Opamlarda Dual Yada Single Beslemenin Ayrıcalığı !

Başlatan HeCToR, 18 Ocak 2015, 13:38:46

HeCToR

@z Hocam Sorunuzun Cevabını Veremeyeceğim Daha önce Hiç Karşılaşmadım  :-\
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

z

Verebilmelisin. Veremiyorsan, sadece elektronik devre yaparak, pcb çizerek lehim yaparak ilerleyemezsin.

Adım adım hesaplayalım.

Ledden 3mA akarsa çıkış low oluyor. O halde ledden 3mA aktığında burası sıfır diyebileceğiz demektir. Normalde şebeke sıfırı sıfır volt demektir ve bu esnada ledden akım akmaz. Ledden akım akmaya başladığında ise sıfır noktası geçmiş gitmiş demektir.

Peki ne kadar hata yapıyoruz onu bilmeliyiz. Bilmeliyiz ki bu yöntem  baştan hatalı yöntem olmasın.

Led akımının max değeri 20mA ise bu 220*1.41=310v anında akacak demektir. Burada 20mA anlık akacak max akım değeridir.

Bu esnada 20mA akıyorsa ledde de 1v kalıyorsa bias direncimizde 310-1=309 v kalıyor ve değeri de 309/20=15.45K demektir.

Şimdi 15.45K lık direnç kaç voltta 3mA akıtır onu hesaplayalım.

(V-1)/15.45=3  den V=47.35v

Şebeke voltajı U=310sin(Q) olduğuna göre

47.35=310*sin(Q) dan Q=8.78 derece buluruz.

Demekki şebeke sıfırı ancak gerçek sıfırdan 8.78 derece geçildikten sonra anlaşılacak demektir.

180 derece 100 ederse 8.78  4.78 eder. Yani %5 civarında hata ile şebeke sıfırından haberdar oluyoruz demektir.

Bu değer de çoğu uygulama için kabul edilebilir bir hatadır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

Verebilmelisin. Veremiyorsan, sadece elektronik devre yaparak, pcb çizerek lehim yaparak ilerleyemezsin.

Hocam Bu konuda Haklısınız Ama Başınıza Gelmeyince O konu üzerinde duramıyorsunuz. Mesela Benim Conparatore ihtiyacım oldu bu konunun detayına inebildik ve sorarak öğrenebildik.Belki 1 sene sonra FPGA ile işim olacak Yalnız şu an FPGA ile Hiç bir bilgim yok ancak ihtiyacımız olduğunda öğrenme şansımız olabiliyor.Belki bundan sonra nasip olursa 20 yıl sonra Her konuda tecrübemiz olmuş olacak Bunuda Bilemeyiz tabiki Siz Hocalarımıza sorarak Öğrenmeye Çalışıyoruz işte.

LukeSkywalker

@z
Sifira tekrar dusmeden 8.74 derece once led sonecek. Hata artmaz mi?

z

Biz ledin yandığı ana bakacağız. Eğer söndüğü ana bakarsak gene %5 hata yapacağız. Bu kez sıfırı daha önce yakalayağız.

Fakat söndüğü ana bakıp timer eşliğinde sıfır hatayı yakalamak da mümkün.

Ampul ve motor uygulamalarında %5 hata zaten önemsiz olacak.

LukeSkywalker

z

+/- %5  Fakat dediğim gibi ledin yandığı ana bakıyoruz. Bu durumda +%5 hatamız var.

LukeSkywalker

Evet anladim. Sondaki % 5 lik kisimda tetikleyeceksek zaten bunu bastaki kisimda algiladigimiz esige bagli yapiyoruz.
Saygilar.

HeCToR

Direnç ile Girdikten Sonra Sinus Neden Bozuluyor @z Hocam

ilhan_mkp

hocam o pc817 lerin kollektör ve emiterlerde ters bir durum var.
emiter gndye kollektör beslemeye gelmeli.

HeCToR

@ilhan_mkp Bilerek o şekilde yaptım Non inverting almak için sinusun pozitifinde kara dalganında pozitifini almak için Yalnız sinusun bozulmasında onun bir nedeni yok

skara1214

Alıntı yapılan: CORTEX - 18 Ocak 2015, 21:55:07
Direnç ile Girdikten Sonra Sinus Neden Bozuluyor @z Hocam

bozulduğu falan yok sen proteusu ciddiye alma
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Emetor kollektor bacaklarını bu şekilde yer değiştiremezsin . Bir de scop şemayı kapatmış hiç bir şey anlaşılmıyor.

Scopta hangi renkteki grafik şemada hangi noktayı temsil ediyor onun da belirtilmesi lazım.

HeCToR

Hocam Mavi Sinus Sarı Kare Dalga scobun arkasında elaman yok Normalde herşey Düzgün çalışıyor sadece sinus giriş direnci 15.45K takınca bozuluyor

ilhan_mkp

hocam o çalışmaz o şekilde optonun beyzinden emitere akım akması gerek beyz pozitif emiter daha pozitif isis seni aldatıyor.

alttaki devreyi daha önce kullandım.

devreleri çok basitleştirmekte iyi değil filtreler hakkında kör cahilim ama sıfır geçiş dedektöründe kullanılması gerekli bence.

lamba dimmeri için filtre gereksiz olabilir ama herşeyi göz ardı ediyoruz türkiyede bir bizim kartlarımız parazit içinde çalışıyor galiba :(