Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Ynt: 84A Sınavı

Başlatan veliusta, 13 Ocak 2015, 12:52:03

veliusta

Bugün Sınavım var. Bu iki sorunun cevabını bilmiyorum. Yardım?

mesaj birleştirme:: 13 Ocak 2015, 13:03:43

http://www.1resimyukle.com/images/2015/01/13/45.jpg
Hocamız Cevabı böyle yapmıştı. 50 Adet NOP yazıp 1KHz ile çalıştırdık. Butondaki arkları önlemek içindi sanırım. Bende 50 kez yazacağımıza döngü kurup yapalım demiştim dinlemedi.

Profosör hocamıza derste birçok soru sordum cevabını alamadım.
SPI - I2C - PLL daha bu kelimeleri duymamış. Böyle birşey olabilir mi?

polleme

İlk soruyu 84A datasheet'ten cevaplayabilirsiniz. İkinci soruda ise bir döngüde tuşa basılma durumunu kontrol edeceksiniz. Her basılma ve ardından bırakma durumunu bir basma kabul edip bunu her algıladığınızda bir register değerini bir artıracaksınız, bir yandan da 10 olup olmadığını kontrol edeceksiniz. 10 olunca LED'in bulunduğu portu aktif edeceksiniz. Dil belirtmemişsiniz ama Assembly varsayarsak bunu yazacak bilginiz var mı? Yoksa kodu bizden mi bekliyorsunuz?

Assembly ile uğraşan kişiler üst seviye iletişim protokollerini çok iyi tanımayabilirler. SPI, I2C ve PLL bilmemelerini ben yadırgamıyorum. Bu biraz da kişinin ilgi ve alakası ile bağlantılı.

veliusta

@polleme Assembly Bilmiyorum. Bilende yoktur.

ipek

Protonda yazılmış örnek asm dosyasından neler olmuş bitmiş gözlemleyeceğini tahmin ediyorum.

http://s3.dosya.tc/server30/cXpFLe/10defa.rar.html

kudretuzuner

Merhaba,
SAYAC değişkenine (desimal(10)MOVLW D'10'-MOVWF SAYAC komutları sayacı 10 sayar)işleme başlar.D'25' yazarsanız butonu 25 sayar ondan sonra işlem yapar.
Prensip olarak tam yazılım vermem doğru olmaz ama arkadaşlar bu tür yazılımlar ŞABLON yazılımlardır.Kütüphane oluşturunuz yeri gelince kullanırsınız.Kolay gelsin
LIST   P=16F84
INCLUDE "P16F84.INC"
SAY1 EQU H'0C'
SAY2 EQU H'0D'
SAYAC EQU H'0E'
BSF STATUS,5
MOVLW H'FF'
MOVWF TRISA
CLRF TRISB
BCF STATUS,5
CLRF PORTB
BASLA
MOVLW D'10'
MOVWF SAYAC
TEST
BTFSS PORTA,1
GOTO TEST
CALL GEC
DECFSZ SAYAC,F
GOTO TEST
BSF PORTB,0
GEC
MOVLW D'80'
MOVWF SAY1
DON1
MOVLW D'80'
MOVWF SAY2
DON2
DECFSZ SAY2,F
GOTO DON2
DECFSZ SAY1,F
GOTO DON1
RETURN
END 

Amatör

veliusta

Kabil ATICI

Yukarıdaki komutlarındaki F  parametresi 1. sorunun yansıması.
ambar7

kudretuzuner

Alıntı yapılan: ambar7 - 13 Ocak 2015, 14:47:46
Yukarıdaki komutlarındaki F  parametresi 1. sorunun yansıması.
Merhaba,
Evet,şemaya göre yazılmış değil.
BTFSC PORTA,1 :)
Amatör

Kabil ATICI

Sözünü ettiğim program değildi. File register ile ilgili idi. Programdaki parametreyi sadece örnek olarak belirtmiştim...Olay ram bölgesinin adreslenmesi ile ilgili. direkt veye indirekt olarak...

Umarım ki arkadaşın sınavı iyi geçer...
ambar7

veliusta

Yukaradakiler çıkmadı. 7Seg Display 'e 5 Sayısını yazdır vardı onuda küçük kağıttan kopya çekerek yaptım. 100 puan almayı bekliyorum.

Salih

Alıntı yapılan: veliusta - 13 Ocak 2015, 21:34:44
Yukaradakiler çıkmadı. 7Seg Display 'e 5 Sayısını yazdır vardı onuda küçük kağıttan kopya çekerek yaptım. 100 puan almayı bekliyorum.
Mesleğin ile ilgili bir ders de kopya çekmen çok ayıp. :(

Kabil ATICI

Dua et de hocaların forumda olmasın
ambar7

Recep METE

Arkadaşım ne okuyorsun.eem mi myo mu?
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

veliusta

Diğer Üniversitelerde tabii asm öğretiyorlarsa komutların listesini yazıcıdan çıkartıp giriyormuşsun.
asm işime yaramayacağından bende öğrenmedim.

@ambar7  Keşke girsede yeni birşeyler öğrenebilse. Sorduğumuz sorulara cevap verebilse.

Salih

Alıntı yapılan: veliusta - 13 Ocak 2015, 21:44:00
Diğer Üniversitelerde tabii asm öğretiyorlarsa komutların listesini yazıcıdan çıkartıp giriyormuşsun.
asm işime yaramayacağından bende öğrenmedim.

@ambar7  Keşke girsede yeni birşeyler öğrenebilse. Sorduğumuz sorulara cevap verebilse.

Bana göre yanlış düşünüyorsun. Eğer denetleyici konusunda uzmanlaşmak istiyorsan, üst seviye diller kullansan bile
temel asm bilmen gerekir. Ki sorduğun soru basit temel bir asm bilgisidir. Öğrenmen de zor değildir.
Bahane arama. ;)