DUMMY LOAD YARDIM

Başlatan ahmetbudak, 08 Şubat 2015, 17:31:53

ahmetbudak

Elimizde bulunan gerek yeni alınan gerekse  tamiratını yaptığımız güç kaynaklarının verebilecekleri akım ve gerilim değerlerini test edebileceğimiz elektronik ayarlı ve MCU destekli yük tasarımı hususunda bilgi paylaşımı.... mümkünse değerli hocalardan katkı bekliyorum.

FxDev

Kaç W olacak? Kendiniz mi tasarlayacaksınız? Çıkan değerlere göre kalibrasyon mu yapacaksınız
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ahmetbudak

Alıntı yapılan: FxDev - 08 Şubat 2015, 17:52:59
Kaç W olacak? Kendiniz mi tasarlayacaksınız? Çıkan değerlere göre kalibrasyon mu yapacaksınız
max. 1100 w güç kaynaklarının testini yapabilecek tasarlayabilirsek kendimiz yapsak bilgi ve tecrübe açısından daha iyi olur tabiiki sizin yol göstermeniz sayesinde

FxDev

Öncelikli hedefiniz bence düşük güçler olmalı. Ben kendi masamda kullanıyorum bir tane, sıcaklık korumalı analog bir şey yaptım. Fakat siz 1kW civarı istiyorsanız bu ciddi bir tasarım demek. Dummy load mantığı çok basit aslında, mesele direnç etkisi göstertebilmek ve çok doğru okuyabilmek.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ahmetbudak

Alıntı yapılan: FxDev - 08 Şubat 2015, 18:19:35
Öncelikli hedefiniz bence düşük güçler olmalı. Ben kendi masamda kullanıyorum bir tane, sıcaklık korumalı analog bir şey yaptım. Fakat siz 1kW civarı istiyorsanız bu ciddi bir tasarım demek. Dummy load mantığı çok basit aslında, mesele direnç etkisi göstertebilmek ve çok doğru okuyabilmek.
peki hocam sizin yaptığınız tasarımla 500w lık kaynakları kontrol mümkün mü? veya geliştirilebilirmi şu an için sürekli kullandığımız 50v 10 lik kaynaklar mevcut elimizde

FxDev

Yapılabilir elbette ama geliştirilmesi gerekiyor.

https://320volt.com/dummy-load/

Bundan farksız bir şey değil.

TA7R

320v daki konuya da baktım , bizim Dumy-Loadlar la sizinkiler farklı ancak birbirine uyarlanabilecek öğelerde yok değil , ben RF Dummy-load ihtiyacımdan dolayı epeyce bir araştırma yapmıştım , Bunları paylaşayım belki işinize yaracak bölümler olabilir ( özellikle yüksek güç için)
Bana 2.5 KW lık bir Dummy Load lazımdı , bunun direncini bulup yapmak gerekti , MFJ Dummy-Loadları inceledim ve direncin yedek parça olarak satıldığını görüp sipariş verdim. ,
Bizde konu RF olacağı için (50 ohm) arkadaşların önerdiği çok parlak fikir direnç olarak "su ısıtıcılarının rezistansı" nı kullanamamıştım , 2.5 kw ya kadar rezistans bulmak sorun değil sanırım ama RF için "non inductive" olması gerekiyordu ,neyse MFJ 50 ohm 200w lık koca bir karbon direnci bir galon (bildiğimiz yağlı boya kutusu) içine daldırıp galonun içini trafo yağı ile doldurup 2.5kw Dummy-Load diye satıyordu . Trabzonda trafo yağı bulamadım TEK den bir ağabey verdi sağolsun ama büyük şehirlerde bulunur.
Devreyi bildiğiniz gibi tasarlayıp yük direnci için bizimkine benzer bir yöntem kullanabilirsiniz.
Not: Türkiyedeki boya galonları çok ince yağ sızdırdı , ben 5 litre kabı alarak ona aktardım sonunda ağzını lehimledim mi işlem tamamdır.
şimdilerde dummy-loadların radyatör içine  yerleştirildiğini de görüyorum , direnci içine sığdırabileceğim bir radyatör bulsam (evlerde kullanılan ,banyoda vs. ) belki daha iyi olacak.
MFJ den gelen direcin capı 2cm , boyu 10 -12 cm gibi ,  50w hf telsizle yağsız olarak kullanmam gerekti , çok kısa sürede o koca direncin ısınması beni epeyce şaşırttı , yağ olayı işi çok değiştiriyor demek ki  ...
Bunları yazdıktan sonra aklıma geldi , eskiden elektrikli radyatörler satılırdı , içinde reziztansı da var , yağı da var acaba onlar sizin işinize yaramaz mı ?