Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ccs c enc28j60

Başlatan Emre MERMİ, 27 Ocak 2015, 21:47:04

vurucu05

Arkadaşlar ethernet devresinin şemasını paylaşır mısınız? 74hct125 kullanmak gerekiyor mu?

vurucu05

Devreyi kurdum ama bir türlü stabil çalışmıyor. Programda sürekli void kısmına geri dönüyor yani başa dönüyor ve bağlantı kuramıyorum. Bazen bağlantı kuruyor. Sonra tekrar bağlantı kopuyor. Pici 3.3V ile çalıştırıyorum. Başka program atınca düzgün çalışıyor. Enc28j60 modül var elimde onun pinlerini pice direk bağladım. Yardımcı olabilecek var mı?

baran123

Hayır neden gereksin ki ? Bağlantıların koddaki ile ayı olacak yani ENC yi SPI şekline bağlayıp diğer giriş çıkışlarını bağlamalısın.

gokhangokcen

Anlaşılan benim yaşadığım sıkıntıyı kimse yaşamamış tecrübesi yok :(
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

vurucu05

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 19 Mayıs 2015, 18:37:28
Hayır neden gereksin ki ? Bağlantıların koddaki ile ayı olacak yani ENC yi SPI şekline bağlayıp diğer giriş çıkışlarını bağlamalısın.

Bağlantıları koddaki gibi yaptım. Hatayı bulmak için while döngüsüne ve üstüne kod ekledim. Şöyle bir durum oluyor;

program çalışınca void maine giriyor sonra döngüye giriyor normalde döngüden çıkmaması lazım while döngüsünde kalması lazım değil mi?
Bunda döngüye girip kodları çalıştırdıktan sonra tekrar void main başına gidip oradan devam ediyor ve bazen ping atıyor bazen atmıyor. Hatta cs kablosunu çıkarıp takıyorum ping atmaya başlıyor reset attığımda yine çalışmıyor. Döngü saçmalıyor. Hatayı çözemedim birtürlü. ccs 5.042 kullanıyorum.

pici 3.3V ile beslediğim için 74hct125 kullanmadım.

baran123

CS pini tek tek SPI var ise GND ye bağlanabilir.Fakat önce CMD den ping atmayı deneyin.Bağlantıları kontrol edin mutlaka eksik bir nokta vardır.Birde uygulamayı proteusda denediniz mi ?

vurucu05

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 20 Mayıs 2015, 17:14:41
CS pini tek tek SPI var ise GND ye bağlanabilir.Fakat önce CMD den ping atmayı deneyin.Bağlantıları kontrol edin mutlaka eksik bir nokta vardır.Birde uygulamayı proteusda denediniz mi ?

Uygulamayı proteusta denedim kendi bilgisayarımdan çalıştırabiliyordum ama aynı ağdaki başka pcden ping atamıyordum. sck cs sı so rst bağlantılarını kodda belirtilen yerlere yaptım. int bacağını rb0 a bağladım. bu bağlantıları direk yaptım araya direnç veya 74hct125 koymadım. 3.3 v ile beslediğim için. başka birşey gerekiyor mu?

Bir diğer sorum ise;

18f4620 3.3V ile çalışmıyor galiba internette araştırmamda 18lf4620 olan chip 3.3 v ile çalışabiliyor.)

baran123

Ben çalıştırdım.Ama iyi akım veren bir kaynaktan beslemelisiniz.

vurucu05

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 21 Mayıs 2015, 15:36:55
Ben çalıştırdım.Ama iyi akım veren bir kaynaktan beslemelisiniz.

Datasheette voltaj aralığı 4.2-5V aralığında gösteriyor acaba saçmalaması bundan mıdır

emre salman

hocam aynı dediğiniz gibi denedim ama ip yi yazıp girdiğimde sayfayı açmıyor bir dosya indirmeye başlıyor tarayıcı neden olabilir

vurucu05

Saçmalamasının sebebi giriş çıkışları kendim belirlemediğim içinmiş. şuan çalışıyor ama bazen yine saçmalamıyor değil.

emre salman

ccs c nin yeni sürümünde gelen tcp/ip ile telnet client yapmak istiyorum yani bilgisayarımda 4300 portunu açıcam picde oraya bağlanıp veri göndericek mesela bunu ccs c nin kütüphanesiyle yapma şansım yok mu bulamadım ben bilen varsa yol gösterebilir mi lütfen

emre salman

Tcp clienti ccs c de nasıl yapabilirim araştırdım ama dişe dokunur bişey bulamadım bilen birisi varsa bana yol gösterebilir mi

kantirici

cehennem

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 11 Mayıs 2015, 17:17:23
arkadaşlar merhabalar,
enc ile yaptığım devreler şakır şakır çalışıyor cihazlar ile telnet üzerinden konuşuyorum.buraya kadar sıkıntım yok.Sormak istediğim/Sorunum şu;
normal aptal switch dediğimiz çoğullayıcılar ile ya da direkt modem üzerinde 2-3-4...vs cihaz bağlıyorum gayet güzel şekilde çalışmakta ama yapmış olduğum işin birisi kurumsal ortamda çalışıyor. Haliyle güvenlik sebebi ile switchleri falan epey kaliteli ve üst düzey cihazlar. Bu nedenle cihazların kimlik bilgisini yani cihazın ismini istiyor. tek cihaz bağladığımda sisteme isimsiz olduğu için normal vaziyette çalışmakta. Aynı ortama 2. cihazı bağladığımda ise benim cihazlar haberleşmeyi susturuyor. MAC adresleri ve IP adresleri birbirinden farklı. normal şartlarda ip scanner programı ile tarattığımızda cihazın ismi gelmiyor. Her makinanın kendine has adı olmakta örneğin benim pc için konuşursak;

ip no             mac adresi     cihaz ismi
192.168.1.111  xx-ff-ff-gg-jj     gokhanpc

gibi veri geliyor.ama ccs ile yazmış olduğum kodda cihaz ismi tanımlayabileceğim yeri bir türlü bulamadım.isim geriye döndürmediği için sorgularda paketleri  güvenlik sebebi ile engelleniyor switchler ya da başka bir şey ne olduğunu bilmiyorum.

lafı çok dolandırarak anlatmış gibi oldum ama tam olarak nasıl anlatacağımı bilemedim. velhasıl kelam ccs enc28j60 kodunun herhangi bir yerlerinde cihaza isim vermem gerekiyor.Daha önce başına böyle bir olay gelen oldu mu? olayın içinden nasıl çıkabilirim?

hocam telnet portlarınıda her kartta farklı tanımlıyomusun ondanda yapabilir.Bide porje oluştururken resimdeki alana cihz adını yazıp dene ordan olması lazım sanırım.