Scr Tristör Muadili

Başlatan TA7R, 16 Ocak 2015, 17:21:43

timpati

Alıntı yapılan: TA7R - 06 Şubat 2015, 19:17:37
...Hepsini tek tek kontrol ettim , anot +prob katod - prob multimetre diyot kademesinde önemli bir bölümü 480 ohm civarında gösterirken bazıları 350 ohm gibi gösteriyor , bu neden olabilir ? ...

yan bilgi:
DMM'nin diyot kademesinde görünen değerler, diyodun direncini değil, DMM tarafından verilen ve ölçüm sırasında diyot üzerinde düşen gerilimi verir yani o 480 ohm değil, 0.480 volt olmalı. normal silisyum diyotlar için 0.5-0.7 volt arası çıkar. schottky denilen hızlı diyotlar için 0.2-0.3V seviyelerinde olabilir.
why mr. anderson, why ?

TA7R

İpek ve timpati hocalar , teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

TA7R

Farnel Siparişlerimi ben de unutmuştum , bu gün geldiler. Tristör S4065J kocaman bir şey . Devredeki Tristör devamlı iletimde mi ? Yoksa koruma amaçlı yüksek voltaj veya akım olduğunda mı iletime geçiyor? Soğutucu konusunu nasıl yapayım diye soruyorum. Beklediğim gibi katod+gnd de değil . Soğutucu yüzeyi anot da değil katod da gate de , şaseye bağlasam sorun olur mu? Pcb ye takılabilecek gibi değil de ...

TA7R

Ayrıca bu transformatör konusu hala kafamı karıştırıyor. Sekonder 16.5 V-0-!6.5 olarak nerdeyse sipariş veriyorum ancak böyle olursa dc 23 volt elde ediyoruz . Güç kaynağı çıkışında 13.8 V DC ye ihtiyaç duyduğuma göre girişte devreye bunun 2 misli dc voltaj gerekmiyecek mi ? Yani 27.6V dc alabileceğim bir sekonder sardırmam gerekmez mi ?