PLC Arayüz programlama hakkında

Başlatan derwer, 21 Ocak 2015, 22:07:57

derwer

Arkadaşlar Merhaba

Elektrik-Elektronik müh 4 sınıf öğrencisiyim

akıllı ev sistemi yapmayı planlıyorum tez bitirme projem'de  plc ile ilgili araştırma yaptım plc bilgisayarla kontrol etmek için arayüzü(program control)  nasıl yazacağımı tam olarak öğrenmek istiyorum. plc komutları bir program sayesinde tam olarak nasıl kontrol edebilirim ;

örneğin
klimayi aç kapat
ışıkları aç kapa
otamatik panjur motorunu aç kapa 
gibi işlemleri plc yaptırabiliyorum ama bunu program ile tam olarak nasıl yaptırabilirim hangi programlar daha kullanışlı  sıfırım diyebilirim. konu hakkında aydınlatabilirseniz sevinirim.

Salih

Fiyat performans açısından Delta SA2 serisi plc leri tavsiye edebilirim.
Modbus haberleşmeyi destekler ve pc'ye yazacağın program sayesinde çok rahat kontrol edebilirsin.
Plc ile haberleşme programını C#, Vbasic veya Delphi (Rad) ile çok rahat yazabilirsin.
Eğer plc içinde program olmayacaksa, pc'ye yazacağın programlarla direk
inputları okuyup, outputlara yazabilirsin.
Eğer pc ve plc programı birlikte çalışacaksa, pc programı
plc'de dahili bitleri okur ve yazar.
Plc programıda kendi mantığına göre pc'den etkilenen dahili
bitleri kullanır.

derwer

Alıntı yapılan: salih - 21 Ocak 2015, 23:14:33
Fiyat performans açısından Delta SA2 serisi plc leri tavsiye edebilirim.
Modbus haberleşmeyi destekler ve pc'ye yazacağın program sayesinde çok rahat kontrol edebilirsin.
Plc ile haberleşme programını C#, Vbasic veya Delphi (Rad) ile çok rahat yazabilirsin.
Eğer plc içinde program olmayacaksa, pc'ye yazacağın programlarla direk
inputları okuyup, outputlara yazabilirsin.
Eğer pc ve plc programı birlikte çalışacaksa, pc programı
plc'de dahili bitleri okur ve yazar.
Plc programıda kendi mantığına göre pc'den etkilenen dahili
bitleri kullanır.

çok güzel söylemişin teşekkür ederim ama ben daha önce c# delphi gibi programlar kullanmadım hangisi daha basit acaba öğrenme seviyesine göre çünkü ben genelde matlab control sistemlerdeki pi pid pd gibi sistemler üzerine teorik bilgilerle doluyum daha önce hiç böyle teorik bilgiyi uygulamaya yansıtmadım zorlanacağımı biliyorum şuan bir şey yazarken bile ney nedir tam olarak bilmiyorum belkide yanlış şeyler yazıyorum dediğine göre o zaman paralel port üzerindende rf sistemleri ilede yapabilirim. son kullancıya indirmemiş olabilirim
ama sistemi son kullanıcıya indirmem için illaki bir programa ihtiyaç duyacağım kesin 
Modbus u anlıyamadım onun mantığı tam olarak nedir ?

Salih

C#, Visual Basic, Delphi bunlar zorluk açısından aralarında çok fark yoktur.
Çevrende yardım alabileceğin kişi varsa ona göre de seçebilirsin.
Ben Delphi ile yazıyorum.
Modbus, veri iletişimde bir protokol ismidir.
Verinin nasıl gönderileceğini ve alınacağını belirler.
Nette bol miktarda örnek var.
Eğer Delta Plc kullanacaksan aşağıda linkini verdiğim dokümanları incele.

http://www.deltaotomasyon.com/viewforum.php?f=73

f15eagle

amacınız plcye bilgisayar arayüzü yapmak, plcye komut göndermek durum okumak görsellik oluşturmak ise scada programı kullanabilirsiniz.
Çoğu markanın scadaları windows ortamında çalıyor.

derwer

çok detay verdiğiniz için teşekkür ederim ama malasef proje alınmış projeye başlıyamadan bitirmiş oldum serüveni... başka konulara yönelmek zorunda kaldım tekrardan teşekkür ederim