LCD çökmesi

Başlatan Mucit23, 04 Şubat 2015, 11:41:41

Mucit23

Sorun çözüldü diye düşünüyordum ama çözülmemiş. Sabah incelediğimde aynı durum oluşmuştu. Ben bu sistemi trafoyla çalıştıramıyorum. Devrede genel bir problem var ama bulamıyorum. LCD modelide farketmiyor. Yeşil veya mavi durum aynı.

Kabil ATICI

Devreni ve LCD'ni bir metal plaka üzerine (distans kullarak) monte edip öyle deneme şansın var mı?

Baskı devre çizimi, trafonun kalitesi gibi bazı faktörlerle bu tür sorunlar yaşanabiliyor.

Hatta bir ara kullandığın LCD'inin kontrast ucundan (VEE) parazit geliyordu. GND ile o uç arasına 10µF kondansatör koymuştum.
ambar7

Mucit23

Hocam Devre L şeklinde bir metal plaka üzerine plastik distanslar la bağlı zaten. Ama devre açıkta herhangi bir koruması yok. Acaba Devrenin GND sini bu metal plaka ile birleştirsem daha damı kötü olur?

Sorunu SMPS adaptörlerle çözebilirim. Fakat sorunun sebebini merak ediyorum.

Kabil ATICI

LCD konusu ilk defa  yaptığım devrelerde bir de yeterince GND alanı yapmadığım bir kart üzerinde sıkıntı oldu. (bunu da metal bir yüzeye monte ettiğimde sorun ortadan kalkmıştı).

4 tane röle, ve bu rölelere bağlı 1A 12V motorlar ile normalde hiç bir sıkıntı yaşamazken, dandik bir trafo kullandığımda makineyi saçmalatıyordu, Makinenin kendi kendine çalışması bir yana ekran yazıları durduk yere saçmalayabiliyordu.

Trafodan kaynaklanan bir durum olabilir.

Beslemede 9V 1 A trafo ile sürüyordum. Bildiğimiz köprü ve 7805 ile...

Tabii 8 bit ve RW ile birlikte (mesgul biti) ile kullandık.

SMPS ile çalışıpta  trafo ile sorun çıkıyorsa, sorun trafodan kaynaklıdır dilebiliriz. Birde bulabilirsen trafolu bir adaptör ile dene.. Bu şekilde çalışırsan besleme devrene yoğunlaşman gerekir.

ambar7

Okan AKÇA

Role  kontagina 15nf 400v kondansotor paralel  bagla degilse duzelmeyecek

Mucit23

Röle kontağında felan değil. Bağlı olduğu zamanda düzelmiyordu. Aslında Rölenin çekip bıraktığı anda değil ansızın lcd çöküyordu.

Ben trafoyu yine değiştirdim. yine 2W 15V luk trafo aldım. Önceden 9V luk vardı. Sonrasında 15V luk AC gerilim doğrultup LM2575-12 üzerinden geçirip 12V DC gerilimi sağladım. Sonrasında yine orjinal devreyi bozmadan 9V AC giriş yerine 12V DC verdim. Devre üzerindeki Regülasyon vs aynı.

Dünden beri vukuat olmadı. Çalışıyor.

Karamel

Hocam demekki uzun surede beslemeye birseyler oluyor. bunu nasil tespit edebiliriz hocam? boyle gun kaynagi gibi ama atiyorum 50msn de bir ornekleme alip bikgisayara gonderen yada kendi icersine kaydeden bi alet varmi? devreyi bununla beslesek. iki gun calistirsak. sonra bilgisayarda grafik olarak beslemeye neler olup bitmis baksak?