Doğal gaz sayacı doğru ölçüyor mu , nasıl anlarız?

Başlatan Andromeda, 17 Ocak 2015, 12:44:53

Andromeda

Elektrik ve su sayacı kontrolu nispeten kolay ama gaz sayacının doğru ölçtüğünü nasıl anlarız?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Mufaktaki ocağın kafasına balon geçir ve şişirt. Sonra hesap falan....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Gelemem öyle sakat işlere.. :(
daha güvenli birşey yok mu, yoksa gazcıların insafına mı kaldık..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Sakat değil. Pencereleri açarsan 1 iki litre gazdan bir şey olmaz.

Gaz gibi yanıcılar birikirse sorun olur. Önemli olan havadaki oranıdır.

M.Salim GÜLLÜCE

Çoğu zaman havadan ağır olduklarında zemine toplanabiliyorlar. Pencere açarak hallolmayabiliyor. Genede risk.

z

yuppi

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 17 Ocak 2015, 14:10:18
Çoğu zaman havadan ağır olduklarında zemine toplanabiliyorlar. Pencere açarak hallolmayabiliyor. Genede risk.

aldığımız iş güvenliği dersinde doğalgazın camı açtığında yani ortamı havalandırdığında ortamı terkettiği fakat tüp'lerden çıkan gazın havadan ağır olduğu için yere çöktüğ ve süpürge ile süpürülmeden ortamı terketmediğinü söylediler.

Hatta tüpten gaz kaçağı olduğunda mutfak çekmeceleri ve dolap kapaklarını açıp oralarıda süpürülmeli denildi.Gaz kaçağının olduğu tarihten sonraki günlerde dolap içlerinden patlamaların olduğunu yaşayanlar olmuş.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yuppi - 17 Ocak 2015, 14:19:22
Doğalgaz havandan hafiftir tavanda toplanır.
Oda ayrı problem.
Pencere seviyesinin üzerinde kalan alan sıkıntılı demektir.

z

Neyse gazı ortamdan uzaklastırmak bizler için sorun olmaması lazım. En basitinden deney yapılan ortamda pencereler açılır ve fırçasız motorlu bir vantilatörle  ortamda hava akımı sağlanarak içerideki hava dışarı atılır.

Benimde kafama takıldı. Sonuçta gaz sayaçları Türkiye'de yapılıyor ve birilerinin para yiyip sahdecilik yapması ihtimali mümkün.

1m^3 gaz harcadığımızda gerçekten de sayaç 1m^3 yazıyormu?

Deney yapmak için ocağın boruya takıldığı hortum kullanılabilir.

Aklıma gelen 2 deney;

1) Doğru olduğuna güvenilen bir sayaç bu hortuma takılır. Bina sayaç numaratörü okunur. Ardından doğru ölçtüğü düşünülen sayaça bakılarak ocakta 1m^3 gaz yakılır. 
Bina sayacındaki numaratör tekrar okunur.

2) Basınç göstergeli kapalı bir kaba ocak hortumundan gaz doldurulur. Bina girişindeki sayaçdan 1m^3 gaz kullanıldığı gözlendiğinde doldurma işlemi durdurulur.
Ardından kapalı kabın boş ağırlığı, dolu ağırlığı ve içerideki gaz basıncından hesap yapılır.

Andromeda

Fiyatlandırma;

Son Endeks(m³)-İlk Endeks(m³)=Tüketim(m³)

Tüketim (m³)x Düzeltme katsayısı=Gerçek Gaz Tüketim Miktarı (m³)

Ortalama ısıl değer / 860,42 =kWh çarpanı

Gerçek Gaz Tüketim Miktarı x kWh çarpanı = Kwh tüketim

Kwh tüketim x Ortalama Birim Fiyat(TL/kWh) =Tüketim tutarı

Tüketim tutarı x %18 KDV=Toplam fatura tutarı

http://www.bursagaz.com/bireysel-faturalandirma

Bu düzeltme katsayısı her faturada değişiyor..
Sayaç 67 yazmış ise katsayıdan sonra 69 oluyor yani 2 m3 fazla hesaplanıyor.

mesaj birleştirme:: 17 Ocak 2015, 16:15:48

"Doğal Gazın Faturalandırmaya Esas Satış Miktarının Tespiti ve Faturalandırılmasına İlişkin Esaslar" hakkındaki Tebliğinde yer alan formülasyona göre her tahakkuk döneminde ayrı ayrı hesaplanan Basınç Düzeltme Katsayısı ile çarpılarak düzeltilmiş hacim bulunur.........

Bu formüle bakmak lazım..

z

Yani gazın kalitesi her ay değişiyor. Gene de sayaçların doğruluğunu bir kontrol etmek lazım.

Üstelik "Düzeltme Katsayısı" kim bilir nasıl elde ediliyor. Tam çalıp çırpmaya izin veren bir katsayısı.

Bilimsel ise başım gözüm üstüne ama bilmsel olarak elde edilmiyorsa hırsızlık katsayısı gibi duruyor.

http://www.bursagaz.com/k-faktoru

diot

Gaz düzeltme kat sayısı hava sıcaklığına göre yapılır. Fatura dönemindeki aylık ortalama sıcaklığa göre hazırlanıyor. Yazaylarında  katsayı 1 in altında kışın 1 in üstünde oluyor. Çünkü gaz sıcaklığa göre genleşip veya büzülüyor. Buna göre 1 metreküp teki gaz değişiyor.

Andromeda

Bu katsayı fazla bir şey değiştirmiyor bu durumda ,zaten yüzde olarak fazla bir değişiklik yok..
tabii tek hane için..
şimdi esas mesele sayaçtan ölçülen ile harcanan m3 karşılaştırması,
sanırım bunun pratik bir yolu yok..
z nin dediği gibi ocağa güvenilir bir mini sayaç takmak, tabi varsa böyle birşey ..

z

Alıntı yapılan: diot - 17 Ocak 2015, 16:55:32
Gaz düzeltme kat sayısı hava sıcaklığına göre yapılır. Fatura dönemindeki aylık ortalama sıcaklığa göre hazırlanıyor. Yazaylarında  katsayı 1 in altında kışın 1 in üstünde oluyor. Çünkü gaz sıcaklığa göre genleşip veya büzülüyor. Buna göre 1 metreküp teki gaz değişiyor.

Bunu devletin değil sayacın kendisinin halletmesi gerekmezmi?