Lityum iyon pillerin tehlikesi

Başlatan z, 23 Şubat 2015, 01:52:16

fatih6761

Alıntı yapılan: muratdu - 23 Şubat 2015, 11:48:28
Lityum atomu, sodyum atomundan çok daha aktiftir (Periyodik cetveli hatırlayınız, sodyumun üstünde). Mercimek tanesinden daha küçük bir sodyum metalini bir bardak suyun içine atmıştım. Metal deli gibi suyun yüzeyinde sağa sola hareket ediyordu. Lityumu suya atsak demek patlayacak.
Burada bir yanlışlık olmuş. Periyodik cetvelde bir grupta metalik aktiflik aşağı doğru inerken artar. Elektrokimyasal aktiflik ile aynı şey değil.
Sodyumu (Na, Natrium) suya atarsak Na + H2O -> NaOH + H2 biçiminde tepkime verir. Tepkime sırasında açığa çıkan ısı H2 gazını tutuşturur o yüzden yanar.
Potasyum (K, Kallium), sodyumdan daha aktiftir. Su ile daha şiddetli tepkime verir. Lityum sodyuma göre daha az aktiftir.
Lityum suya atıldığında reaksiyon verir. H2 açığa çıkar ancak reksiyon ısısı bu gazı tutuşturacak kadar yüksek olmaz.
Havada yanar/oksitlenir ise metal oksit/peroksitlerini verir. O sisli dumanın sebebi bu moleküllerin havada asılı kalması.

baran123

Ben telefonumu sert bir şekilde yere düşürdüm her şey dağıldı.Bataryayı elime aldım şişmiş kapağı bile zor kapandı.Ne yapmalı ?

ayhani

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 24 Şubat 2015, 01:25:38
Ben telefonumu sert bir şekilde yere düşürdüm her şey dağıldı.Bataryayı elime aldım şişmiş kapağı bile zor kapandı.Ne yapmalı ?
Yeni batarya almalı  :)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

baran123

Patlamaz inşallah değiştirene kadar  :D

t2

Ben ucuz mp3 çalar almıştım.
Usb portta sürekli takılı halde duruyordu.
Galiba bir kaç gün veya hafta geçti. Pil şişmiş.  Patlayacak gibiydi.
Anlaşılan bu cihazda şarj kontrol kısmı zayıf.
Belki sadece dirençle şarj ediyor.

z

"Mikado' MP87 MP3 player"da  USB den gelen 5v 1N4148 tarzı diyoddan ve 6R8 dirençden geçip bataryaya ulaşıyor.

Zaten hurdalarımın arasında dediğim pil de bu cihazdan söktüğüm pildi. Bendeki de şişmişti.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Gökhan BEKEN

Laptop şarjlarına da dikkat edelim ozaman. Bazen gece şarjda bıraktığım oluyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Salih

Ucuz ürünlerden kaçınmak lazım. Katılıyorum.
Yalnız normal nizami ürünlerde de fazla strese girmeyelim derim.
Bazı projelerde laptop lar aylarca fişleri takılı kalıyordu,
şimdiye kadar bir problem olmadı.

Mucit23

Evet katılıyorum. Laptobu masaüstü bilgisayar gibi sürekli iş yerinde şarjda kullananlar var. Benim bilgisayarımın bataryası artık şarj deşarj döngüsünü tamamladığı için batarya ile ancak 2 dakika çalışıyor. Bazen Laptopun şarj işlemini tamamen kestiği oluyor.

erkan614

evde birşey şarja bırakıp uyuyacağım zaman fayans veya mermerin üstüne koyuyorum etrafında yanma ihtimali olmayan malzemelerin yanına
aslında metal kutu yapmak lazım 2mm eloksallı aleminyumdan

Sozuak

Laptop bataryalarında aşırı ısınma sonucu basınç oluşursa bunu tahliye eden ventiller vardır. Prizmatik olanlarda ise yok. Bende de geçmiş tarihte pili şişmiş bir telefonun bataryasına delik açmamla havaya uçması bir oldu. Alev topu halinde yere düştü. eğer kontrolsüz ortam olsaydı yangın çıkmaması imkansızdı.  O nedenle şişmiş pilleri mümkünse atık pil toplama merkezlerinde uygun bir koruyucu (en azından üst üste atılan pillerden mekanik bir temas olmayacak şekilde) ile  atalımki bu işlerle uğraşanlar da tehlike altında kalmasın. Çöpe direkt atsak ve çöp toplayıcılara denk gelse o da kötü. Isı ve akım kontrollü tiplerden kullanmaya çalışın bazı pillerde şarj kontrol modülü olur silindirik tiplerde de pile entegre olarak ekleniyor ama üzerinde bu bilgi olmayabiliyor.

z

Konunun en başlarında bahsettiğim pilin aynısından bir tane daha buldum.

Şişmiş, olgunlaşmış.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

POWER

bence laptop ve benzeri gelişmiş cihazlarda tehlike oranı çok çok düşük.Çünkü şarj sistemleri çok iyi.voltaj,akım,sıcaklık gibi bir çok parametreyi kontrol ediyor hiç bir hata yoksa şarj işlemini yapıyor.

ilk tecrübemi küçük maket helikopterde yaşadım.pil direkt usb den şarj ediliyordu ve ek bir malzeme yoktu.yani 5v direkt lion pile uygulanmıştı.dolayısıyla bir zaman sonra helikopter yeteri kadar havada kalamayınca,baktımki pil şişmiş.inceleyince gördümki 5v direk pile uygulanmış ve pili şişirmiş.

ikinci tecrübemi bahsedilen o ucuz mp3 player de yaşadım.o malzemeden bende almıştım aynı sorunu bende gördüm,yani pil şişmişti.hemde öyle şişmişki plastik kutusunu zorlayarak kutuyu ikiye ayırmak suretiyle bir birinden ayırmıştı.

bu iki tecrübeden sonra bunlar gibi pille çalışan ucuz bir şeyler aldığım zaman ilk önce pil şarj sistemini inceliyorum.anlattığım gibi sorun varsa(%99 bu şekilde)mcp serisinden yada hazır şarj entegrelerinin kullanıldığı devreleri, aldığım o cihazlara tatbik ediyorum.şimdiye kadar hiç bir sorun çıkmadı.Yakında başka bir helikopter gelecek aynı şarj sistemini onada yapacağım.tabiki şarj devresi istediğim gibi değilse.
TB6BKG

Okan AKÇA

Bütün önlemler alinsada  olmaz demek imkansizdir. Yaradandandan baskasindan korkmaya gerek yok. Istemedigi surece hicbirsey olmaz. Pil akü gibi ürünler cok tehlikeli benimde başıma bir olay gelmişti  arabanın motoruna bakarken aku patladi hatta yok oldu bize hic bir sey olmadi.  Fazla ısınmadan patladigini tahmin ettiler bizde arac turkmali ne beklenir dedik.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 15 Mart 2015, 13:59:02

Konunun en başlarında bahsettiğim pilin aynısından bir tane daha buldum.

Şişmiş, olgunlaşmış.

hadi çekiçle kafasına vuralım, videoya çekelim

mesaj birleştirme:: 16 Mart 2015, 08:45:25

Alıntı yapılan: fatih6761 - 24 Şubat 2015, 00:07:22
Burada bir yanlışlık olmuş. Periyodik cetvelde bir grupta metalik aktiflik aşağı doğru inerken artar. Elektrokimyasal aktiflik ile aynı şey değil.
Sodyumu (Na, Natrium) suya atarsak Na + H2O -> NaOH + H2 biçiminde tepkime verir. Tepkime sırasında açığa çıkan ısı H2 gazını tutuşturur o yüzden yanar.
Potasyum (K, Kallium), sodyumdan daha aktiftir. Su ile daha şiddetli tepkime verir. Lityum sodyuma göre daha az aktiftir.
Lityum suya atıldığında reaksiyon verir. H2 açığa çıkar ancak reksiyon ısısı bu gazı tutuşturacak kadar yüksek olmaz.
Havada yanar/oksitlenir ise metal oksit/peroksitlerini verir. O sisli dumanın sebebi bu moleküllerin havada asılı kalması.

gençliğimde amerikanyalı askerlerin konservelerini incelemiştim. bizimkiler soğuk konserve yiyorlardı.

onların konserveleri iç içe geçmiş iki kutudan oluşuyordu. iki kutu arasında su var, üstteki ve en dıştaki kapağı açtığında suyun içinde bulunan sodyum yada potasyum gibi bir maddeninde tapası üstteki kapağa bağlı. tapa yerinden çıkınca su ile temas ediyor ve su kaynamaya başlıyor yaklaşık birkaç dakika sonra tepkime duruyor.

suyu döküyorsunuz, içteki kapağı açıp sıcak konserveyi afiyetle yiyorsunuz.