yakıcı lazer devresi yapmak

Başlatan SERCE, 25 Ocak 2015, 10:51:33

SERCE

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır lazerler üzerine araştırmalar yapıyorum .Lazerin yakıcı özelliğini bir devrede kullanmak istiyorum.
Biraz araştırma yaptım bir iki örnek gördüm .Fakat bunun mantığını daha da kavramak için kendim tasarlamak istiyorum .Ama buna
ilişkinde  çok fazla hakim değilim bunu için acaba buna ilişkin bilgisi yada tasarladığı, kullandığı devre elinde olan var mı ?
                                                                                                                                                                          saygılar.

SERCE

merhabalar
Kimse bu konuyla ilgili fikir belirtmeyecek mi?

engineer

Merhaba, yakıcı derken basit birşey istiyorsun sanırım kağıt vs yakma gibi. Bir hatırlatma yapayım; bu iş göz için oldukça tehlikeli. Mesela ir bir laser diode geçer eline, gücü uygularsın yandığını göremezsin, evirir çevirirken farketmeden gözüne zarar verirsin. Basit bir pointer'ın ir filtresini söksen bile yakıcı özellik kazanır, aynı şekilde dwd rw sürücülerin laser diode'larıda ir laser diode 'tur ve yakıcıdır, ve bunların ışık saçtığını hiç göremezsin. O yüzden neyle uğraştığını bilmeli ve dikkat etmelisin. Bulabiliyorsan özel gözlükler var onlardan temin et, çalışırken gözünde olsun. Elde etmek istediğin güçten biraz fazlasında laser diode temin et (kağıt yakmak için 100-150mW yeter sanırım, bunu biraz araştır) sürücüsünü tasarla yada hazır kullan, gerekli soğutmayıda halledersen istediğin şeyi yakarsın. Internette bu konuyla ilgili bolca kaynak ve video var, sürücü tasarlamak için "laser diode driver" diye aramaya başlayabilirsin, uygulamalar içinde "how to make burning laser" diye arat.

muhendisbey

Bir kere araştırmış olsan bu kadar gafı bir arada yapmazdın.

"Yakıcı lazer devresi" diye bir şey yoktur. Belli bir güçte lazer ve bu lazeri süren sürücü vardır. Sürücü lazerin cinsine göre değişir. Diyot ise ona göre tasarım yapılır tüp ise ona göre yapılır. Harcayacağı güce göre güç elemanları farklılaşır. Lazeri alayım onu 3V ile sürekli besleyeyim yok öyle. Kaldı ki sürücü dışında lazeri soğutmak için ne yapabilirim diye araştırmalısın. Öyle ben yakıcı lazer yapacağım bana bir devre diye bir şey söz konusu değil. Daha bunun lensi var ki o konulara girmiyorum bile.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engineer

Arkadaş belliki hobi amaçlı düşünüyor, profesyonel bi co2 lazer yapıp aluminyum levha keseceği yoktur herhalde. Bu iş için hazır tüpte mercekte bolca var, hepsi hazır şekilde satılıyor, bununla uğraşan hobiciler çok. Çok fazla uğraşmasınada gerek yok, isterse hazır sürücü modülüde alabilir. Bence konuyu çok ciddiye almışsınız :)

muhendisbey

Ciddiye alma meselesi değil. Uzun zamandır araştırıyorum deyip eksik soru sorup sonrasında "fikir belirtmiyorsunuz" diye yakarma durumu beni sinirlendiren. Bu soru için uzun zaman 10dk galiba. 5dk düşünme 5dk foruma yazma.

Bu sorunun muadili geçen seferki dikiş makinesi sorusu.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

SERCE

merhaba arkadaşlar ,öncelikle cevapladığınız için teşekkürler belki cevabım geç oldu çünkü sizin cevap vereceğinize
dair umudumu kesmiştim.Ama bazı arkadaşlar çok mütevazice cevap vermişler onun için teşekkürler.Aslında araştırmalarımın
sonucunda gördüğüm dvd lazerleriyle elde edilen görüntüler vardı bunu denedim ama istediğim sonucu tam elde edemedim.Lazerin göz için
uyarınıza dikkat ediyorum teşekkürler. Yani araştırmalarım halen devam ediyor.Acaba sizin elinizde de farklı bir devre yok mu?

z

Olay devrede değil laser diyodun kendisinde bitiyor.

Yakıcı güçte lazer diyod olduktan sonra devre tasarlanır.

Devre şeması yapabilmen için öncelikle laser diyodu temin etmen gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

@SERCE
Youtube insanlara iyilik mi ediyor, kötülük mü belli değil. Her gördüğünüz filme inanmayın. Neden böyle dediğimi söyleyeyim. O dvd, cd'deki laserlerle o yapıldığını iddia ettikleri hikayeleri ben denedim. Hiçte öyle gösterildiği gibi olmuyor. (belki ben beceriksizimdir kimbilir) Hiçbir şey yapamazsan, uygun bir seri direnç ile de yapabilirsin. Ama oralarda gösterildiği gibi olmuyor. Kırtasiyeden alacağın laser pointer dvd'den sökülenden çok daha verimli ışık verdiğini göreceksin.(LED bile daha fazla ışık veriyor) Çünkü işin için mercek var, odaklamak var. DVD üzerindeki mercekleri o kadar küçümseme, prizma var ayna var.
Zaten çok yüksek olmasıda gerekmez, odaklanma kontrolu yapıldıktan sonra gayet iyi çalışıyor.. Problem bunu elle yapabilmek...
ambar7

t2

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20150128111934&SearchText=mini+laser+engraving+machine

Şu ürünlerden bir tane alıp inceleyerek yakıcı lazer devresi ve düzeneği hazırlanabilir. tahtayı yakmak için kaç mW gerek. kumaş olursa ne kadar gerek?

muhendisbey

Lazer diyot collimation lens olmadan hiçtir, Türkçedeki karşılığını bilmiyorum, DVD-RW sürücüsü ile pek ala yakma yapılabilir (Görünmez dalga boyuna sahip lazer, dikkatli olmakta fayda var). Ancak problem eğer lazer soğutulmazsa bir kaç saniye içerisinde diyot yanacaktır ve düşük miktarda ışın üretecektir. Muhtemelen @ambar7 de bu şekilde diyotu yakmıştır.

Lazer diyotlar genellikle akım kontrollü güç kaynağı ile beslenir. DC bir gerilim uygularsanız çok geçmeden yanar.
Lazerin dinlenme süresi vardır. Bir miktar çalıştıktan sonra soğutma sistemine göre bir miktar dinlendirilir.

z

CD yazıcıdan söktüğüm laser diyodla siyah elektrik bandindan duman tüttürmeyi becermiştim.

Sabit akım kaynağı ile akımını sabitledim. Ancak onu da deneyeyim bunu da deneyeyim biraz daha akımı artırayım vs derken laser elden gidiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

@muhendisbey
3-4 tane olsa sesimi çıkarmazdım, sen söyle 20 ben diyeyim 40, bunların içinde lazer yazıcılardan sökülenler hariç. (gerçi lazer yazıcıdakiler ,mor ötesi diye biliyorum)
ambar7

t2

Cd yazıcıda gözle görünecek kadar yakma işlemi olmuyor.
Mantıken o lazer ledin gücü de azdır.
cd de gereksiz olduğu için güçlü lazer kullanilmamistir.
Yakma işi için başka lazer bakmak gerektiği anlaşılıyor.

SERCE

peki elinde bu devrelerin örneği olan var mı?Bende hazır lazer diyot var.Ama tam olarak nasıl etkili bir devre yapacağımı bilmiyorum.
Yani elimde basit devre biçimleri var ama bu cevap olmuyor.Amacım tahta yakabilmektir.