PCB Printer

Başlatan ahmets, 14 Ocak 2015, 11:12:37

z

nm doğrulukta cnc var tabiki.

Bizim bildiğimiz yatak ve motorlar kullanmıyor.

Maglev ile yataklama sorunu çözülüyor. Hareketler voice coil ile yaptırılıyor.

Encoder olarak da laser interferometre kullanılıyor.

Bir de piezo ile yapılan makineler var. Ama hareket mesafesi çok kısa. Genelde 1 kaç mm yi geçmiyor. Çözünürlük nm nin de altı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Farukc

Hocam peki hız konusunda nasıl?

TA7R

Konu başlığı pcb printer ancak , aletler pcb hazırlıyor. Sadece plaket üzerine lazer print edebilen bir alet olsa çok daha ekonomik olurdu bence .Bu neden yapılmıyor hala anlayabilmiş değilim .

z

Hızı gayet iyiydi de hala linki arıyorum bulunca koyacağım.

Vermek istediğim fotoğraf mini frezeye ait idi. Japon frması tarafından yapılmış ve yeteneklerini göstermek için silikon üzerinde işlem yapıyordu.

Şimdilik aşağıdaki tornaya bakın.

http://aspe.net/publications/Annual_2003/PDF/2equip/6novel/1294.PDF

Yalnız Japon firmasının cncsi yukarıda bahsettiğim maglev vs vs kullanmıyordu.

Maglev, lase, voice coil kullanan cnc Texas ınstrumentin yayınladığı bir resim. O makine de doğrudan silikon üzerinde işlem yapmak için üretilmişti.

DSP ile kontrol ediyoruz diye hava atıyordu. Onu da bulurum sanırım. Zaman lazım.

İşin içine maglev ve voicecoil girdimi hız sorulmaz. Artık hızlanmalar G olarak verilir.

Farukc

O dediğiniz olayı deniyenler var ama unuttuğunuz bir şey var elektrostatik kuvvet. Kağıda lazer baskı kolay ama iltken bir bakır plakete onu tutturmak çok zor çünkü iletken yüzeyde bütün elektrostatik olaylar altüst oluyor.. Bu arada bülent hocam bu nanometrik cnc ile ilgili video varmi?

Farukc

Merakla bekliyorum hocam

z

Arıyorum ama kısa zamanda bulamayacağım. Ama şu makineye de bir bakın

http://swissinstruments.com/

Arada bir formlarda falan saplama vida kullanıp 10 mikrometre hassasiyette cnc yaptıklarını söyleyenler çıkıyor.

O zaman sizde saç kılına bir delik delin diye bu fotoyu göstermek lazım.

gumush

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Ocak 2015, 13:40:23
Ne çok PCB'ci varmış :)

Şu an üzerinde çalıştığım makine yaklaşık 50nm minimum hareket aralığına sahip Lazerli PCB makinesi. Tamamlanmasına az kaldı.

Lazer kismi photosensitve pcb uzerine iz birakmak icin degil mi ? yoksa direkt kazima yapabiliyor mu ?

Benim acimdan is birden fazla asamadan olusuyor.

Bir yuz PCB bakir yollari
Delikler
Diger yuzun bakir yollari
Delik ici kapmalalar
Yollari korumak icin koruma kaplamasi
Ozellikle ufak padler icin kolay lehim alabilmesi yuzey gerilimini arttirmasi icin hasl benzeri kaplama

Boyle bakinca pcblerin yollarini cikarmak icin asit oncesi asamasi yeterli olmayacaktir.

Hikmet Gumus  izmir

muhendisbey

Uygun fiyatlı bir makine yapacağız planlarımız arasında var. Ortalama 500TL'ye imal edilecek.
Aslında yanlış anlaşıldı. Makinenin minimum çalışma aralığı 50nm (aslında daha da altında ama hesaplaması ve söylemesi kolay olduğu için 50nm). Bu 50nm hassasiyete sahip demek değil. Ancak bu hassasiyette çalışabilecek ekonomik çözümüm var. Sadece maliyetinin altından kalkamadım o nedenle ancak sipariş üzerine yapabileceğim bir şey. CNC makinem olmadığı için dışarıda ürettiriyorum parçaları. Tercihen de farklı firmalara farklı parçaları.
Hız konusunda hareket aralığı kısaldıkça hız düşüyor. Ancak bu düşüşü elimizden geldiğince kullanıcıya hissetirmemeye çalışıyoruz.
Substrate malzeme kullanan tüm PCB'ler işlenebilir. Denemesini henüz yapmadık ama naylon, selefon kaplı PCB'leri de işleyebileceğimizi düşünüyoruz.
Neden lazerle doğrudan işlenemez? Cevabı basit, doğrudan işleyebilmesi için bakır buharlaşmalı. Sıvı hale geçse bile tekrar donar, o yüzden muhakkak buharlaşmalı. Ancak PCB arasındaki yalıtkan buna uygun değil, bakır ise ısıl iletkenliği kuvvetli bir metal. Artı yüksek güçlü lazer gerekir, bu da çok yüksek maliyet ve devlet izni gerektirmesi demek. Tehlikesinden bahsetmiyorum bile.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

oz555

Valla bunlara bile gerek yok aslında, piyasaya bakır plakaya permanent mürekkeple adam gibi yolları basacak uygun fiyatlı bir printer çıkarsalar bana yeterde artar bile, varsın bakır çıkarma işini biz yapalım..

muhendisbey

Permanent mürekkep hava ile temasinda yada kapali ortamda olsa bile donmaktadir.
Yani murekkep degismeden zor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

birkan

Alıntı yapılan: muhendisbey - 16 Ocak 2015, 08:37:12
Permanent mürekkep hava ile temasinda yada kapali ortamda olsa bile donmaktadir.
Yani murekkep degismeden zor.

Pigment bazlı kalem ve mürekkepler var. Pigment bazlı renkli yazıcıları hack edip pcb için kullananlar var. Kalemler de bu iş için kullanılabilir mi acaba.

Farukc

O değilde ben asetat kalemini bağlayıp onunla devreyi çizdiren adam görmüştüm.Oda yapılabilir aslında.. İnce aseta kalemiyle güzel yollar çizilebilir. Belki kendi makinamda deneyebilirim bunu...

birkan

Sene 1980 de babam tahta üzerine 5 mm aralıklı bakır elektrik kablolarını çakıp parçaları kablo ucuna lehimlerdi. Sonra plakete oje ile çizmeye başladı. 1990 da permanent kalem kullanmaya başladı. Şimdi bu yazıcıyı görse ne düşünür acaba

sezgin05

Reklamcıların her yüzeye (cam,metal,plastik,kumaş ...) baskı yapabilen UV baskı makinesi PCB baskı için ideal. 1 metrekare gibi az adetli işlerde ütü veya serigrafi ile uğraşmayın. Püskürtülen boya, UV ışık altında aniden kurutuluyor. Her türlü asite ve hatta tinere bile dayanıklı. Özel çözücü solüsyonu var. O kadar dayanıklı ki banyo- mutfak seramiklerini bu aletle basıp  isteğe uygun resim elde edip kullananlar var.