11V Lion Şarj entegresi

Başlatan ArifAhmet, 22 Şubat 2015, 17:59:34

ArifAhmet

Merhabalar,
Elimde teki 3.7V olan seri şekilde bağlanmış 3 pil var. Bunları şarj etmek için mcp73831 tarzında entegre varmıdır?
İyi çalışmalar.
Yaşasın Open Source!

gevv

mcp serisi kullanmadım  ama lt1510 işinizi  görür  smd tipi 800ma şarj akımında sorunsuz çalışıyor (pcb tip soğutucu ile)

ArifAhmet

Hocam yanlız galiba bu istenilen seviyeye gelince doldurmayı bırakmıyor değilmi? Onu sürekli kontrol etmek gerekiyor.

Not : Bunu buldum " But the battery charger IC on the board can also work without MCU control"
Yaşasın Open Source!

gevv

bırakıyor hocam sorun yok binlerce üründe kullanıldı

bu arada orjinal lt  olanlar beyaz yazılı bacakları daha dolgun

diğer sarı yazılı olanlarda  nadiren sorun çıkıyordu   (hiç çalışmıyor)

ArifAhmet

Yanlız hocam orada şarj edilecek pile göre prog pinindeki kapasite ve birkaç direnci değiştirmek gerekiyor değilmi? O kadar elektronik bilgim yok. Nasıl yapmalıyım?
Yaşasın Open Source!

Sepiroth

Ben BQ24600 kullaniyorum TI'dan yanlis hatirlamiyorsam 6/8 hucreye kadar yolu var. Bir de bunlarin power path icerenleri var, ve diger ozellikleri gercekten guzel.
Either you feel it, or not...

sadogan

Alıntı yapılan: Sepiroth - 26 Şubat 2015, 10:20:28
Ben BQ24600 kullaniyorum TI'dan yanlis hatirlamiyorsam 6/8 hucreye kadar yolu var. Bir de bunlarin power path icerenleri var, ve diger ozellikleri gercekten guzel.
Konu ile ilgisi yok ama bir sorum olacak
BQ24600 incelediğimde QFN case oldugunu gördüm.
Dizgisinde sorun oluyormu ? 

ArifAhmet

Hocam şu bahsettiğiniz entegrenin 11v 3 adet seri bağlanmış lion için bildiğiniz örneği varmı. Bakındım biraz ama bulamadım.
Yaşasın Open Source!

Sepiroth

Alıntı yapılan: sadogan - 26 Şubat 2015, 20:21:48
Konu ile ilgisi yok ama bir sorum olacak
BQ24600 incelediğimde QFN case oldugunu gördüm.
Dizgisinde sorun oluyormu ? 

Acikcasi ben ince isleri kendim dizmiyorum (yetenek isi tabi) bir kac adet icin yakin bir arkadasim diziyor. Onun disinda genelde yuksek adetli yaptigimiz icin cihazlari dizgiye gonderiyorum.

sadogan

Alıntı yapılan: Sepiroth - 26 Şubat 2015, 22:18:23
Acikcasi ben ince isleri kendim dizmiyorum (yetenek isi tabi) bir kac adet icin yakin bir arkadasim diziyor. Onun disinda genelde yuksek adetli yaptigimiz icin cihazlari dizgiye gonderiyorum.
Asıl sormak istediğim bu yüksek adet için dizgiye gönderdiklerinizde  QFN kılıf sorun oluyormu.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Sepiroth

Alıntı yapılan: sadogan - 27 Şubat 2015, 00:29:05
Asıl sormak istediğim bu yüksek adet için dizgiye gönderdiklerinizde  QFN kılıf sorun oluyormu.

Ha pardon hocam, yok herhangi bir problem olmadi, elimde 1k civari calisan cihaz var bu entegre ile hic birinde dizgiden kaynakli problem cikmadi.

bocek

Alıntı yapılan: mehmet - 27 Şubat 2015, 04:25:16
..Şarj entegresi 8254AA,
Hocam 8254AA şarj entegresi değil, batarya koruma entegresi. Yani bataryadan aşırı akım çekme, aşırı şarj etme (over-voltage), aşırı pil tüketme (under-voltage) vs. karşı pili koruyan entegre. Bu saydıklarım zaten pili bombaya dönüştüren şeylerden bazıları. O yüzden bütün li-ion pillerde bu ve benzeri devrelerden var. Ama şarj entegresi başka bir şey.

Benim gördüğüm güvenlikli pillerde (mesela kaliteli cep telefonlarınki vs) üç uç bulunuyor, +,- ve temp (sıcaklık) uçları. temp ucunda genelde bir adet ntc bağlı oluyor. Bunlara ancak sıcaklık kontrollü şarj yapılabiliyor. Yani bunların orijinal şarj cihazları 3 uçlu oluyor ve temp ucunu bağlamazsanız şarj etmiyor.
Diğer dandik pillerde ise 2 uç yeterli görülüyor. Sıcaklık kontrolü yok onlarda ve 2 uçla şarj edilebiliyor.
Li-ion pillerin ne kadar tehlikeli olduğu forumda başka bir konuda da tartışılıyor zaten. Dikkatli olmak gerek.

Laptop bataryalarını açarsanız bir değil bir kaç ntc ile sıcaklığın sürekli kontrol edildiğini görürsünüz. Demek ki önemli.
Bu piller karmaşık algoritmalarla ve BMS (battery management system) denilen sistemlerle şarj ediliyor. Bazılarının koruma devrelerinde mcu, eeprom filan bulunuyor. Belli sayıda şarjdan sonra pile erişimi engelliyor filan.

Sonuç olarak li-ion pil kullanmak için bir adet yeterli güçte bir batarya koruma devresi ve yine pil kimyasına, sayısına ve gücüne uygun bir şarj devresi kulanmak gerekiyor.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

necati

Supported Battery type     three cell 4.2V Lithium ion battery
Overcharged voltage protection     4.35V
Overdischarged voltage protection     2.7V
Bu band çok geniş
Kullanılan bataryanın bilgileri farklı olabilir
Bazı li ion lar 3,4v da bosalıyor
bazıları 3v da
asırı desarj li ionu öldürüyor
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]