Araba Hareketini algılacak sistem hakkında

Başlatan ByTEK, 21 Ocak 2015, 00:29:56

ByTEK

Merhaba Arkadaşlar.

kafamda bir proje kurdum. Bu projemi gerçekleştirmek için öncelikle bir konuda fikrinize ihtiyacım var. Şuanda elimde hiç birşey yok sadece düşünme aşamasındayım. Bir araba olsun Bu arabada frene basılıyor. Frene basıldığı anda araç hareket halinde ise bir işlem yapılmayacak. Fakat araç bir şekilde frene basıldığında komple durmuş ise ve yeniden yerinden kaldırılmak isteniyorsa bunu yakalamam gerek. Yani araba hareketsiz iken hareket etmeye başladığında bunu algılamam gerek. diğer durumları algılamasam da olur.

nasıl bir yol önerirsiniz.

F493

Selam,

Encoder üstad senin aradığın. Araba durduğunda encoder'den pulse gelmez. İlk kalkış anında da sinyalin genişliğinden anlaşılır zaten.

Esen kalın.

Gökhan BEKEN

Araba durduğunda ivme olmaz(yer çekimi dışında), hareket ederken, hareket yönünde bir ivme olur. Bu farkı accelerometer ile encoder yönteminden daha ucuza mâledebilirsiniz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Karamel

hocam yer cekimi bir kuvvet(gravity).

ivme parcaciklara negatif yada pozitif yonde surekli etki ederek onlari hizlandiran yada yavaslatan bir kuvvet. (accelaration)

yer cekimi ivmesi (free falling)dusen cisimlerde gozlenir. araba dusmeyen bir alet olduguna gore. yercekimi ivmesi arabanin cukurlara girmesi gibi durumlar disinda olmamasi gerekir? :-\

mesaj birleştirme:: 21 Ocak 2015, 03:08:41

birde hocam araba sabit hizda hareket ediyorsa da ivme yoktur. basit bir yontem ile bunu olcemezsiniz.

arabanin fren yapisinda vede ardindan durusunda x ve z eksenlerindeki ivmeleri inceleyip accelerometer den verileri buna gore yorumlamaniz gerekir ki buda kolay birsey değil. sistemin yanilgiya dusme orani var.  F493 hocamin yontemi cok daha kolay gibi gorunuyor.

mesaj birleştirme:: 21 Ocak 2015, 03:09:20

suradan http://en.wikipedia.org/wiki/Newton%27s_laws_of_motion bir tel okuyunca aydinlaniveriyor insan  ::)

mcn

GPS den hız verisini alarak da yapabilirsin belki.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

polleme

Sabit hızda accelerometre bir sinyal vermez ama burada arabanın yavaşladığı sıradaki durumdan bahsediliyor. Bir yavaşlama varsa negatif ivme var demektir, bu algılanabilir. Frene basıldığı anda negatif ivme oluşur, araba durmuşsa ivme de sıfır olur. Bana olabilir gibi geldi.

Encoder montajı kolaysa o da uygun seçenek olabilir ama accelerometre kullanımı daha kolaydır.

Sozuak

Abs yada vites kutusu çıkışındaki km için sinyal yollayan sensörlerden tamponlayarak bilgi alabilirsiniz. Fren lambasını kontrol eden switch de frenleme bilgisini verir ve en ufak dokunmada devreye girer zaten.

kasif

Eğer otomobil ise ve son 10 yaşından küçük ise OBD-II soketinden araç hızını okuyabilirsin, hatta bluetooth lu modelleri var, araç içinde kablo da görünmez.

http://en.wikipedia.org/wiki/OBD-II_PIDs

Eğer sizin tasarlayacağınız tekerlekli bir araç ise encoder tercih etmelisiniz.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Karamel - 21 Ocak 2015, 02:39:23
yer cekimi ivmesi (free falling)dusen cisimlerde gozlenir. araba dusmeyen bir alet olduguna gore. yercekimi ivmesi arabanin cukurlara girmesi gibi durumlar disinda olmamasi gerekir? :-\
Alıntı yapılan: Karamel - 21 Ocak 2015, 02:39:23
birde hocam araba sabit hizda hareket ediyorsa da ivme yoktur. basit bir yontem ile bunu olcemezsiniz.
Hiç accelerometer kullandın mı? Ben kullandım ve sonuçtan eminim.
Ölçmenin en basit yöntemi yine yerçekimi. Masa üzerindeki accelerometer'e, yer çekiminin uyguladığı kuvvet sabit ama, sürekli z ekseninde bir ivme görülüyor. x ve y eksenlerinde ivme görülmezken z ekseninde yer çekiminden dolayı ivme görülür.

berat23

açılın, ben de bu oyuncakları epey kullandım.

önce bir yanlışı düzelteyim, yerçekimi ivmesi aslında serbest düşen cisimlerde görülmez, diğer cisimlerde görülür.

ivme ile hız ölçmek göründüğünden kompleks bir iş. işin içinde integral varsa drift olur bias olur dert bunlar. yani sabit hızda çıkış sıfır diyemezsin, ki 3$lık ivmeölçer ile rüya bunlar. yerçekimini ivmeden çıkartmak için yönelim bilgisi gerekir ki yönelim için gyro lazım, gyro olsa yine çetrefilli iş. diyelim yerçekimini düzelttiniz, bunun titreşimi, çukuru kasisi var. atıyorum, araç çukurda zıplayınca oluşan ivme ile senin sistem durup çalışabilecek. ataletsel sensörleri bir araçta kullanmak ciddi bir iş, iphone su terazisi gibi düşünmeyin.

gps görece mantıklı bir çözüm ama düşük hızlarda ve kapalı mekanda işe yaramayacağını unutmayın. ayrıca maliyetli olacağı açık.

encoder bence asıl çare. öneri zaten gelmiş, can de bununla ilgili mesaj var. piyasada satılan obd2 okuyan cihazlar kullanılabilir.

Karamel

Alıntı yapılan: polleme - 21 Ocak 2015, 08:41:42
Sabit hızda accelerometre bir sinyal vermez ama burada arabanın yavaşladığı sıradaki durumdan bahsediliyor. Bir yavaşlama varsa negatif ivme var demektir, bu algılanabilir. Frene basıldığı anda negatif ivme oluşur, araba durmuşsa ivme de sıfır olur. Bana olabilir gibi geldi.

Encoder montajı kolaysa o da uygun seçenek olabilir ama accelerometre kullanımı daha kolaydır.

Alıntı yapılan: meftun - 21 Ocak 2015, 09:46:44
Hiç accelerometer kullandın mı? Ben kullandım ve sonuçtan eminim.
Ölçmenin en basit yöntemi yine yerçekimi. Masa üzerindeki accelerometer'e, yer çekiminin uyguladığı kuvvet sabit ama, sürekli z ekseninde bir ivme görülüyor. x ve y eksenlerinde ivme görülmezken z ekseninde yer çekiminden dolayı ivme görülür.

sevgili hocalarim. berat hocam durumu guzel anlatmis ama bende biraz anlatmaya calisayim. oncelikle mesajlarda anlam kirliligi var. terimler birbirlerine karistiriliyor. konusulan sey basit lize fizigi.

@polleme hocam:

sanirim ivmenin tanimi ile ilgili sorunlar var hocam? hadi gelin su lise problemini cozelim. arac 50 km/h hizda sabit hareket ediyor. frene basti. negatif ivme gozlemliyoruz. 30 km/h  a dustu vede sabit yoluna devam ediyor. simdide ivme yok. aracin durdugunu nasil anlayacagiz?

@meftun hocam:

meftun hocam. accelerometer kullanmama gerek yok. lise fiziginden gidiyoruz iste. yanliz terimler cok yanlis kullaniliyor. kullandiginiz ivme olcer sabit dururken bir yone dogru ivme var dememesi gerekir. ivme hareket olusmasina neden olan kuvvettir. eger olcu aletiniz sabit iken yercekimi kuvvetini olcuyorsa. bu ayri birseydir. buna ivme diyemeyiz. sanirim sizinde classical mechanics te sorunlariniz var. bos zamanlarinizda suradan http://iphixcs.com/University%20Physics%20with%20Modern%20Physics,%2013th%20Edition.pdf okuyup fiziginizi gelistirmeniz gerekli.... adamlar bu seyleri 300 yil once bulmuslar. insan okuyunca dogada vede etrafta neler olup bittigini hemen anlayabiliyor. bunlari okumayi reddedip. fizik i yeniden yazmanin anlami yok.

musadenizle kucuk bir anektot umu anlatmak isterim hocam. biliyorsunuz ki universite sinavlarina hazirlaniyorum. bu yuzden meslekleri arastiriyorum. ben etrafima hep cok soru sorarim. bir gun muhendis bir agabeyim ile konusuyoruz. yine ben sorular falan soruyorum. elektronik e cok daldigimi gorunce o bana aynen soyle soyledi. "eger muhendis olmak istiyorsan. fizik kimya vede matematigini gelistir. meslek derslerini nasil olsa ogreneceksin. eger temel derslerde zayifzan. meslek derslerini tam olarak anlayamazsin" bende o zaman tam olarak ne demek istedigini anlamamistim. fizik ile elektronik ne alaka falan demistim. sonrasinda, gectigimiz yaz aylarinda Z hocamin bir mesajini okumustum. hocamda bir ogrenciye ogut veriyordu. ayni seyleri soyluyordu. ben olsam temel fizik kimya matematik derslerinde kendimi gelistirirdim diyordu. hocamin mesajini okuyunca aklima dank etti vede dusundum. elektronik dedigimiz sey. matematik fizik kimya. bilgisayarda satir satir kod yazmak degil. gercek ne yazik ki bu. durumu farkeder farketmez. bende saldirdim kagida kaleme kitaba. simdiden basladim temel bilimlerimi gelistirmeye ::)

dusuncelerimde yanlislarim olabilir. hocalarim duzeltirse cok mutlu olurum ::)

kudretuzuner

Merhaba,
Ben de Karamel'e ufak bir ilave yapayım,Okuduğunu anlayacak,düşündüğünü de anlatabilecek düzeyde bir yabancı dil.(öncelik sırasına göre,İngilizce,almanca,fransızca)fransızca her nekadar üçüncü tercih olarak gözükse de en çok yazılı kaynak fransızcadır.
Amatör

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Karamel - 21 Ocak 2015, 12:39:03
kullandiginiz ivme olcer sabit dururken bir yone dogru ivme var dememesi gerekir.
Ancak diyor işte.

Proje ihtiyaçlarına göre konuşursak, araç park halinden, hareket haline geçince bir uyarı vermesi gerekiyormuş.
Bir araç park halindeyken, sadece z ekseninde(yere  paralel ise) çıkış verir. Paralel olup olmamasının da bir önemi yok, önemli olan değişim miktarı zaten.
Eğer son 3-5 sn içinde ivmedeki değişim şu tolerans dahilinde ise, araç duruyordur denilebilir.
Normalde araç hareket halinde iken sensörün verdiği çıkış titreşimlerinde etkisiyle çok değişken olur.

Ancak proje daha hassas ise veya değişik parametreler uygulanacaksa işe yaramayabilir.

Karamel

diyemez hocam. ivme olcen bir alet. ivme yokken. ivme var diyemez. verin datasheetini okuyalim. neden var diyor ogrenelim.   :-\

bulut_01

yerim çekim kuvvetine paralel sekilde ilerleyen sabit hızda olsa bile araç ivme sensör çıkış verecektir yerin çekim kuvvetinin paralelinde bir ivme söz konusu olunca araç sabit hızda gidiyorken bile diye düşünüyorum.
YENİLMEZ..