Opamlarda Dual Yada Single Beslemenin Ayrıcalığı !

Başlatan HeCToR, 18 Ocak 2015, 13:38:46

HeCToR

@ilhan_mkp teşekürler tamam yerlerini değiştirdim. Ama sinus neden hala bozuk
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

z

Sinüs dalga şekli hangi noktada?  R2 nin sağdaki bacağındamı soldaki bacağında mı?

Soldaki bacak olamaz. Muhtemelen opto ledleri ile bağlı tarafından bahsediyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

Evet Hocam Sağdaki Bacağında Direnci Kaldırdığımda Gayet normal görünüyor

z

Ledler zener diyod gibi voltajı sabitlemeye çalışıyor. Sinüs form, ledin iletime geçmesi ardından bozuluyor. Fazla kafaya takılacak yanı yok.

HeCToR

İsiste yanıltıyor olabilir Hocam Yardımlarınız için çok mersi Bugunde öğrendik Birşeyler  :)

z

ilhan_mkp

isisi uzun zamandır kullanmıyorum ama sen o direnci direkt olarak değer girerek yapmak yerine 15k ve 470ohm seri yapıp kullansan daha doğru olur
similatörler bazen elle girilen değerleri beğenmiyor nerde karşlaştım hatırlamıyorum ama dene bence.

HeCToR

HeCToR

@z Hocam Tekrar Merhaba Bugün LM358 ile zero crossing aldım thyristorun triggerını tam sıfır geçiş noktasındamı yapmam gerekiyor ?

Kabil ATICI

Tam geçiş noktasında tetiklersen tristör üzerinden daha akım akmayacağı için tristör açılamaz.  Tristör üzerinden akım akmaya başladığı zaman tetiklemek daha uygundur. (Hatta eskiden çift darbe ile tetiklenirdi- garantilemek için).

Tristör devrelerinde güç kontrolu için sıfır geçiş noktasından bir alternans süresince uygun noktadan tetiklenir. (bir sıfır geçiş noktısından diğer  sıfır geçiş noktasında)
ambar7

HeCToR

@ambar7 Yani scoptaki tetikleme açısı doğru anladığım kadarıyla

Kabil ATICI

Öyle görünüyor.
Ne yaptığını söyleme de, hem negatif alternans, hem pozitif alternans tristör için ilginç bir tetikleme. (Tabii kontrollu köprü yapmaya çalışmıyorsan).
Her iki alternanstaki tetikleme triak kullanır.
ambar7

HeCToR

@ambar7 hocam Buraya Kadar herşey normal yalnız bir sıkıntım var izole problemi LM358'e gireceğim sinusu izole etmeliyim

Kabil ATICI

Bildiğim transformatördür. Yakın zamanda trafoya alternatif bobin ve manyetik sensörden oluşan bir yapı kullanılmaya başlanmış.
İşin için bobin girdikten sonra faz kayması kaçınılmaz...
ambar7

HeCToR

Minik trafo filanmı sardırsam acaba 230/5V filan