40W Led sürücü tasarımı

Başlatan Cemre., 09 Ocak 2015, 00:20:56

OG

Pot ile veya PWM girişi ile dim yapılabiliyor. 400Hz - 500Hz gibi bir değerdi hatırlayamıyorum onun üstüne çıkınca sistem iyi çalışmıyor. Led akım kontrolu frekansı sınırlıyor. O frekansı yukseltip denemedim. O frekans için osc direnci 402K kullanıyoruz, hangi frekansa denk geldiğini hatırlamıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

LukeSkywalker

osc direnci derken?  Haricten bir 555 veya Mcu ile sureriz diye dusundum. Peki lineer dimming ile pwm dimming arasinda verim acisindan fark var mi?

OG

OSC direnci pin 8 deki direnç. Led akımını kontrol eden iç osilator frekansını tayin ediyor.

Dış pwm kontrol frekansı ise, bizim mcu ile dim için kullandığımız pwm frekansı 500Hz gibi olmalı daha yukseği ana osilatorun doğru calışmasına engel.

POT ile dim denemedim ihtiyacım olmadı.

erkan614

buck konverterde 40W önermem  flyback daha iyi
ayrıca akım olarak da çok yüksek voltajı arttırıp akımı düşürürseniz iyi olur
arkadaşlar uzun ömürlü olsun isterseniz
led diver tasarlarken tasarımı 80W yükleyecekmiş gibi yapıp 40W ta kullanmanızda fayda var

Cemre.

Alıntı yapılan: erkan614 - 10 Ocak 2015, 12:36:21
arkadaşlar uzun ömürlü olsun isterseniz
led diver tasarlarken tasarımı 80W yükleyecekmiş gibi yapıp 40W ta kullanmanızda fayda var
700mA 45-50V arası bir düşünce var hocam. Zaten ledler de 700mA dışına izin vermiyor.
80W yükleyecekmiş gibi'den kastınız, yalnızca MOSFET'in akım gerilim değerleri için mi? Çünkü gücü kontrol eden başkaca bir eleman yok?
Bobinin doyum akımı vs olabilir onun dışında. Ben mi yanlış düşünüyorum?

FxDev

Flyback inanılmaz derecede devreyi karmaşıklaştırır. 40W gerekiyorsa 40W tasarlanır ürün. İki kat tasarlamak da neymiş. Güç elektroniğine böyle yaklaşılamaz. Bu tür yaklaşım genrlde işi bilmeyen makinecilerde oluyor; motorlarda anlık akım yüksek olabildiği için elektroniği de böyle sanıyorlar. Ha şu vardır soğutucu kullanılmak istenmiyordur ona göre yüksek güçlü mosfet seçilebilir. Fakat topolojinin degistirilmesi heleki iki kata çıkarılması garip. 40-50 Kilo Watt Buck Converter yaptım. Ne nerede gerekiyorsa güvenli bir sınır içinde tasarlayın. Fazlası zarar.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Cemre.

Alıntı yapılan: FxDev - 10 Ocak 2015, 13:50:56
Flyback inanılmaz derecede devreyi karmaşıklaştırır. 40W gerekiyorsa 40W tasarlanır ürün. İki kat tasarlamak da neymiş. Güç elektroniğine böyle yaklaşılamaz. Bu tür yaklaşım genrlde işi bilmeyen makinecilerde oluyor; motorlarda anlık akım yüksek olabildiği için elektroniği de böyle sanıyorlar. Ha şu vardır soğutucu kullanılmak istenmiyordur ona göre yüksek güçlü mosfet seçilebilir. Fakat topolojinin degistirilmesi heleki iki kata çıkarılması garip. 40-50 Kilo Watt Buck Converter yaptım. Ne nerede gerekiyorsa güvenli bir sınır içinde tasarlayın. Fazlası zarar.

Hocam şunu merak ediyorum, 400V sürekli 5A bir mosfet, 50V 0,7A'de ısınma sorunu yaşatır mı?

FxDev

Mosfet ne olacak Rds_on değeri nedir? Bir de bu devre için 600V mosfet kullanılmalı. Birlikte tasarlayalım bu devreyi topluma da faydamız olsun.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Cemre.

Alıntı yapılan: FxDev - 10 Ocak 2015, 14:02:29
Mosfet ne olacak Rds_on değeri nedir? Bir de bu devre için 600V mosfet kullanılmalı. Birlikte tasarlayalım bu devreyi topluma da faydamız olsun.
Memnun olurum hocam. Şu "final" problemlerimi aştığım an yanınızdayım :P.
Şu ana kadar bir çok şey öğrendim iki günde, gerisi de gelsin isterim açıkçası. Zaten açık kaynaklı olmasından yanayım, bir proje belki ama, olsun. 220V ile led sürmeye çalışılan bir çok korumasız vs proje görüyoruz, umarım o boşluğu dolduracak bir şey çıkar..

FxDev

Zaten sadece entegre gerekiyor daha sonrası basit. Yalnız bana kullanacağınız ledlerin tipleri ve datasheetleri gerekiyor. Hatta alabilirsem örnekleri.

OG

Dünyanın yaygın kullandığı ve benimde birkaç yıldır kullandığım hiç başımı ağrıtmamış eleman

http://www.ixysic.com/home/pdfs.nsf/www/MXHV9910.pdf/$file/MXHV9910.pdf

Yaptığım değişikliğide söyledim.
Malzemenin altında soğutma padi var, oradan alıp ısıyı pcb bakırına yaymak gerek. Ben bu bakır yuzeyi dusuk tutmak için eleman ısınacağı yere seri direnç ekledim o ısınsın dedim, yukarıda anlattım.

Uygulama seması fiugure 5
Semanın sağ tarafındaki dim isi pot ayarı değil o bölüm figur 6 daki sekli ile kullanılıyor.

Her şey bu kadar basit.
Bobini ve RT ye bağlı osc direncini doğru değerde seçin, Mosfet source direncini doğru değerde secin doseyin gitsin.

mesaj birleştirme:: 10 Ocak 2015, 14:58:46

PDF linki doğru çıkmıyor.
Alttakini tıklayınca en ustteki pdf
https://www.google.com.tr/search?q=ixys+mxhv9910&sa=X&ei=1h-xVK-lM4jnaLHZgdAF&ved=0CBkQ7xYoAA&biw=1025&bih=481

FxDev

Arkadaşın seçtiği kontrolcüde ısı problemi olmaması açısından beslemeye seri direnç şart. Yoksa tüm özellikler bire bir aynı.

OG

Aynı malzeme zaten.

IXYS markayı Özdisan'dan temin edebilirsiniz.
Thermal PAD MXHV9910BE de var.

FxDev

Fiyatları ne mertebede hocam?

OG