Dişli ihtiyacı

Başlatan Gökhan BEKEN, 31 Ocak 2015, 15:38:42

turgut

Meftun hocam merhaba;
Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Arabanız gayet güzel görünüyor. Ön tekerleri tutan parça biraz zayıf görünüyor. İleride problem çıkartabilir size. İyi çalışmalar dilerim.

asma

Elinize sağlık güzel görünüyor.
Batarya için şarjlı kalem pillerden batarya yapsanız kullanışlı olur bence.
Piyasada bol ve ucuz olan GP 2700 lük pillerden kullanarak pil yuvasına takarsanız başka uygulamalar için de işinize yarar.
Ayrıca dörtlü pil yuvasıyla denediniz ve voltaj az gelirse ikili yuva alıp iki pil daha ilave edersiniz veya paralel bağlantı imkanı ile esneklik söz konusu. Kısaca standart boyda Ni-Mh pil öneririm.

Bir kaç gözüme takılan noktadan bahsedeyim:
Teker büyük , kasnaklar aynı çapta , motor (redüktörlü ama) yüksek hızlı.
Motor ve teker deviri aynı olacaksa teker ve motoru birleştirip, iki motor kullanabilirdiniz.  (pahalı olmazdı)
Motor kasnağını 18 diş , teker kasnağını 32 diş kullanabilirdiniz. (rakamları sizin verdiğiniz linkten buldum)
Redüktör motorla aynı eksende ve düşük oranlı olduğundan planet dişli redüktör kullanılmış olabilir. Diğer düz dişlilerden daha verimli ve uzun ömürlüdür.

Ön tekerlerin direksyon bağlantı mili önde değil geride olması gerekmezmiydi. (neden bilmiyorum) Dönüş açısını sınırlı yapmanızda da fayda var. +45,-45 derece gibi.

Kolay gelsin.

overlok

çok başarılı olmuş, tebrikler. Takipteyim

Yanlız direksiyon mili konusunda @asma hocama katılıyorum. Ayrıca yanlış anlamazsanız mil biraz uzun göründü gözüme resimde.

Bu arada ön tekerlekler standart cd den mi yaptınız? Öyleyse arka tekerleklerin maşallahı varmış  :) :)

Kolay gelsin.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

TA7R

Oyuncaklardan sıkılanlara !  8)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: meftun - 04 Şubat 2015, 00:35:46
Kargolar ikisi aynı anda geldi, bugün montajı yaptık arkadaşımla, gayet memnun kaldım, düşündüğüm yöntem  işe yaradı.
Daha büyüğünü yapacağım, ilk başta küçük olmasını düşünmüştüm, şimdi vazgeçtim büyük olsun :)
Yalnız motor nasıl birşeyse güçlü bir besleme olmadan kıpırdamıyor. 9v'luk pili bitirmesi 5 saniye sürmedi(pil tam dolumuydu tam bilmiyorum)
Batarya için tavsiye istiyorum.

Meftun Kardeş Arka hareket konstrüksiyonunda sıkıntı var gibi.
Yön hakimiyeti zayıf gibi göründü bana. :)

mehmet

18650 lerle seri bir paket yapabilirsin...
3 adet seri ile 11.1V işini görür sanırım.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muhendisbey

Motor, redüktörlü saç kurutma makinesi motoru (redüktörlü DC motor). Allah bilir redüktör oranı kaç.

Kullanım amacına bağlı olarak şarjlı lipo, li-ion yada NiMh veya alkaline pil tercih edebilirsin.
9V'luk pillerin yapısı gereği mAh değeri küçüktür, çabuk biter. 6 adet kalem pil ile çalıştırmanı öneririm.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

!! Redüktörlü saç kurutma makinesi motoru !! :o
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Gökhan BEKEN

Öneriler için herkese teşekkürler,
İlk planım "her şey el yapımı" olsun idi. Ön kısımdan başladığım için o kısımlar el yapımı oldu, sonra arka kısım için malzeme bulmakta zorlandım ve hazırları buldum ortaya melez birşey çıktı. İlk fırsatta ön kısma arka tekerlerden alıp takacağım.

Dikkat ettiyseniz arka tekerlerin mil tutucu parçası(mavi parça) hazır parça, öndekiler ise bimden aldığım peynir'in tenekesinden dremel ile kesip biçerek yaptım ve eğilmesin diye içine japon ile yapıştırdığım ince ahşap plakalarını koydum.
Madem plandan çıktım, tekerler felan büyüdü, gövde de büyüsün diyorum. Bu yüzden servo motorum hakkında şüphelenmeye başladım, o tekerleri yolda giderken döndürebilir mi diye.

Bir diğer husus, motorun yüksekliğini ayarlı yapmak ve bir vida ile gerdire gerdire ideal kayış gerginliği yakalamak. Bu da çok önemli.

@TA7R hocam paylaştığınız resimdeki ürünler çok sağlam duruyor ancak, böyle birşeyi özel yaptırmak zor iş. Ben mümkün olduğunda elde herkesin yapabileceği birşey ortaya koymak istiyorum.

@muhendisbey hocam malzemeleri nerden aldığımı belirtmiştim, aldığım motor bu: 1010 RPM (9.7:1) Metal Dişlimotor 25Dx48L mm HP link:http://www.roboweb.net/rw-pl-1571.html

@mehmet hocam 18650 pilleri ilk defa duydum, biraz araştırdım güzel birşeye benziyor akımları gayet yeterli görünüyor. 18650 bir marka/model felan mı, yoksa bu tür pillerin genel kodu mu? Bilgi verirsen sevinirim.

Elimde 4cell'lik li-po var bunu smps regülatör ile düşürüp kullansam, MCU'yu da bundan beslesem nasıl olur?

@Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam, arkadaki milin sağa sola oynamasını kastediyorsanız evet bu sorun mevcut, vida ile sıkılan bileziklerden alacağım, veya kaplin ile sıkacağım sağa sola oynamayacak. Başka bir sorundan bahsediyorsanız biraz daha açıklar mısınız?

@overlok hocam, normal cd değil de küçük cd'ler var onlardan yaptım. Arkadaki tekerlerin çapı standart CD boyu kadar.

@asma hocam dediklerinizi dikkate alacağım.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mehmet

18650 bu tip pillerin genel adı. Bir çok
marka üretiyor bu pillerden. Değisik
akımlarda ve kalitede mevcut. Yani buna
göre de fiyatları değişmekte.
Çoğunlukla taşınabilir cihazların içerisinde
bu pillerden bulunmakta. Laptop, taşınabilir
şarj cihazları vs...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muhendisbey

@z hocam redüktör sonradan eklenmiş manasında :)

http://www.johnsonelectric.com/en/products/motion/dc-motors/low-voltage-dc-motors.html

Genel olarak burada bulunan 12V luk ve 6V luk motorlar bu amaçla kullanılabiliyor. Daha önce baya sökmüşlüğüm var. Piyasada da bu isimle satılıyorlar ve 58TL'ye değil 6-7TL'ye satılıyor (perakende aldığım fiyat). Adamlar redüktör ekleyip bu fiyata okutuyorlar.

Ön tekerin daha rahat dönmesi için servo motora vidaladığın PCB'nin kısalmalı kanaatindeyim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

TA7R

@Meftun hocam , çok eskiden beri demirden bir model kamyon yapmak hayalimdedir. Şaseyi 1.5 mm galvaniz sacdan kıvırttım. Makaslar ve makas küpelerini elde yaptım , Diferansiyel ve şanzumanı ebayden aldım (metal) , kupayı Mack dm800 modeli elde yapmak istiyordum derken diğer pek çok projem gibi bir kenarda kaldı. Allah ömür ve zaman verirse tamamlarım inşallah.Sizin modeli tamamlamanızı merakla bekliyoruz, kolaylıklar dilerim iyi çalışmalar.

overlok

Hocam ne aşamadasın?
Bende senin yüzünden gaza geldim geçen :-), diferansiyel sistem yapmayı kafaya taktım. Çizimi yapıp pleksiyi lazercide kestirdim. Ama fazla basit ve tekerlekleri hafif sekiz çizerek dönen bi sistem oldu :-) Birde tekerlekler küçük kaldı şimdilik.

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

z

Diferansiyel yanlış tasarlanmış gibi.

Pardon motordan gelen dişli tekere bağlı değilmiş. Yanlılş görmüşüm. Teker mili dişlinin ortasına dokunmuyor ok. Sory.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Gökhan BEKEN

@overlok hocam tebrikler ben küçük olsun diye başladım küçüğünü yapamadım şimdi büyütebildikçe büyütmeyi düşünüyorum :)
Şu an kontrol kartı ve pili koyacak yer kalmadı ve tekerler de şaseye göre büyük duruyor. Bu yüzden daha büyük bir şaseye geçireceğim sistemi.
Geçen 3 cell lipo pil ile bir döndereyim dedim anlık değdirmeme ramen motor yanıyordu nerdeyse, bu yüzden 2cell lipo pil bulursam onu kullanmayı düşünüyorum tabi sorun olur mu bilmiyorum. Mehmet abinin dediği piller de güzel eğer lipo'dan vazgeçersem onu kullanırım.

Diğer bir sorunum da mil bulamıyorum. Elimdeki millef 3.5mm çapında, bu mili arkadaşım çalıştığı fabrikadan getirdi, 4mm bulamadım hala. Bulursam 1 metre felan alacağım. Lazım oldukça keserim...

Halletmem gereken diğer sorun ise kayışın gerginliğini ayarlayabileceğim bir sistem düşünüyorum. Hala aklıma yatan birşey bulamadım. Motoru 4 adet vida ve somunla yükseltip alçatmayı düşündüm ama somunlar en ufak bir titreşimde gevşediği için aklıma yatmadı.
Uygun malzeme bulursam zincir ve dişli sistemine geçmeyi düşünüyorum çünkü dişliyi istediğim gibi kısaltıp uzatabilirim.

Son sorunum ise bu aralar işlerim çok yoğun olduğu için vakit ayıramıyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.