Tiva C Serisi Mikrodenetleyiciler için SD Kart Bootloader

Başlatan Erhan YILMAZ, 08 Şubat 2015, 18:15:41

Erhan YILMAZ

Texas'ın Tiva denetleyiciler için sağladığı boot loader kodlarını geliştirip SD kart üzerinden yükleme yapabilen boot loader yazılımı geliştirdik. Detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıdan edinebilirsiniz. Github projesi olarak ekledim projeyi. İsteyen geliştirip github'a yükleyebilir. Faydalı olması dileğiyle...

http://www.teknikyazi.com/tiva-serisi-mikrodenetleyiciler-icin-sd-kart-bootloader.html

FxDev

Erhan Tiva C nedir? Texas'ın Cortex M4 çözümümü?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Erhan YILMAZ

Bende şimdi fark ettim hepsi M4'müş :D
Aynen abi bunlarda Texas'ın armları. Bende yeni iş yerinde tanıştım. Güzel gibi duruyolar. O eski luminary armlardan değil. Onların karaladığı imajı değiştirmek içinde baya çaba sarf ediyorlar anlaşılan. Adamların 20 dolara verdiği kite bak! http://www.ti.com/tool/ek-tm4c1294xl

http://www.ti.com/lsds/ti/microcontrollers_16-bit_32-bit/c2000_performance/control_automation/tm4c12x/products.page

FxDev

Şu ana kadar dikkatimi çekenleri söyleyeyim.
12-bit 2MSPS
120MHz olması.

Texas bence ARM işini bence beceremedi, ST bu konuda Türkiye'nin en büyük beyaz eşya üreticilerine bile girdi ve fiyatları her geçen gün düşüşte.
Texas'ın Cortex M3 fiyatına Cortex M7 veriyor neredeyse ST.

Ama yine de bilgi bilgidir, elinize sağlık :)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

X-Fi

Erhan hocam verify kısmınıda bekliyoruz güzel çalışma olmuş tebrik ederim.

Alıntı yapılan: FxDev - 08 Şubat 2015, 19:19:56
12-bit 2MSPS
120MHz olması.

Texas bence ARM işini bence beceremedi, ST bu konuda Türkiye'nin en büyük beyaz eşya üreticilerine bile girdi ve fiyatları her geçen gün düşüşte.

Fxdev fiyat farkı üretime girildiğinde okadar yüksek değil ancak yinede texas pahalı kalır tabi buna piyasaya geç girmesininde etkisi var. Benim gördüğüm kadarıyla texas teknik destek yönünden ST den daha iyi durumda. 
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: FxDev - 08 Şubat 2015, 19:19:56
12-bit 2MSPS
120MHz olması.

Sağolasın, aslında ürün olarak Ti olsun NXP olsun ST olsun sonuçta içerisinde ARM çekirdek olduğu için birbirlerinden aşağı kalır cihazlar değil. Fiyat olarakta aralarında uçurum yok. Burada mevzu satış politikası bence. Adam kolay bulabildiği, numune temin edebildiği, dokümantasyonu iyi olan, desteği olan çipi alıyor. Onun dışında ben artık denetleyicilerde ayırıcı bir özellik göremiyorum. Birde bu TI'nin içerisinde PHY çipi olan ethernet çözümlü denetleyicileri var. Onlardan dolayı tercih edende var. Harici phy çipi + mcu ne kadara gelir bakmak lazım. TI Cortex-M denetleyicilerimiz var demek için üretiyorda olabilir bilemiyorum. Napıyorsa yapsınlar hiç biri umrumda değil patron hangisini derse onu kullanırım. :D

Bu arada fiyat konusuna gelirsek sen düşük frekanslı armlardan bahsediyorsun. Texas 6 dolara 1GHZ Cortex A8 işlemci satıyor. Bence TI'nin arkasında amerika var istese ST'yi bile batırır. :D

http://www.ti.com/product/am3352

FxDev

X-Fi: Ben de destek konusunda bir sıkıntı görmüyorum. Bazı konularda çok geç kaldılar Türkiye'de. Sayaç konularında (sen daha iyi bilirsin) MSP430 konusunda iyi piyasa yaptılar fakat sonrasında özellikle ST tarafında ARM7'den Cortex'e geçilmesiyle işin rengi değişti. ST'nin hatta entegre bazında STM32F103 başarısı azımsanamayacak düzeyde olduğunu düşünüyorum. Texas biraz geç kaldı bu konularda. Şu aralar iyi destek vermelerindeki neden bence bu.

Benim için ise Cortex M0/M3'ler hala iyi. Sadece bazı projelerde 120MHz civarı gerekiyor, o projelerde de fiyat bazlı pek çalışılmıyor zaten.

Bunun yanında adını bile duymadığımız ve çöp fiyatına satılan Tayland firmaları falan var oralara hiç girmiyorum :)

Erhan: Texas çok köklü bir firma. Ama bilgisayarlar kısmında nasıl Toshiba biraz adını satıyor bana da öyle geliyor nedense.

Bizim için C olsun yeter. Ben çöp de kullanırım :)

X-Fi

Fxdev iki firmaylada sık sık görüşüyoruz benim gördüğüm şu ki aralarında mcu bazında tekelleşme rekabeti yapılmıyor biri mcu satarken diğeri regulatör, RF IC v.s. satabiliyor. Bu sadece bizim aramızda olan bir konu. Tabikide F103 bir efsane oldu ve ihtiyacı karşıladı o kesin ancak bu başları firmayı nekadar büyütebildi onada bakmak lazım. texasın dsp lerini de sen iyi bilirsin. Ti çok büyük bir firma intel ve motorola gibi peki istese ST yi satın alırmı? Onuda zaman gösterir.

Seninde söylediğin gibi F103 efsanesinin zaman içerisinde çok yaygın kullanımasına örnek bir API;

http://api.tst-sistemas.es/apitsmart-1.2/index.html
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Erhan YILMAZ

Sonuç olarak akışına mı bırakıyoruz napıyoruz. :D

FxDev

Erhan ben diyorum ki hepimiz domates'e girelim. :)
Sağlıklı sağlıklı doğal natural :)

Erhan YILMAZ

Bende de geçen Kanguru yetiştirme fikri vardı yalan oldu. Demeyin bana öyle şeyler etkileniyorum. :D
Alıp başımı gidicem diplomalı hıyarcı olucam sonunda o olcak :D

https://www.youtube.com/watch?v=icYPrQFANSs

mcn

Biyere gitme Erhan, sen bize lazımsın, daha yeni geldin, gördüğün gibi yapacak çok işimiz var daha :)
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

ohacagatay

Başarısızlıktan kastınız fiyat mı ? Çevre birimleriyle ilgili problemler mi yaşadınız ? Başarısızlıklarının sebepleri nedir ? Daha açıklayıcı olur musunuz ? Şuan edX 'te tiva c serisi öğreniyorumda meraktan soruyorum 
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

FxDev

Bir çok arkadaşla genelde bu konuyu tartışır konuşuruz, yine bir çok arkadaşımız farklı sektörlerde çalıştığı için herkesin farklı tecrübesi olur ve bazen fikirlerimizi ortaya koyarız.
Öncelikle şunu belirtelim, Coşkun için de Erhan için de rahatlıkla söyleyebilirim, hiç birimiz bir işlemcinin Fanboy'u olmadık. Dedik ya C ile yazılsın, fiyatı uygun olsun, iyi referansları ve teknik destekleri olsun ben çöp tenekesine bile kod yazarım.

Gelelim ST/Texas olayına. Birincisi ST, Texas'ın tırnağı kadar olamaz şu an firma bazında. Texas oldukça köklü bir firma, yeri geldiğinde yarıiletken teknolojisine bile yön verebiliyor.

Texas'ın en güçlü olduğu yanlardan biri Analog ve DSP işlemleriydi. Hala da öyleler özelikle DSP işlemcileri ile. Fakat konu Cortex'ler olduğunda yani giriş ve orta seviyede bir çok işlemciyi MSP430 (16bit) ile performans ve ölçüm metotlarıyla vurabiliyorlardı. Fakat fiyatları da ona göreydi. Bahsettiğim zamanlar Cortex'in olmadığı ARM7'li zamanlar. Daha sonra Cortex M3'ler çıkınca Texas bu konuda bir adım geride kaldı. Hatta NXP bile. ST öyle bir işlemciyi öyle bir fiyattan vermeye başladı ki her cihazın üzerinde görmeye alışkın hale geldik. Bu dediğim işlemci STM32F103 idi. Daha sonra Low Power serisi olan L serisi ile de MSP430'un söylediği Low Power seçeneğini de kırdılar. Bir çok sayaçta F103'lü/L100'lü işlemciler görmeye alıştık böylece. Hatta son çıkardıkları Cortex M0 low power işlemcileri ile yine bir vurgun peşinde ST.

Bu dediklerimden sonra motor kontrol uygulamalarından, internet uygulamalarına, sayaç okumalardan, beyaz eşyaya her yer yavaş yavaş ST'ye kaydı. Diyorum ya Türkiye'nin en büyük beyaz eşya üreticileri ile çalışıyoruz, ki onlarda işlemci değiştirmek çok zordur nedeni de fabrika çıkışlı işlemci alırlar (o kadar ki distribütör firma dahi bilmez kaça aldıklarını), onlar dahi ST'ye kaydılar bir çok yeni projelerinde. Texas bu alanda ürün çıkardı mı çıkardı. Fakat öyle bir fiyattan çıkardı ki, kullanıcılar bir ADC için, bir kaç low power özelliği için o fiyatları vermek istemediler zaten zorunlulukta yoktu. M0 ve M4 taraflarından bahsetmiyorum bile. Çizgi bu konuda her ne kadar piyasayı, öğrenciler üzerinden Texas ile pompalasa da bunun da başarısızlığı bence ortada! Bugün amatör dünyadan (hackaday'deki projelere bakmanızı bir öneririm) profesyonel alana kadar bir çok yerde şu an ARM/Cortex tarafında ST'nin ezici üstünlüğü mevcut.

Bunu Texas görmedi mi gördü. Ben Texas'ı takip etmeyi bırakmıştım, yalnızca bize gelen distribütör firmalar üzerinden takip ediyordum ve konuşma şöyle gidiyordu: Vay şu özellik mi gelmiş, haa bu da iyiymiş bak, eee kaça bu, sağolun biz ST ile devam edelim.

Şu an bu site üzerinden Tiva C serisini duydum, Texas'ın M4 çözümüymüş. Ben yeni duydum ve özelliklerine baktım. Avantaj sağlayabilmek adına NXP'den görmeye alışık olduğumuz Ethernet çözümlerini sunmuşlar, bulut vs. Bu kısım ilgimi çekti. Bir de 2MSPS ADC. Zaten Texas ADC'ler konusunda hep başarılı olmuştur, bakınız Fluke!

Dediğim gibi Texas bu konuda adımlarını geç attığını düşündüğüm bir firma, bir çok analog/RF/wifi çözümünü kullanıyoruz memnunuz. Yalnız günümüzde fiyat/performans için biraz daha efor sarf etmeleri gerekiyor. Ha Texas'ın orta sınıf işlemci piyasasına ihtiyacı var mıdır derseniz, bence hiç yok :)

ohacagatay

Freescale ile çalıştınız mı her hangi bir arm işlemcisiyle, burda satışları var mıdır bulmak kolay değil diye düşünüyorum sizce ? Aşırı takdir ettiğim firmalardan biri, gerçekten dökümantasyonları ne az ne de kafa karıştırıcak kadar fazla.
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that