AC dimmer devresi için zero crossing'li opto kullanımı?

Başlatan mustafa_cmbz, 09 Ocak 2015, 16:33:21

sadogan

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 10 Ocak 2015, 17:44:17
Bu daha sağlıklı olmuş.
Tamda ters yönde diyodunuz eksik opto yanar diyecektim.
Kiii bunu gönderdiniz.
PC814 zaten led tarafı ters 2 diot var

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 10 Ocak 2015, 17:44:17
Ayrıca besleme SWMOD değilse AC ucundan bir direnç kondansatör serisi ile alıp 5.1V (işlemci voltajına bağlı) zenerle kırparak ta elde edilebilir. Dahada sade olur sanırım
Direk yükün uclarına bağlanabilmesi acısından bu yöntem daha iyi gibi.

LukeSkywalker

Pc817 kullanarak benzer bir sistem kullaniyoruz sorun yok.

sadogan

mustafa_cmbz

el817 de sorun var bence geç kalıyor..onun yerine 4n25 kullanınca da çıkan eğri bu şekilde .

mesaj birleştirme:: 10 Ocak 2015, 19:16:50

tamamdır.Çalıştırdım.Sorun bende imiş.

simulasyondaki sine 'nin ayarlarını yanlış yapmışım ondan dolayı imiş..

LukeSkywalker

mustafa_cmbz

Sanırım oldu...

Resimdeki sinyallerden Sarı olan şebeke , mavi olan sıfır geçişin algılandığı sinyal,yeşil olanda triac sinyali.Verilen gecikmeye göre sıfır geçişten sonra triack'ı tetikliyor ve dım olayını yapıyoruz.Bakalım çalışacakmı :P

Sıfır geçişi çözdükten sonra gerisi geldi.Ayrıca ete hocanın net anlatımı timer kısmında neyi nasıl yapmam gerektiği hakkında çok yardımcı oldu.

Alıntı YapŞebeke frekansına bakarsanız 50 Hz de sinüs sinyali her 10 ms de bir sıfır noktasından geçer.
O halde bir triac'ı ataşlamak için 0-10 ms arasında bir süreniz var demektir. Sıfır noktasının ardından hemen ateşlerseniz arada hiç boşluk olmadığı için lambanız tam parlaklıkta yanar. Ama 5 ms bekledikten sonra ateşlerseniz lambanız %50 parlaklıkta yanacaktır. Zira %50 lik zaman tirac off durumunda geçer %50 lik zaman ise On durumunda geçer.

O halde yapılacak iş sırası ile şöyledir.;
- Sıfır geçiş noktasını mümkünse PORTB.0 kesmesi kullanarak yakala. Bunun için şebeke voltajını uygun bir düzenek ile 5V seviyesine indir ve PortB.0 girişine ver. Yükselen kenarda kesme oluşacak şekilde kesme oluşmasını sağla.
Kesme oluştuğu zaman dim süresi kadar bir gecikme ver ve ardından triacı ateşle. 10 us bekle ve triac'ı kapat. Sen kapatsanda o açık olmaya devam edecek taaki bir sonraki sıfır geçiş noktasına kadar. O noktada triac kapanacaktır.
Geriye dim süresini ayarlama sistemi kalmaktadır. Ya iki buton kullanırsın yada bir pot kullanırsın yada bir başka metodla sğreyi ayarlarsın. Ayarlanan süre min 0 us maksimum 10000us olmalıdır. Ancak komut gecikmelerini göz önünde tutarak maksimum seviyenin 9800 us seviyelerinde olması gerektiğini söyleyebilirim.

Device = 12F675
  Config CPD_OFF,CP_OFF,BODEN_OFF,MCLRE_OFF,PWRTE_ON,WDT_OFF	,INTRC_OSC_NOCLKOUT
  Set_OSCCAL
  Xtal   = 4 
  All_Digital = TRUE
  CMCON=7	' Disable analog comparator
  ANSEL=0	' Disable analog converter

Symbol UP_TUS                 = GPIO.0
  Symbol DWN_TUS                = GPIO.1
  Symbol TRIAC                  = GPIO.4
  Symbol ZERO_CROS              = GPIO.2
  Symbol LED                    = GPIO.5

Output TRIAC
  Output LED

TRISIO=%00000
  Dim TRIAC_ATESLEME_SURESI      As Word 
  TRIAC_ATESLEME_SURESI=0

INTCON=%10010000 
  IOC = %00000100 'Set interrupt on change to GP2 

Input UP_TUS
  Input DWN_TUS
  Input  ZERO_CROS

Low TRIAC
  Low LED

DelayMS 400
  On Interrupt GoTo TRIAC_ATESLE  
  GoTo BASLA

BASLA: 
  TRIAC_ATESLEME_SURESI=5000
  If UP_TUS  = 1 Then TRIAC_ATESLEME_SURESI=TRIAC_ATESLEME_SURESI  + 5   
  If DWN_TUS = 1 Then TRIAC_ATESLEME_SURESI=TRIAC_ATESLEME_SURESI  - 5   
  GoTo BASLA

Disable
  TRIAC_ATESLE:
  DelayUS TRIAC_ATESLEME_SURESI
  High TRIAC
  DelayUS 10 
  Low TRIAC 

INTCON.1=0 
  Resume
  Enable

End

sadogan

mustafa_cmbz

Elinizde Moc ile  tetiklenen triac devresi varsa paylaşımını yapabilirmisiniz.? benim moclu devrede sıkıntı var sanırım..karşılaştırma yapmak istiyorum..

sadogan

mustafa_cmbz

Benim devrede çalıştı hocam moc3051 in led i önüne 1k atmışım ondan salak salak çalışıyormuş..

PİC ile dimmer devresi....

Teşekkür ederim herkese..

elektronart

Verdiğim adreste benzer bir kartın ilk versiyonunu görebilirsin. Akım değerlerini düşürüp ikinci versiyona geçtim ama onu henüz yükleyemedim. Artık 3 tane 10K seri direnç ve 1 zener 1 diyotla devreyi besleyebiliyorum. Ama bunun için devrenin bir kaç mA ile çalışabilmesi gerekiyor. Yoksa dirençler üzerinde ciddi kayıplar oluuyor.
http://elektronart.com/?q=Uzaktan_Kumandali_Dimmer_remote_control_dimmer_MSP430
Açık Elektronik

mustafa_cmbz

Benim ayrı beslemeye ihtiyacım yok hocam.Belki ilerde lazım olabilir ama bunun içinde bahsettiğinize benzer çözümler mevcut.

Şuan zaten bekleme sürelerinin limitlerinide ayarladım sorunsuz çalışıyor.