3D printerler için flament imalatı

Başlatan z, 17 Ocak 2015, 19:38:24

Erol YILMAZ

Makerbot (filamentli) baskilari genel olarak kötü kalite.
Eos ise (tozlu) plastik enjeksiyona çok yakin durumda.
Fiyat olarak ta 2500$ a 175k€ gibi küçük bi fark var arada.

Klein

http://www.3bfab.com/?gclid=CjwKEAiA0O2lBRDOrPX4oJP3t2oSJACjpaHACZlzlffbtjjKs2knvFJQcAgjVvUahSnAChL9oRbRnBoCxPTw_wcB
Burada çeşitli modeller, fiyatları özellikleri var.
6000 USD olan model SLA takniğini kullanıyor. 25 mikron detay basabiliyormuş. Fiyatı uygun gibi sanki.

z

Alıntı yapılan: Klein - 19 Ocak 2015, 00:24:40
Eğer yukarıda patent bilgilerini verdiğiniz üründen bahsediyorsanız, patent koruması devam ediyor olabilir. koruma süresini göremedim. Eğer incelemeli patent ise koruması 20 yıldır. Eğer halen korunuyorsa;  istemler (claims) kısmında yazan korunmuş parçaları içeren bir ürünü  üretemez ve satamazsınız.

Gene geldik patent korumasına.

Şimdi plastik bir malzemeyi eritip akıtarak 3D bir baskı yapmak istiyorsak bir ısıtıcı olacak, ısıtıcının sıcaklıgı kontrol altında tutulacak. Bır de ısıtıcı duzenlı olarak plastik malzeme ile beslenecek.

İlk akla gelen düzeneği adamlar yapmış ve patent almışlar.

Bu patenti ihlal etmeden benzer bir tasarım yapmaya çalışırsak nerede ne değişik çözümler getirmelitiz?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Claims (gelen sayfada "Hak talepleri" olarak çevrilmiş) bölümünü iyi incelemek gerek.  Adından da anlaşılacağı gibi patentle korunan kısım burası. Orada "bu işi gerçekleştirmek için şunu içerir" gibi bir metin görürsünüz.  İşte korunan o içeriktir.  İstemler kısmını çevirip anlamam 2-3 hafta sürer. Eğer Bu kısmı çevirebilirseniz nasıl aşılabileceği konusunu düşünebiliriz birlikte. Ama bu konu gerekten uzmanlık gerçektiren bir konu. Bizim yorumumuzla patent uzmanın yorumu farklı olabilir.

Tümünü okuyup anlamam uzun sürer. Ama şöyle kısa bir gözatmadan sonra bazı istemler kırılabilir gibi göründü.

z

O patente istinaden sormamıştım.

Mesela verdiğim örnekte elektrikli ısıtıcıyı kaldırıp atsam benzinli ısıtıcı koysam patent engeli aşılmış mı olur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

:) Tam olarak öyle olmuyor.
Patentte teknik bir problemi tanımlayıp , o problem bir çözüm getirmek esas.
Eğer elektrikli ısıtıcının bir yetersizliği varsa , ve sizin benzinli ısıtıcınız bu soruna çözüm getiriyorsa evet kırarsınız.  Ama sadece ısıtıcı kısmını :)
Ama sizin benzinli elektrikli ısıtıcının yapabildiğinden daha iyi bir şey yapamıyorsa o zaman kıramazsınız.

Ben benzinli ısıtıcı koyarak herhangiş bir probleme çözüm getirileceğini düşünmüyorum. Bu sebeple ben olmaz derim.

(Not: Tekrar belirtiyorum. Bu benim yorumum. Patent uzmanı farklı düşünebilir. )

mesaj birleştirme:: 19 Ocak 2015, 02:33:32

Patenti tek parça gibi düşünmeyin.
Yine ısıtıcı örneğine dönersek:

Birisi 3D yazıcı için  bir kaç parçaya patent almış. Üründe elektrikli içinde ısıtıcı da var.
Siz elektrikli ısıtıcının iyi bir fikir olmadığını , benzinle ısıtmanın burada daha iyi olacağını düşündünüz.
Mesela benzinli ısıtıcı ile daha yüksek sıcaklıklara daha kısa sürede çıkacağınızı ve işlemi hızlandıracağınızı iddia ettiniz.

Buna "3d yazıcılar için ısıtma düzeneği" diye patent aldınız. ( Sadece ısıtma düzeneğine)

Bir başkası da bu yazıcıdan üretmek istedi. İki patenti de inceledi. Sizin ısıtma düzeneğinizin daha iyi olduğuna karar verdi ve bu düzeneği kullanacak.
Bu durumda Isıstma düzeneği için sizden , diğer kısımlar için de diğerinden lisans almak durumunda.