Arm, ben ve kafamdaki deli sorular (Aşırı soru içerir)

Başlatan baran123, 22 Ocak 2015, 22:50:05

baran123

PIC'le güreşen biri olarak bu hazır kitleri kullanmak nasıl bir duygu diye hep merak ettim.Şimdi bir breadboar da devre kurmaya kalksak 5V,3.3V, devre, lcd bread boardda kablo vs ayrı bir dünya oluşuyor.Hele jumperlar bazen temas etmiyor.Ara ara en sonunda kabloyu oynatınca çalışmaz mı ? Sıyırıyorum böyle :D.Toparlarsak ARM öğrenmek için (0'dan) nasıl bir başlangıç yapabilirim hangi kitle başlamalıyım ? Bana olabildiğince küçük bir kit gerekli SPI,IC2,USB,RS232 iletişimleri olsa yeterli olur.Bir sürü kavram var bunlar ıbir türlü çözemedim hepsi birbirinin içinde ST,CORTEX,STM,LPC,Launchpad,keil,cocooooox:) nedir bunlar tam olarak ne için hangi derleyici kullanılır ?
Sök tak minimuma indirmekde lazım:/

LukeSkywalker

Nucleo tavsiye ederim.
Bloğumda bir inceleme mevcut.

MC_Skywalker

https://www.edx.org/course/embedded-systems-shape-world-utaustinx-ut-6-02x buradaki kur sana yardımcı olur. Kit Çizgi markette var.  Geçen seneki dersleri almıştım bu senede pekiştirmek için yine alıyorum.

Gökhan BEKEN

ST, bir firmadır. Envai çeşit ürünleri var, stm32f4 gibi boardlar ve çipler bu firmanın ürünleri
Cortex ARM mimarisi ile alakalı, wiki'den detaylara bakarsın.
LPC ise NXP firmasının ürettiği ARM mimarili MCU'lar
Launchpad, texas instruments firmasının MSP430 MCU'ları için yaptığı geliştirme kartlarından bir seri
keil ve coocox sadece birer kullanıcı arayüzü(IDE)
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

baran123

Alıntı yapılan: meftun - 22 Ocak 2015, 23:32:21
ST, bir firmadır. Envai çeşit ürünleri var, stm32f4 gibi boardlar ve çipler bu firmanın ürünleri
Cortex ARM mimarisi ile alakalı, wiki'den detaylara bakarsın.
LPC ise NXP firmasının ürettiği ARM mimarili MCU'lar
Launchpad, texas instruments firmasının MSP430 MCU'ları için yaptığı geliştirme kartlarından bir seri
keil ve coocox sadece birer kullanıcı arayüzü(IDE)
Tamam şimdi oturdu her şey.Peki başlangıç olarak uygun fiyatlı mini bir geliştirme kiti olarak ne tavsiye edersiniz ?

Mucit23

Söylenmiş aslında Üzerinde STM32F103 bulunan Nucleo alabilirsin.

mesaj birleştirme:: 23 Ocak 2015, 00:48:26

http://developer.mbed.org/platforms/ST-Nucleo-F103RB/

ohacagatay

hafiften yanıtlamaya çalişiyim umarım işine yarar, yanlız eksik ve yanlış şeyler olabilir ama sana genel anlamıyla bir görüş kazandıracağına inanıyorum

Arm bi firma, mikrokontrolör veya mikroişlemci üretmiyor, mikroişlemcilerin core'unu üretiyor
bu core nedir, en kaba tabiriyle instruction pointer'ı olan ve böylece kodları çalıştırabilen, kendi ISA ( instruction set arch) 'ını
decode edip bunlara uygun bir pipeline mekanizmasıyla instruction pointer'ın gösterdiği komutları çalıştıran, hafıza üstünde buslarla manipülasyon yapabilen
interruptları olan bunları nested bir şekilde çalıştırabilen bir mekanizma,  ( AŞIRI GENEL TABİR, yoksa destansı bir olay ). Bu buslardan adamlar Peripheral buslarını açıkta tutuyor yani  spi,uart,adc gibi donanımları bu core 'un etrafına yerleştirebiliyorsun. Bu corelar gayet  stabil kendini endüstride ispat etmiş her peripheral'ı clockla çalıştırabilen, bi sürü farklı sleeping modu olan yani bayağ low power consumption'ı kendine ilke edinmiş, floating point falan dq desteği olan en az 32 bitlik  performans sağlayan harbiden taş gibi core, nerdeyse 8 bitlik mikrocontroller fiyatına. ( Corelar Cortex M,A,R , M microcontoller, A application, R real time demek)

Diyelim ki ben Mahmut SemiConductors  ( ST, LPC, Texas, Microchip, Freescale, Analog Devices vs ) diye bir firmayım, şimdi direk kendi core 'umu üretsem kesin batıcam cünkü adamların fiyatları cok ucuz bi sürü arge maliyetim olucak bilmemne ve bi sürü firma hali hazırda arm kullanıyor kodları buna göre yazılmış yeni bir mimari koyucam adamlar kodlarını değiştiricekler hatta bi sürü silikon revizyonu geçiricem ve belki 8 bitlik bir mikrocontroller yapmaya çalışırken ne olucak tabiki batıcam. Napiyorum, ARM 'dan core 'u aliyorum lisansla etrafına peripheralları diziyorum hızlı bir şekilde markete girip diğer üreticilerle aynı performansa sahip bir mikroişlemci ailesine sahip oluyorum.  Atiyorum ST firmasının bir müşterisini çalabilecek seviyeye gelebiliyorum.

Intel'in x86 ve x64 olmak üzere mimari setleri vardır yani sen high levelda ( C gibi ) bir program yazarsın compiler'ın bunu machine koda çevirir ( AŞIRI KABACA BU OLAY ) fakat Intel 'in ISA ile Arm firmasının ISAları farklı ARM thumb, thumb2 ( daha da var ) ISA lar kullanıyor bu ne demek
farklı bir compilerla ihtiyaç var, Keil denen IDE 'de Arm 'ın armcc compiler'ı default olarak gelir, arm'ın offical compilerıdır paralıdır ( freesi var tabiki ve ama mesela optimizasyonu paralı olan kadar yapmiyor ). Bi de Gcc var bu da bildigin Bedava GNU 'un c compilerının arm ISA 'sı için. Bu compiler'ı Eclipse gibi IDElerde falan kullanabilirsin. Keil, Eclipse, IAR, Code Composer IDE 'dir yanı kodu geliştirirken sana yardımcı toollar sağlayan kısım. armcc, arm gcc bunlar compiler yani kodunu machine code 'a çevirir.

Her firma mikrodenetleyicilerine hızlı entegrasyon icin libraryler geliştirir ki developer cok tükenmesin bi sayfalarca peripheral dökümanı okumadan. ST 'nin ki mesela HAL 'dır, Texas'ın ki TivaWare 'dır ( Cortex M corelu olan mikrodenetleyicilerinde böyle ). Texas en ucuz geliştirme boardlarına Launchpad ismini koymakta, st 'ninde geliştirme boardlarına verdiği isimler var arkadaşlar referans vermiş. Şu mbed olayı ise, arduino gibi bir geliştirme ortamı sağlayarak arm denetleyicilere kod yazma imkanı sağlamakta ama sadece cloud'da compile ( yani kodun herkese açık oluyordu ) şimdi durum nedir bilmiyorum.

Umarım genel hatlarıyla aşırı kabaca yazdığım yazı sana yardımcı olur :D
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that