fotograf cekmek icin kullanilan isiklar hakkinda soru

Başlatan Karamel, 28 Ocak 2015, 03:54:57

Karamel

merhaba. okuldan bir arkadasim kucuk objeleri fotolamaya merak saldi. biraz arastirdik. sanirim light tent denen bir olayi cozmemiz gerekli. nette bunun yapimi ile ilgili videolar var. fakat light tent i isiklandirmak kendisinden daha buyuk sorun? bunun icin ben arkadasima beyaz led lerden isiklandirma yapabiliriz dedim. (yazin ne guzel banada elektronik projesi cikar umidi ile atladim) lamba yerine beyaz led kullansak. ledlerin parlakligini microcontroller ile (pwm) yapabilirim diye dusundum? yalniz nette hic led ile isiklandirilmis tent goremedim? led ile aydinlatsak sonuc nasil olur?

baran123

Beyaz led olur bende öyle bir şey yapmıştım küçük oyuncakların resmini çekerken kağıtlardan kutu yapıp içine beyaz led yerleştirdim (normal pil bağladım) olmuştu.Photohop ile ilgili bir şey deneyecektim.karamel bu arada saat 4 gidip uyusana yarın çözersin bir şekilde :D

z

ledleri üst yüzeye aralıklı olarak dağıtır gene obje ile ledler arsaında bez benzeri aparat kullanırsan olur tabiki.

http://www.aliexpress.com/store/product/JHPT62-5500k-LED-Light-Tent-Soft-Box/400271_1906350197.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

hocam ogrenecek o kadar cok sey varki. insan ister istemez insomnia oluyor.....  :P

mesaj birleştirme:: 28 Ocak 2015, 04:31:09

hocam bu iste mesele isiklari 4 bir yandan hatta olabiliyorsa 8 bir yandan gondermek mi?(koselerden yani)

mesaj birleştirme:: 28 Ocak 2015, 04:32:08

futbolcularin sahada genelde 4 adet golgesi oluyor. onun gibi birsey cikmasin ortaya?

z

Googleda bakınca evet gölge oluşumunu önlüyor.

Çok led kullanınca gene bezden kaçış yolu yok görünüyor. Gene de sayıca led çoksa bezsiz deneyip görmek lazım.

Benim de ihtiyacım var ama yer kaplamayan katlanabilir bir şey lazım.

Karamel

hocam su amca konu hakkinda 10 tip veriyor. su distaki malzeme gercektende cadir gibi. o yuzden tent demisler sanirim. mazleme tek parca ve beyaz oldugu icin. iki taraftanda isigi alinca etrafina dagitiyor ve bembeyaz bir top gibi birsey oluyor. her yerden isik geliyor. orta noktada da obje var. isiklar golgeleri yok ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=f0GK0HsJTaE

sanirim kutu gibi birsey yapip dort kosesine isik koymakla olacak is degil. yani belki olabilirde bu amcanin kisi gibi olmaz?

mustafa_cmbz

lambalar devamlı mı yanacak ? fotoğraf çekme esnasında flash gibi yakıp söndürmüyor değilmi ? buna benzer bir şey benimde hep aklımda vardı ne zamandır.Gelişme olursa bende takipteyim.

Sozuak

Ledler monokromatik ışık kaynaklarıdır yani tek dalga boyu ile aydınlatırlar, akkor flamanlılar yada xenonlar öyle değil o nedenle objelerin renkleri olması gerektiği gibi görünemeyebilir. Arabalardaki xenon lamba sistemi kullanılabilir. Tek balast ve lamba 12 volt 35 watt 3200 lümen gibi ışık akısı sağlar. Ek olarak objektifte de renk filtreleri kullanmak doğru kontrast ve renk doygunluğu da elde etmenizde etkendir.

z

Dediğinin tam tersi. Işık kaynağı ne kadar geniş spectrumda ışıma yapıyorsa renkler o kadar canlı olur. Beyaz led zaten beyaz ışık yaydığı için sorun olmaz. Ama beyaz led de adı üstünde; monokromatik değil.

Burada asıl amaç lambayı noktasal ışık kaynağı yapısından kurtarmak. Bunun için de asıl görevi bez çadır yapıyor.

mustafa_cmbz

anladığım kadarı ile burada bez aynı lcd monitörlerdeki filimler gibi aydınlatmayı tek noktaya değilde yayarak  ışıma yapmasını sağlıyor böyle olunca gölge de oluşmuyor yanlışmıyım?

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

MC_Skywalker

Önemli konu ışık kaynağının sıcaklığı.  Bu sıcaklık fotograftaki beyazı etkiler.  Küçük objeler için makro kabiliyetli lens tercih etmek doğru bir tercih olur.  Işığın Kelvin cinsin den sıcakliğı araştırmak fikir veri. 

Bu arada elde ki ekipman nedir?

Nikon D300 ve AFS18-135mm lens ile makina üzerinde tepe Flahs'ı ve önlerinde ışık şiddetini azaltmak içi softbox olan 2 adet ışık tetiklemeli manuel flash kullanılarak çekildi. photoshopta crop ve resize yapıldı.

son fotografta makina üzerindeki tepe flash'ın görüntüsü fanın kanatçığına yansımız.

benim kulladığım ekipman.

Sepiroth

O tentenin olayi bir miktar ozel, isigi homojen bir sekilde dagitiyor, tepe flashlarin onune takilan diffuser gibi ayni gorevi goruyor. Fotograf cekerken mumkun mertebe dik isiklardan kacinilir, cunku objenin gercek rengi ve canliligi yitirilir. Bu aletlerin led ile yapilanlari var ama sanirim piyasadakilerden degil diye biliyorum, cunku fiyatlari bir miktar pahali. Bu tarz cekimlerde lensde cok onemli unsur, tabi ne elde etmek istediginle de alakali. Internette su abinin sitesini incele; Scott Kelby, abinin kitaplarida cok guzel cevrilmis, iyi bir anlatimi var.
Either you feel it, or not...

diot

Led le falan uğraşmayın. 5-6 metre çıta, 2-3 metre amerikan bezi (beyaz) ile çok ucuza yapabilirsiniz. Gerek yok fazla uğraşmaya.  2-3 tanede masa lambası alıp içine beyaz lamba taktınızmı tamamdır. Çıtalardan bir küp yapıp, tel zımba ilede bezi bu küpün 5 yüzüne kapladınızmı iş biter.