3D printerler için flament imalatı

Başlatan z, 17 Ocak 2015, 19:38:24

z

@ido2323

Aynı şeyi sana da sorayım. Un eleğini 3D yazıcınızla basmaya kalksan her bir elek gözünün kenarları en az kaç milimetre olabilir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ido2323

yazıcı nozzle çapın ne söyle hesaplayalım.

nozzle ucunun cidar çapı;
http://image5.sahibinden.com/photos/66/58/49/183665849twu.jpg

z

Söyle işte at bir rakam. Ona göre ne kadar mükemmel kutu yapılır ben de söyleyeyim.

Bunlar da kutular.

Burak B

Liseye giderken bir arkadaşımın amcasının kendi kurduğu plastik geri dönüşüm fabrikasında bu aletlerin dev olanını görmüştüm. Gerçi o hammadeyi değilde verilen hurda plastikleri kıyıyor, eritiyor ve çıkışta tel tel çıkarıyordu. Sonra bu telleri soğumadan ikinci videodaki hammadde gibi minik minik kıyıp cuvallara dolduruyordu. O zamanlar geldi aklıma. Bildiğimiz çöp plastikten çuval çuval hammadde çıkıyordu.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

ArifAhmet

@z hocam arkadaşın dediği gibi bu nozzle çapına bağlı. 20, 80 ya da 100 mikron gibi rakamlar olabilir. Bu kaliteyi etkiler. Örneğin ultimaker2 modeli 20 mikron basabiliyor. Ayrıca SLA printerlarda bunlar çok çok yüksek çözünülüklerde basılabiliyor. Hiç flament olaylarına girmeye gerek kalmıyor. Üstte kutu yapacam demişsiniz ama bunu tavsiye etmem, 3d printer seri üretim için değil prototipleme içindir. Gerçi belkide yanlış anladım, siz bunu daha iyi bilirsiniz.
Yaşasın Open Source!

z

20 mikrondan eminmisiniz? 200 mikron olmasın? 0.2mm eder.

ArifAhmet

Yaşasın Open Source!

z

Video varmı? Flament tipi 3D yazıcıdan bahsediyoruz değilmi?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 17 Ocak 2015, 21:05:51
Hazneye doldurulacak malzeme, satın alıp beğendiğin malzemenin granül olanı. ABS, PLA yada her neyse.

Aslında 3D yazıcıya neden falament giriyorki o da saçma. Haznesine granülü doldur ordan eritip eritip kullansın işte.

Bence bu fikir güzel.

bence de çok güzel fikir;
hatta bu makinadan 3 tane koyacaksın, RGB granülü farklı haznelere dolduracaksın.
sonra milyon tane renkte çıkı al.

z

Flament kullanan en baba en yetenekli 3D yazıcı ile basılmış bir çalışmayı görmeyi çok isterim. İnternette bazı makinelerin teknik verilerine baktım X-Y-Z çözünürlüğünden falan bahsetmişler ve bazı biblo tarzı nesnelerin baskı videolarını yayınlamışlar.

Yok ben bu çözünürlükleri ön plana çıkaran özel test baskılarını görmek istiyorum. Mesela örnek olarak sorduğum un eleği güzel bir çalışma olurdu buna benzer çalışma vidoları biliyorsanız linkini yayınlayabilirmisiniz?

ArifAhmet

Hocam makerbot'un thingiverse.com diye bir paltformu var. Orada bu işler için örnekler var inceleyebilirsiniz.
Yaşasın Open Source!

z

https://www.google.com/patents/US6722872

Böyle bir patent varken üreticiler bu engeli nasıl aşmışlar?

ArifAhmet

SLS ve SLA printerların hala patentleri var fakat 2009 yılında şuan kullanılan printerların patenti bitti. RepRap adlı bir kuruluş ise GNU GPL lisansıyla bir 3d printer projesi başlattı Ultimaker ve MakerBot RepRap'dan çıkıp gelmiş ürünlerdir. Ultimaker felsefeyi korusada Makerbot bazı şeyleri open source olarak açmıyor. Ama oda printer'ın genelini açmak zorunda.
Yaşasın Open Source!

z

Yazılımlar tamamen kendimize ait olmak kaydıyla plastik malzemeyi eritmek suretiyle aynı mantığı kullanan fakat tamamen farklı mekanizma kullanan makine yaparsak sorun yok ozaman değilmi?

Klein

Eğer yukarıda patent bilgilerini verdiğiniz üründen bahsediyorsanız, patent koruması devam ediyor olabilir. koruma süresini göremedim. Eğer incelemeli patent ise koruması 20 yıldır. Eğer halen korunuyorsa;  istemler (claims) kısmında yazan korunmuş parçaları içeren bir ürünü  üretemez ve satamazsınız.