LCD çökmesi

Başlatan Mucit23, 04 Şubat 2015, 11:41:41

F.T

150 ohm 2w,100nf 450v
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

SMPS adaptörle 2-3 gündür güzel çalışıyordu. Fakat trafo kullanımında ne yaptıysam LCD çökmesini önleyemedim.

Yaptıklarım şöyle.

7805'in çıkışına 1000uF kondansatör daha ekledim.
LCD'nin besleme bacaklarının tam dibine 100nF kondansatörün üzerine 1uF kondansatör ekledim.
LCD'nin boştaki Data  bacaklarını GND ye çektim.
@Ferit'in dediklerini yaptım Düzelmedi.

Kullandığım trafo 2W lık. Hafiften ısınıyor ama çok az. Aklıma gelen tek yöntem trafonun yetersiz güçte olması. 2W yerine 4-5W lık bir trafo ile deneyeceğim son olarak. Olmadı SMPS bir şekilde kullanacağım.

Kabil ATICI

trafonun kalitesi konusunda dikkatli olun.
Bu tür devrelerde sistemin istediği gücü vermeniz gerekiyor. İşlemci gerilim aralığı geniş olduğu için bir şekilde idare ediyor, ama gerilim aralığı dar olan ürünler (LCD gibi) gerilim düşümlerini tolere edemiyor.
osilaskopla sistemini takip edebilirsen, lcd'nin çöktüğü anlarda ciddi parazitler oluşma ihtimali var.
ambar7

fatih6761

Geçici olarak işlemci devresi trafodan LCD smpsten beslenerek sorunun besleme olup olmadığı anlaşılabilir.

Karamel

hocam. hoca zaten sorun trafoda diyor.

hocam gectigimiz yaz soyle kucucuk smpsler gormustum. cok hosuma gitmisti. aslinda trafo. dogrultucu. regulator u vs ile hic ugrasmadan sorunsuz dc voltaj elde edilebilir?

http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/872767802/30W-Triple-output-font-b-5V-b-font-24V-12V-Switching-power-supply-font-b-smps.jpg

erhanmete

bence artık seri üretim projelerde 78xx serisi regüleleri kullanmamak gerekir.
lm2575 veya olmadı uc34063 ile yapılan stepdown yöntemler hem verim olarak hemde
bu parazit vs. problemler için en çözümdür.

Okan AKÇA

Lcd arada bir yeniden kurun  islemci sonuçta reset yemiyor  ben lcd li devrelerde  lcd  devamli kuruyorum

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

waybe Z hocam ilginç bir çözüm olmuş.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

İyide hocam ben LCD'yi doğrudan karta bağlıyorum. Flat kablo kullanmadım.

F.T

Ferhat son durum nasıl.

Mucit23

Akşamdan trafoyu değiştirdim. Yaklaşık 5 Saattir problemsiz çalışıyor. Yarın akşama kadar vukuat olmazsa tamamdır.

DataDiver

Benzer bir problem ile karşılaştım kaynak smpsdi, sorun tekrar ederse LCD nin "Enable" bacağına 10K-22K arasında bi pull-down direnci ekleyin, bir de öyle deneyin.

Mucit23

Trafoyu değiştirdikten sonra dünden beri herhangi bir problem yaşamadım. Galiba sorun çözüldü.

mehmet

Evde test için kullandığım 20x04 mavi ile
16x04 yeşil arka aydınlatması olmayan (ben
kendim ekledim arka aydınlatmayı bir
led ile) iki lcd var.

Arduino ile yaptığım bir test programında
mavi olan lcd bir kaç saniye içinde sapıtıyor.
Ama diğer yeşil olanda sorun yok.
Soketli iki lcd. sadece sök-tak ve reset. Ama
durum bu.

Belki sizin durum da böyle bir nedenden kaynaklanıyor
olabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr