Bu özelliklerde PIC var mı ?

Başlatan baran123, 25 Ocak 2015, 22:18:58

esensoy

Ne o sınav mı çekiyorsunuz?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

baran123

Cevaplar için herkese çok teşekkürler.Lütfen konu dışına çıkmayalım :) böyle şeylere hiç gerek yok :) bütün cevapları dikkate alacağım.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: sigmoid - 26 Ocak 2015, 14:25:37
Bende bir sıru sorayım. Eskiye bağlı biriyimdir. Pic12f675, pic16f628a, pic16f88 ve pic16f877a dan vaz geçemeyenlerdenim. Fiyat performans konusunda iyi, piyasada rahat bulunan, yeni çalışmalarda için hangi picleri tavsiye edersiniz.

877 yerine 18f46k22 kullanıyorum 2-3 yıldır. neredeyse tüm modüllerini kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım. fiyat performans iyi.
675 628 88 vb yerine de 16f1825 kullanıyorum. 1 doların altında türkiyede bulunamıyor, tssop kılıflı olması amatör arkadaşlar için sıkıntı olabilir. ben ütüyle de basabiliyorum bu kılıfları..

Karamel

hocam 16f1825 in fiyati ne kadar acaba? yazin bende boyle bir pic microcontroller ile calismak istiyorum ::)

ahmet_zxc

1 doların altında diye yazmıştım, ama nekadar altında yı soruyorsanız bunu adet belirliyor.

Karamel

Hocam Turkiye de 1 dolarin altina bulunamiyor yazmissiniz. bende Turkiye fiyatlarini sormustum. acikcasi cinden kargolar 2 ayda geliyor. yaz tatili zaten 3 ay. calismaya  vakit kalmiyor.... :-/

M_B

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

sadogan

Alıntı yapılan: Karamel - 26 Ocak 2015, 21:22:29
Hocam Turkiye de 1 dolarin altina bulunamiyor yazmissiniz. bende Turkiye fiyatlarini sormustum. acikcasi cinden kargolar 2 ayda geliyor. yaz tatili zaten 3 ay. calismaya  vakit kalmiyor.... :-/
Birkac adet alacaksan şimdiden ver siparişini.
Adetli almayı düşünüyorsan rom elektronik 16f1827 den stok bulunduruyor.
500 adet i 1$ dan alındığını biliyorum.
Ankadada isen birkaç adet 16f1825 smd verebilirim

mesaj birleştirme:: 26 Ocak 2015, 21:33:53

Gökhan BEKEN

16f1825'in özelliklerinde , 14 KB Program Memory diyor, 8 MIPS hızı varmış, 1K RAM diyor,  ufak çaplı projeler için ideal olabilir.
Üreticinin yani Microchip'in kendi fiyatı  1 adet: modeline göre 1.25 $ ila 1.89$ değişiyor

Aynı MCU'nun Low power versiyonu varmış(16LF1825), "Sleep mode: 20 nA @ 1.8V, typical" diyor, gayet tatmin edici., hatta harika.

Gelelim 16F'in kalitesine, yeni serileri bilmem ama eskilerinin sorunlu olduğu bir gerçek. Tek tek yazmaya hacet yok, komplex bir projede kullanın siz de farkedersiniz zaten. Bu sorunlar ölümcül sorun değil tabiki , huyunu suyunu bilip programı ona göre yazmak gerekiyor. Program yazarken, her adımı tek tek deneyip emin olmadan geçmemenizi tavsiye ederim, çalıştığını görmeden hiç güvenmeyin.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

baran123

Hocam hangi PIC modelli yeni seri dedikleriniz oluyor ? 16Fxxxx,18FXXXX ler mi ?

Gökhan BEKEN

16F serisinin yenilerini kastetmiştim.
(18F'lerde sorun yaşamadım zaten.)

strk35

Ben yaptığım bir projede PIC16F886 kullandım. Hiçbir zaman bahsedilen türde bir problem ile karşılaşmadım.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: strk35 - 27 Ocak 2015, 01:44:01
Ben yaptığım bir projede PIC16F886 kullandım. Hiçbir zaman bahsedilen türde bir problem ile karşılaşmadım.
malzemeler:
3 adet 16f886
1 adet osiloskop

timeri 1milisaniyede 1 kesmeye girecek şekilde kurup,  her kesmede 1 adet pini toggle yap
osiloskop ile sırayla gözlemle
3 pic'de farklı sürelerde kesmeye girecektir.
örn: ilk pic sürekli 1ms, ikinci pic sürekli 1.05ms, üçüncü pic sürekli 0,98ms gibi...

osilatörleri kalibreli değil.
Kendin deneye deneye kalibre etmek zorunda kalıyorsun veya timer'in sayacını deneye deneye ayarlıyorsun.

Karamel

Hocam neden boyle birsey yapiyor olabilirler? Xtal osc ilemi kullaniyorsunuz? yoksa internal osc ilemi hocam?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Karamel - 26 Ocak 2015, 21:22:29

virgül koymayı unutmuşuz anlam kayması olmuş.
yurtdışı fiyatı 1 doların altında ve Türkiye de bulunamıyor.. olacaktı.

yani 10 dolar versen de yok memlekette...

dolayısıyla bu ürünü kullanıyorsan sürekli kendi stoğunu bulundurmak zorundasın.. ama tüm cihazlarımızda sadece 3 tane pic kullandığımızdan stok çok dert olmuyor.

birkaç tane verebilirim sorun yok.. özelden adres falan yollarsın, istanbuldaysan buyur gel.