CCS C de scanf var mı ?

Başlatan unknownperson, 19 Ocak 2015, 19:24:06

unknownperson

CCS çalışmalarıma devam etme kararı aldım ve internette örnek uygulamalar aradım fakat sadece Serdar Çiçek'in uygulamalarının mevcut olduğunu gördüm. Kendi kendime proje yapmayı düşündüm. Bugün karakter ve grafik lcd konularını çalıştım ve şöyle bir proje aklıma geldi. Bir tuş takımı yapıcam aslında aklımdaki bir klavye ama bu projede 0-9 arası buton yeterli. Grafik LCD yi bağlıcam sonra switch case yapısıyla menüler oluşturucam bu menülerin amacı butonlar ile grafik çizme, şekil çizme resim yapma vs.. denebilir. Şöyle düşündüm menüler karakter LCD'de olsun çizim grafik LCD'de.Fakat aklıma takılanlar var:

Benim aklımdaki menü şöyle:
printf(lcd_putc,"Ne yapmakistrsn?");
printf(lcd_putc,"\nCizgi cizmek");
printf(lcd_putc,"\nDaire cizmek");
Buradaki menülerin numarasına göre girdi yapılacak sonraki menüde glcd_line(x1,y1,x2,y2,color) 'daki değişkenleri kullanıcıdan alıcam fakat normalde C'de
kullandığımız scanf kodu CCS C'de var mı ? Varsa kullanımı nasıl ?

Recep METE

Bildiğim kadarıyla yok ama bende merak ettim.Var mı - yok mu arkadaşlar.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

ahmetbudak

reference manualde var görünüyor şöyle bir example mevcut
char name[2-];
unsigned int8 number;
signed int32 time;
if(scanf("%u%s%ld",&number,name,&time))
printf"\r\nName: %s, Number: %u, Time: %ld",name,number,time);

unknownperson

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 19 Ocak 2015, 21:12:58
reference manualde var görünüyor şöyle bir example mevcut
char name[2-];
unsigned int8 number;
signed int32 time;
if(scanf("%u%s%ld",&number,name,&time))
printf"\r\nName: %s, Number: %u, Time: %ld",name,number,time);

Çok garip kullanmış, doğrusu anlayamadım

mufitsozen

Alıntı yapılan: unknownperson - 19 Ocak 2015, 21:20:15
Çok garip kullanmış, doğrusu anlayamadım

Neyi anlayamadiginizi yazsaydiniz bizde size yardimci olmaya calisirdik.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

unknownperson

Alıntı yapılan: mufitsozen - 20 Ocak 2015, 00:05:49
Neyi anlayamadiginizi yazsaydiniz bizde size yardimci olmaya calisirdik.
İf in içine scanf koymuş fakat koşul ne ? Acaba şöyle mi bir if oluyor bu "Eğer kullanıcı değer giriyorsa " gibi mi ?

mufitsozen

once aciklama:

scanf fonksiyonu C standard libraryde tanimlanmistir (stdio.h). Dolayisi ile herhangi bir C programlama referansinda ne gibi bir islevi oldugunu ve parametreleri ve geri dondurdugu degerleri aciklayan bilgiyi bulabilirsiniz.

forumda soru soran arkadaslarin %90'nin kitap okumaktan hoslanmayan, google'la arastirmayi vakit kaybi diye goren, ben kendim arastiririm demek yerine bilen biri bana ogretsin diye dusunen yada acele icinde ogrenme yada arastirmaya hic vakti olmadigi icin soruyu sorup ondan sonraki 17 gun boyunca yazilanlari tartisan uyeler oldugunuda dusunerek ben herhangi bir kaynaktan buldugum kisa aciklamayida asagiya ekledim:

Alıntı YapReturn Value

scanf() returns the number of items assigned into variables. Since assignment into variables stops when given invalid input for a certain format specifier, this can tell you if you've input all your data correctly.

Also, scanf() returns EOF on end-of-file.

CCS C ozelinde ise bu derleyici gomulu sistemler icin oldugu icin STDIN yerine bu fonksiyon RS232'den gelen bilgi ile calisir. yani bu fonksiyonun girdisi RS232den gelen bilgiden alinir.

Alıntı YapThe CCS C Compiler's latest version supports a new function, scanf(). The scanf() function allows inputting a formatted string over the RS232 and parsing the received string into specified variables.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.