UPS Sorunu olabilirmi?

Başlatan bunalmis, 25 Mayıs 2005, 16:34:47

z

Elektrik kesintilerinde en geç 1 dk içinde devreye giren diezel jenaratörümüz var. Bilgisayarımızda baba bir firmanın UPS'i ile
besleniyor.

Elektrik kesildiğinde sistem sorunsuz çalışıyor. Zaten 1 dk içinde jenaratör devreye giriyor.

Ancak;

Elektrikler geldiğinde jenaratör devreden çıkıp şebekeye geçişte bilgisayar shut down oluyor. (Geçiş süresi 10 sn sürmüyor, bu esnada elektrikler gene kesiliyor ama bilgisayar UPSe bağlı )

Sorun neden kaynaklanıyor anlamadım.

Yorumunuz varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

aküleri bir kontrol edin
kaliteli aletse akü düşük msj vermesi lazım gerçi ama
akü tarihleri nedir bide ona bakın eskiyse olabilir genelde ilk + ya yakın olan bozuluyor

z

Aster ilk akla gelen akuler, ancak UPS akusu kotu ise neden elektrik kesintisinin baslangicinda (jenarator devreye girinceye kadarki  ilk 1dk da)  bilgisayari kapamiyorda, elektrikler geldiginde jenaratorun devreden cikip sebekeye baglanma arasinda gecen 10 sn icinde bilgisayarin kapanmasina neden oluyor.

Ustelik UPSin aku durumunu, yuk durumunu gosteren gostergelerinde aku sarji ideal durumda, yukde max gucun cok altinda.

Benim aklima hic bir sey gelmiyor.

salim ALTIN

Merhaba
Sorun senkronizasyon olarak görünüyor.
Jenaratörler kendi başlarına şebeke kadar hassas olarak frekansı sabit tutamazlar.
Ups eğer on-line değil ise sistemine bağlı olarak şebeke veya jenaratör enerjisi makul seviyelerde iken statik by-pass ile şebeke yi yüke uygular.
Şebekede kesilme olduğunda 3-5 msn sürede kendi devreye girer. fakat zaten daha önceden şebekeye kendini senkron etmiştir. şebeke kesildiğinde o sinyale senkron devreye girer. bilgisayarının power  kapasitörleri çok fazla enerji kaybetmez.
Fakat jenaratör devreye girdiğinde frekans yüzmeye başlar. Sonra şebeke geri gelince sistemler bir anda jenaratörü devreden çıkarıp şebekeyi sisteme bağlar. (ama ben bügüne kadar şebeke gelince şebekeye senkron olan jenaratör duymadım) bu anda eğer ups jenaratörü yüke uyguladı ise jenaratör ile şebeke arasında senkron kayması power suply da anlık enerji kayıpları oluşturur ve sistemler kapanır yada reset alır.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

Salim hocam, o kadar sene kullandım hiç anlattığınız türden bir olayla karşılaşmadım. Her türlüsünüde kullandım, ama ilginç bir durum
yok mu içimizde KGK servisinde çalişan var diye biliyorum ama onlar fikir versinler birde

Bunalmış, birde çıkışı kes pc lerden ayır denemeler yap yapmışsındır gerçide girişi aç kapa çıkışada bir soba felan bağla 1-2 kw gibi

aletler ne marka?

z

Problemin kaynagini tespit edebilmek icin  sistemin elektrigini salterden kapatip acmam sorun cikartmiyor ve sistemler UPS uzerinden beslenmeye devam ediyor.

UPS Compaq marka ve  buyuk bilgisayar sistemleri icin tasarlanmis.

Cevap yazarken aklima bir sey geldi.  Toprak notur voltaji,  bu sistemlerde belirli bir degerin ustune cikmamali.

Aniden elektrik geldiginde sistemde elektrik sebekesindeki gecici olaylar toprak voltajini soyle bir salliyorsa sistem korumaya geciyor olabilir. Bu durumda buna engel olmam da imkansiz gibi. Gerci sistemin kendi topragi var ama yarin toprak iletkeni nereye gidiyor nerelere baglanmis kendim kontrol edecegim.

Birde bu sorun gecici resim olaylarindan kaynaklaniyorsa klasik olcu aletleriyle falan da izlenecek bir sey değil.

aster

hocam enerji yokken nötür -toprak arası 2-3 ohm olmalı
bu omaj büyüdüyse dediğiniz olabilir !5-25 ohm gibi
öyleyse topraklamayı tekrar yenileyin

aster

bu olay bende değişik bir şekilde şöyle oluyordu
toprakla nötür omajı az dandik 8 ohm felan
birde devrede 300mA lik kaçak akım rölesi var
enerjiyi veriyorum bir şey yok enerjiyi keserken akım rölesi devreyi açtırıyor
bayağı bir ot yolmuştum bu olaya

salim ALTIN

Merhaba.
Bunalmış söylediğin de olayın sebebi olabilir. Jenaratör çıkışları genelde topraklanmaz.
Aster ups lerde  yük ile ups çıkışını vede  şebeke girişini bağlamanın yöntemi nedir. ? Yanlızca kontaktör değil tabii. Kontaktör olsa bile böyle sorunlar olur. Sorun kaynağı UPS nin markası değil yapısıdır. Kim yapmış olursa olsun kullanılan teknik önemlidir. Ben taaa 1991 yılında başladım ups ile uğraşmaya. 5KVA ve statik BY-Pass vardı. Yani role kontaklarına paralel triyak. Bunlarda bile büyük problemler olur. Şöyle ki yüke role kontagı ile şebekeyi veriyorsun, sonra ups çıkışını hazır edip senkronluyor ve ups yi yüke triyaktan paralelliyorsun. 10 msn sonra roleyi bıraktırıp yükü role kontağından ups ye kontak üzerinden bağlıyorsun. bu anda triyak üzerinden ups yüke bağlı. sonra statik by-pass ı devreden çıkarıyorsun.
Bu çalışmanın en büyük handikapı nedir söyleyebilirmisin.?

gelelim direk roleli sisteme. senkron olmayan ve rele ile bağlanan sistem için bir sinüs sinyali çizelim ve bundan 60 - 90 yada 180 derece faz farklı sinyalleri çizelim bu sinyalin altlarına. sonra 3 msn (ki role kontak değişim süresi olarak alabiliriz.) içinde yükü bir sinyalden dierine geçirdiğimizi düşünüp olası etkileri inceleyelim. ???
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Günümüz bilgisayarları için,  bir kaynaktan diğer kaynağa geçişte kaynakların senkron olmasına gerek duyulmayacağını düşünüyorum.

Şebekeyi doğrudan doğrultup kapasitelere uygulayan bilgisayarın güç kaynakları devreleri için bir şebekeden diğerine geçerken faz farkı olmuş olmamış bence hiç bir önemi yok. En kötü durumda 5 ms lik kesinti söz konusu olur, güç kaynağı kapasitelerinde depolanmış enerji de bu sorunun üstesinden gelir.

Yanılıyormuyum.

Girişte 50Hz trafo olsa bir takım geçici olaylara neden olabilir ama günümüzde artık bu tip devreler kalmadı.

Ayrıca server sistemleri için üretilmiş bu ups'in online tipi olmaması imkansız.