Bu özelliklerde PIC var mı ?

Başlatan baran123, 25 Ocak 2015, 22:18:58

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Karamel - 27 Ocak 2015, 07:24:11
Hocam neden boyle birsey yapiyor olabilirler? Xtal osc ilemi kullaniyorsunuz? yoksa internal osc ilemi hocam?
Internal osc
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

esensoy

Alıntı yapılan: Karamel - 27 Ocak 2015, 07:24:11
Hocam neden boyle birsey yapiyor olabilirler? Xtal osc ilemi kullaniyorsunuz? yoksa internal osc ilemi hocam?
Kalibre ettiğine göre belli ki internal osc,
Acaba bu değer datasheetteki toleransın içinde mi dışında mı?
+-%1 vermiş, tabi RC osilatöre ne kadar güvenilir, o ayrı bir mesele ama datasheet te verdiği aralık içinde mi dışında mı merak ediyorum,
Nasıl denemek lazım? Mesela hangi değerlerle kurmuştunuz Tımer i hatırlıyor musunuz?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Gökhan BEKEN

Detayları çok hatırlamıyorum ancak, 8mhz ile çalışmıştım, timeri mikro saniye bazında kullanıyordum ve süreler önemliydi.

fahri-

Alıntı yapılan: meftun - 27 Ocak 2015, 09:35:44
Detayları çok hatırlamıyorum ancak, 8mhz ile çalışmıştım, timeri mikro saniye bazında kullanıyordum ve süreler önemliydi.

Hocam timer sürelerinin önemli olduğu durumlarda zaten internal OSC kullanımı tavsiye edilmiyor. Bu süreler sıcaklıkla bile değişebiliyor çünkü. Böyle durumlarda mutlaka kristal kullanmalı. Hatta kristaller bile kalite kalite değişiyor.

Karamel

Meftun hocam timer osc vs degerleri verin bir bakalim. hesaplayip hata teloransini cikaralim. diger hocalariminda dedigi gibi. scop a bakip. mcu yu isitinca bile degerin degistigini gozlemleyebilirdik.

Gökhan BEKEN

Isıyla felan alakası yok, aynı model MCU, aynı yerden alındı(farnell), aynı program, aynı devre, aynı ortam.
Osilatörlerin kalibresi düzgün yapılmamış başka açıklaması yok.
@karamel projenin detaylarını hatırlamıyorum ama gerek yok zaten, 1ms ayarlasan bile sonucu görebilirsin.

bmutlu

O durum eski 16fxx lerde de var ben int 4MHz kullanıyorum onlarda bile var .pickit 2 gibi programlayıcılarla programlama yapmadan önce int osc kalibrasyonu yapabilirsin.
Bazen öyle kaymalar oluyor ki kalibrasyon yetersiz kalıyor ayar yapamıyor içerideki kayma ayarı yapan register yetersiz kalıyor ve o pic leri kullanamıyorum onları ext osc ile kullanılan devrelerde kullanıyorum.

fahri-

Alıntı yapılan: meftun - 27 Ocak 2015, 15:54:16
Isıyla felan alakası yok, aynı model MCU, aynı yerden alındı(farnell), aynı program, aynı devre, aynı ortam.
Osilatörlerin kalibresi düzgün yapılmamış başka açıklaması yok.
@karamel projenin detaylarını hatırlamıyorum ama gerek yok zaten, 1ms ayarlasan bile sonucu görebilirsin.

Hocam ısıyla kesinlikle alakalıdır. Her mcu aynı ısılarda aynı karakteristiği göstermez. Değil farnelden nereden alırsan al. Ve bu kayma olmasa kristal kullanmaya ne gerek varki. Herkes internal kullanır. Bu konu datasheetlerde açıklanır zaten.

3.6.4 INTOSC FREQUENCY DRIFT
The INTOSC frequency may drift as VDD or temperature
changes and can affect the controller operation in
a variety of ways. It is possible to adjust the INTOSC
frequency by modifying the value in the OSCTUNE
register. Depending on the device, this may have no
effect on the LF-INTOSC clock source frequency