battery + charger + dc-dc converter birlesimi sorusu

Başlatan Karamel, 26 Şubat 2015, 18:06:16

Karamel

merhaba. bir haftadir yazin yapmak istedigim wav player in heyecani ile arastirmalar yapiyorum. arasirmalarimda geldigim noktalar sunlar.

-Lithium Polymer pilimiz 3.7v. bizim microcontroller-lcd ve diger elemanlarimiz 5v istiyorlar. oyleyse. DC-DC converter ile 3.7voltage i 5 voltage a yukseltmem gerekli. bu is icin hangi entegreyi kullanabilirim? hocalarim boyle isler icin hangi entegreyi tercih ediyorlar?

-Lithium Polymer pilimiz normal sekilde sarz olmuyor. sarz olunca energymizin kesilmesi gerekli. ayrica surekli sarz seviyesi test edilmesi gerekli. bu iside harici bir entegrenin yapmasi gerekli. arastirmalarim sonucunda MCP73812 ve MCP73831 entegrelerini buldum. hangisi benim icin daha uygun? yada bunlar bu is icin uygunmu?

-sarzi usb connectoru uzerinden yaptirtmayi dusunuyorum ama helen usb yi takinca sistem bir yandan sarz olsun diger yandan usb den beslensin. usb yi cikarincada sistem battery den beslensin mantiginin nasil olmasi gerektigini anlayamadim?  :-\

-sistemin low battery oldugunu nasil anlayabilirim cozemedim.

simdi. yukaridaki sorularimi cozebilirsem. schematic yapar. yazinda wav playerimi yapabilirim ::)

baran123

büyük bir ihtimal 18F serisi kullanırsın onun içinde 18LFXX K XX kullanabilirsin 3.3 ile oldukça uyumlu ve low power lar diye biliyorum zaten L olmasına  gerek yok düzgün regüle edildimi bir çok entegre 3.3 fr calısır diye biliyorum datasheet leri incele kullanacagın entegrenin

Sepiroth

@Karamel, 1x LiPo kullancaksan 5V eleman secme, mumkun mertebe uzak dur. 3.7V luk LiPo 3V civari kesmen gerekecek, 2.8V'a kadar yolu var gerci, ama 3V iyidir (bence). Elemanlarini 3.3V secersen, Buck/Boost bakman lazim, eger oteki konuda ki gibi STM32L gibi birsey secersen sadece Buck(step down) bak. Verimi iyi olsun, Iq (kendi basina cektigi deger) dusuk olsun, datasheetleri kurcala:)
Besleme kismini 1 diyot ile bile halledersin.  Batarya/Adaptor(sende USB gibi dusun) secimine Power Path Controller diye arastir.
Either you feel it, or not...

baran123

he bide besleme nasıl yaparsın bilmiyorum ama LM1117 var bie 78L33 smd yaparsan güzel olur  yada arkadasın dediği gibi diyot sen bilin:)

Karamel

Alıntı yapılan: Sepiroth - 26 Şubat 2015, 18:21:28
@Karamel, 1x LiPo kullancaksan 5V eleman secme, mumkun mertebe uzak dur. 3.7V luk LiPo 3V civari kesmen gerekecek, 2.8V'a kadar yolu var gerci, ama 3V iyidir (bence). Elemanlarini 3.3V secersen, Buck/Boost bakman lazim, eger oteki konuda ki gibi STM32L gibi birsey secersen sadece Buck(step down) bak. Verimi iyi olsun, Iq (kendi basina cektigi deger) dusuk olsun, datasheetleri kurcala:)
Besleme kismini 1 diyot ile bile halledersin.  Batarya/Adaptor(sende USB gibi dusun) secimine Power Path Controller diye arastir.

hocam gectigimiz yaz 2x16 lcd li pic18f li bir pcb tasarlamistim. yazin bunu modifiye ederek yapmak istiyorum. yeni pcb cizmek istemiyorum. o yuzden elemanlari 5v secmem gerekli. microcontroller da 5v oldugundan sistemi buna gore dusunmemiz lazim.

tekosis

mümkünse sistemini 3.7V üzerine kur. eğer kuramazsan benim şu an kullandığım sistemdeki entegreleri söyleyeyim.

* mcp73831 -  şarj entegresi. şarj olunca şarjı kesiyor güzel bir malzeme, 400mA şarj akımına ayarladım problem yok.

* max879 - 1,2 volta kadar giriş gerilimi ile 6volta kadar ayarlı çıkış verebiliyor. ben 5V için direnç değerlerini R1 değeri 13,3K R2 değerini 560R, C3 için 100pF ve C2 için 100uF tantal kullanıyorum. 5.06V civarı gayet güzel temiz bir çıkış veriyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Karamel

aklima takilan bir baska soru daha var. ebay de ve aliexpreste baktimda baktimda piller cok pahali yada 10x adet satiliyor. aliexpresstekinlerin cargo lari cok pahali(80$ falan) bende gitti gidiyor a baktim. ya cok buyuk piller var. tabletler icin. yada cok kucukler var. 

su pili http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-cep-telefonu-yedek-parca-samsung-l700-batarya-toptan-199264847/detay kullanabilirmiyim? neredeyse 1000 mAh?
bide yukarida linkini verdigim pil neden 3 bacakli?

tekosis

bu bataryayı rahatlıkla kullanabilirsin. ortadaki üçüncü bacak bataryanın içindeki sıcaklık sensöründen veri sağlıyor, batarya sıcaklığı kontrol ediliyor.

bu fiyata bu batarya alınmaz bence sıkıntılı.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

baran123

"ortadaki üçüncü bacak bataryanın içindeki sıcaklık sensöründen veri sağlıyor, batarya sıcaklığı kontrol ediliyor." aa ben bunu bilmiyordum çok güzelmiş :) nasıl bilgi alıyoruz ds18b20 de ki gibi one wire haberleşmemi ?

tekosis

Sepiroth

Alıntı yapılan: Karamel - 26 Şubat 2015, 18:37:03
hocam gectigimiz yaz 2x16 lcd li pic18f li bir pcb tasarlamistim. yazin bunu modifiye ederek yapmak istiyorum. yeni pcb cizmek istemiyorum. o yuzden elemanlari 5v secmem gerekli. microcontroller da 5v oldugundan sistemi buna gore dusunmemiz lazim.
Devreni bilmiyorum, ama bana sorarsan yenisini cizmen cok daha iyi olur. Neden? Hem pratik yapmis olursun, hem de yeni seyler ogrenirsin, bu tabi benim kendi fikrim. Isin icine sarj kismi vs. girince emin ol modifiye yapmak istemeyeceksin. Bir de soyle bir durum var, boost DCDC kullandiginda pili cok daha hizli tuketeceksin.
Either you feel it, or not...