4x40 Lcd Display

Başlatan AS1T, 09 Ocak 2015, 17:46:52

AS1T

Herkeze merhaba, uzunca süredir arıyorum ama ne internette nede yaşadığım ilde tek ENABLE pinli 4x40 lcd ekran bulamadım. Bilgisi olan veya satıldıgı yeri bilen arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler şimdiden herkeze.

Recep METE

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Kabil ATICI

@semfero ürüne baktınız mı bilmiyorum, arkadaşın sorunu o zaten.

Sanırım mevcut çiplerde 4x40 karakter kontrolu sürümü için tek çip yeterli değil. Onun için 2 tane gruba ayrılmış.

Yoksa yeniden çip tasarlamak gerekir ki bu şekilde bir çözümü uygun görmüşler.
Yinede fazla abartmayayım belki vardır, ama pahalı olabilir.
ambar7

Recep METE

@ambar7,  mesajı yeterli incelemeden yanıt yazmıştım.Pardon.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

vedo35

Orient displayin AMC4004B adinda  4 satir 40 karekterlik disiplayi var. Iki tane enable ucu mevcut. Bizim firma bu displayleri kullaniyor. Fiyati biraz yuksek, aradiginiz bunun gibi birseymi?

http://www.orientdisplay.com/pdf/CharFull/AMC4004B-full.pdf
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Kabil ATICI

@vedo35, en üstte @AS1T'in
ne yazdığını okudunuz mu?
ambar7

AS1T

2-3 ay kadar önce bi projede kullanacaktım ama 2 enable uclu oldugu için kullanmamıştım. Ete hocamın o zamanlar söyledigi tek enableli 4x40 lcdler kelimesi aklımda kaldı araştırmak bulursamda almak istedim. O yüzden konuyu açtım bu arada spdc780c diye bi işlemci yazıyor tek enable pinli diye ama değil bi kaç çinli ille konuştum hepsi iki enableli 4x40 lcd ekran satıyor.

Kabil ATICI

Bir enable ile iş yaptığın zaman sadece yarısı mı, çalışıyor.?(satır olarak)
Sanırım sıkıntın kullandığın dil ve özellikle LCD ile ilgili programı kendin yazmamandan  kaynaklanıyor.

Kütüphane yazabilecek düzeye gelebilirsen sıkıntı olmaması gerekir, hatta istediğin LCD için kütüphane yazabilirsin...
ambar7

vedo35

" TEK ENABLE PINLI 4x40 LCD" istiyor. Benim verdigim iki enable li arkadas yazacagi kodlar bunu kontrol edebilecek pozisyonda biri oldugunu dusunerek 

" IKI ENABLE " uclu bildigim bir urunun adini ve linkini verdim. Bizim yazilimci nasil yazmis bilemem ama bizim urunlerde lcd mukemmel calisiyor.   :o ;D
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

AS1T

Alıntı yapılan: ambar7 - 10 Ocak 2015, 01:07:56
Bir enable ile iş yaptığın zaman sadece yarısı mı, çalışıyor.?(satır olarak)
Sanırım sıkıntın kullandığın dil ve özellikle LCD ile ilgili programı kendin yazmamandan  kaynaklanıyor.

Kütüphane yazabilecek düzeye gelebilirsen sıkıntı olmaması gerekir, hatta istediğin LCD için kütüphane yazabilirsin...

E1 üst satırı e2 alt satırı kontrol edilyor sıkıntım pic basic proda ikisini tanıtamamak. isisde bas dosyasımı hazırlamam gerekiyor ?

Alıntı yapılan: vedo35 - 10 Ocak 2015, 19:42:19
" TEK ENABLE PINLI 4x40 LCD" istiyor. Benim verdigim iki enable li arkadas yazacagi kodlar bunu kontrol edebilecek pozisyonda biri oldugunu dusunerek 

" IKI ENABLE " uclu bildigim bir urunun adini ve linkini verdim. Bizim yazilimci nasil yazmis bilemem ama bizim urunlerde lcd mukemmel calisiyor.   :o ;D

İki enable uclu ürünler türkiyede cok ama çindede çok türkiyede 90 100 tl arası çinde 4x40 karakter lcdnin fiyatı 13$ sadece.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: AS1T - 10 Ocak 2015, 22:48:22
E1 üst satırı e2 alt satırı kontrol edilyor sıkıntım pic basic proda ikisini tanıtamamak. isisde bas dosyasımı hazırlamam gerekiyor ?

Burada bir kod buldum fakat çalışırmı çalımazmı bilemiyorum..

http://www.protonbasic.co.uk/content.php/1207-Interfacing-with-a-40-x-4-alpha-LCD-display

MC_Skywalker

iki ayrı LCD sürüyormuş gibi yapıla bilir. http://www.picbasic.co.uk/forum/showthread.php?t=626

Burak B

Karakter LCD' de 2 ENABLE olunca ne değişiyor ki gözünüz de bu kadar büyütüyorsunuz ? Basitçe SetCursor(veya ne kullanıyorsanız) fonksiyonunuzda expansion chip row yada column nereye denk geliyorsa bir chipin adresleme sini aşıyorsa diğerini aktif edeceksiniz.  Bu şekilde çalışan grafik LCD'ler de var.
Yoksa ben mi soruyu yanlış anlıyorum ?
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

AS1T

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 11 Ocak 2015, 09:04:23
Burada bir kod buldum fakat çalışırmı çalımazmı bilemiyorum..

http://www.protonbasic.co.uk/content.php/1207-Interfacing-with-a-40-x-4-alpha-LCD-display

Teşekkür ederim yardımınız için ayrıca @MC_Skywalker sanada  teşekkürler.

Alıntı yapılan: Burak BAYRAK - 11 Ocak 2015, 18:22:32
Karakter LCD' de 2 ENABLE olunca ne değişiyor ki gözünüz de bu kadar büyütüyorsunuz ? Basitçe SetCursor(veya ne kullanıyorsanız) fonksiyonunuzda expansion chip row yada column nereye denk geliyorsa bir chipin adresleme sini aşıyorsa diğerini aktif edeceksiniz.  Bu şekilde çalışan grafik LCD'ler de var.
Yoksa ben mi soruyu yanlış anlıyorum ?

Burak bey profesyonel olsam zaten 4x40 ile uğraşmaz gider tft yada glcd ile çalışırdım. Daha önceden Ete hocamın dediği kelime üzerine bu konuyu açtım, Ete hocam bendeki 4x40 lcdler tek Enable pinli çift enable pinli lcdlerde nerden çıkıyor kelimesi üzerine açtım bi ihtimal bulurum o lcdden ve sorunumu çözerim diye. Bu arada yardımcı olan olmayan herkezden Allah razı olsun.

mehmet

Hitachi HD44780 ve bunu taklit eden klonları sadece
80 karakter adresleyebilmektedirler. En fazla karakter içeren
iki lcd (20 x 4, 40 x 2) oluşturulabilir. (8x1, 8x2, 16x1, 16x2, vs. de
bu kümenin içinde yer alır.)
40 x 4 için bu entegreden iki tane kullanılıyor ve
dolayısıyla iki EN ucu çıkıyor. Diğer pinler ise
ortak kullanılıyor...

https://www.sparkfun.com/datasheets/LCD/HD44780.pdf
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.