Ödüllü mekanizma sorusu. Tek servo ile bu hareketleri yaptırabilirmisiniz?

Başlatan z, 22 Ocak 2015, 22:52:44

z

Yeşil milin dışına yüzük geçirilmiştir. Yüzük milin üstünde aşağı yukarı kaydırılabilmektedir.

Aşağıdaki olaylar tek bir RC servo ile yapılacaktır. İlave olarak daha başka actuator kullanılmayacaktır.

1 Nolu konumda yeşil mil ve yüzük başlangıç konumundadır.

2 Nolu konumda yeşil mil ve kırmızı yüzük birlikte hareket etmiş ve yeşil mil en alt pozisyona kadar itilmiştir.

3 Nolu konumda artık yeşil mil zemine dayandığı için hareket edememektedir. Ancak kırmızı yüzük ilerlemeye devam etmiş ve nihayetinde en alt pozisyona inmiştir.

4 Nolu konumda kırmızı yüzük yerinde kalırken yeşil mil yukarı doğru hareket etmiştir.

5 ve 6 Nolu konumda kırmızı yüzük yukarı doğru hareket etmeye başlamış ve yüzük 1 nolu resimdeki konumunu almıştır.

7 Nolu konumda ise mil ve yüzük başlangıçtaki pozisyonlarına geri gelmişlerdir.

Bu mekanizmayı uydur kaydır tellerle vs lehim gibi iptidai yöntemlerle oluşturup sadece tek RC servo ile prototip olarak yapıp çalıştırıp videosunu gönderen kişilerden en akla yatkın en kolay üretilebileni tasarımı seçeceğim. Yarışma ödülü olarak üzerinde uğraştığım SMD dizgi makinesi hazır olduğunda 1 tane vereceğim.

Yeşil milin toplam hareket mesafesi 10mmdir.

Yüzüğün de toplam ilerleme mesafesi 10 mm dir. 

Mil boyu, mil çapı, yüzük boyu ve yüzük çapı keyfinize bağlı.

Hareketler servonun  0 ile max dönme açısı arasında cereyan edecektir. (Nasıl olacağı tamamen size kalmış)

Beğendiğim tasarım olursa tasarımı kullanmak için ayrıca izin istemeyeceğim.

Dileyenler 31 Ocak tarihine kadar videosunu yollayabilir.

1 Şubatta tüm vidoları yayınlayacağım. Aynı gün en iyi tasarımcıyı belirleyeceğim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdararikan

neden 1 tane RC servo? 10tl lik motor altı üstü. 2 tane olsun

z

Sorun 2 servoyu koyacak kadar yerin olmaması. Zorlarsam belki alan oluşturabilrim. Fakat ödüllü sorum tek servo için. 2 servo ile zaten sorun yok.

Yarım saat içinde bir video yayınlayacağım. Videoda soru çok daha iyi anlaşılır olacak.

serdararikan

z

serdararikan

MC_Skywalker

sanırsam vakum kesildiğinde SMD malzeme serbest düşüp olması gereken noktadan sapma yapamasın diye böyle bir mekanizma düşünmüş Z hoca.

serdararikan

z

Malesef yeterli değil. Pompayı durdurduğumda pompa hortumdaki havayı çekmiş oluyor. Hortumun içi hava ile dolmadığı sürece parça memeye yapışık kalıyor.

Hava ancak malzeme ile meme arasındaki minik yüzeydeki pürüzlerden giriyor ve duruma göre uzun zaman alabiliyor.

İlk tasarımda pompayı durdurup ardından hortumları elektrikli valf ile atmosfer basıncına maruz bırakıyordum. Ancak mikro valfin tedarik ve montajı ile ilgili vakum kaçağına önlem alma gibi sorunları var.

Çok dert değil. Gerekirse o yönteme geri dönerim. Zira çalıştı ve iş gördü.

Fakat şimdiki yöntem daha güzel.

cann

yüzük manyetik koil ile yay gücünü yenerek ortada tutulur.
mil istenilen pozisyona geldiğinde manyetik besleme kesilir ve yüzüğün yay basıncıncı ile düşmesine izin verilir.
işlem tamamlanınca manyetik tekrar çalışır ve yüzük orta hatta gelir.

manyetik fren mekanizmasını inceleyebilirsiniz. uygun yay ve coil için bir kaç deneme yol gösterir.

z

Bahsettiğiniz yöntem ok. Ancak soruda tek bir RC servo şartı var.

Minik bobin sarmak vs hep zahmetli işler. Bir roleyi parçalayıp içinden çıkan bobin ve mekanizma ile birşeyler yaptım.

Güzel bir fikirin geleceğini düşünüyorum.

Soru çok da kolay çözüme sahip değil. Belki çözümdeki bileşenlerin yapımı daha çok uğraştırıcı olacak.

Bu video beni deli ediyor izledikçe kahroluyorum.

1774 de tasarlanmış ve çalışıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=bY_wfKVjuJM#ws

https://www.youtube.com/watch?v=g1gqYwy9fOs

ilhan_mkp

hocam mekanik olarak ardışıl 7 şart var son konuma gelindiğinde servo 0 derecen başlayıp 100 derecelere geldi diyelim.
işlemin sonunda 100 derecelerdeyiz işlemin tekrarı için havada konumların ters yönde tekrarı gerekecek.
o sistemi görünce ne kadar geri kalmışız diyorum bu adamlar 1800lü yıllarda o saat dişililerini nasıl yapmış.

fatih6761

@z hocam kafamda 2 yaylı bir sistem tasarladım. 5. adıma kadar iyi geldim ama şimdi mili indirmeden yüzüğü kaldıramıyorum :)

z

5 ve 6 hareketleri aslında aynı hareket. 5. hareketi detaylandırmak için 6. resmi çizdim. Asıl amaç videodan anlaşılıyor.

Makine mühendisliğinin konusu. Makineci arkadaşları bekliyoruz.

Bu konulara meraklıysanız bir ara İTÜ koridorlarında gezin. Duvarlarda bir çok mekanizma örnekleri olacak. İzlemesi çok keyiflidir.

iyildirim

Zorluk 3. 4. ve 4.  5.  hareketlerinin simetrik olmaması ve RC servonun başlangiç pozisyonuna dönmesi gerekliliğinde.
Yerleştirme işi bittikten sonra 7 den 1 aynı yol izlenebilecekse ayrı.

Alıntı yapılan: z - 22 Ocak 2015, 23:43:29
Malesef yeterli değil. Pompayı durdurduğumda pompa hortumdaki havayı çekmiş oluyor. Hortumun içi hava ile dolmadığı sürece parça memeye yapışık kalıyor.

Hava ancak malzeme ile meme arasındaki minik yüzeydeki pürüzlerden giriyor ve duruma göre uzun zaman alabiliyor.

İlk tasarımda pompayı durdurup ardından hortumları elektrikli valf ile atmosfer basıncına maruz bırakıyordum. Ancak mikro valfin tedarik ve montajı ile ilgili vakum kaçağına önlem alma gibi sorunları var.

Çok dert değil. Gerekirse o yönteme geri dönerim. Zira çalıştı ve iş gördü.

Fakat şimdiki yöntem daha güzel.

Asıl amaç smd yerleştirme vakumlama, bırakma işi ve de olabildiğince basit, ucuz bir çözüm ise iki yönlü çalışabilen hem vakum hemde basınç oluşturabilecek bir pompayı bir H köprü ile kullanmak, servolu  mekanizmalar veya valf vs. ye göre daha basit ve ucuz bir çözüm olmazmıydı hocam.