.

Yani akım driver elemanı diyelim, akımı takip ediyor.

LukeSkywalker

Tamam işte soylemeye calistigim sey buydu. Eger bobin olmasaydi mosfet iletime gecemezdi. Bobin mosfetin iletimde kalma suresini ayarliyor diyebiliriz o halde. Yani duty saykili ayarliyor diyebilir miyiz?

OG

Bobin olmaz ise mosfet iletime gecer ama akım anında zirve yapar çünkü akım yolu sınırsız, sınırlama yok. LED ler telef olur. Akımı sens ettiğinizde iş işten geçmiş olur.

LukeSkywalker

o kadar kisa surede ledler telef olur mu?

OG

FxDev'in bahsettiği gibi,
"t" teorik olarak 0 ise iş işten geçmiştir ...
elemanların çok küçük olan kapasitif etkenlerinin veya yolların endüktif etkisinin verdiği gecikme olsada bu süre yetersiz, kurtaramaz.

Cemre.

Şemayı çizmeye yavaştan başlayayım dedim, doğrultma kısmını da bu şekilde çizdim.
Koruma elemanları olarak Sigorta, Varistör (275V), NTC (50ohm) kullandım.
Sizce bu çizim ne durumda, sağlıklı bir doğrultma yapmış olur muyum?

FxDev

Line filtrede eklemenizi öneririm toprak hattı ile beraber. Devre iyi gidiyor.