Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

yeni başladım yardm

Başlatan xdevrim, 03 Mart 2015, 18:49:32

xdevrim

'****************************************************************
'Programın adı:buton.bas
'Programın işlevi:16f84 ün B portunun 0.bitine bağlı olan ledi A portunun 1.
'bağlı butona basınca yakmak
'Tarih 02.03.2015 derleyici:pbp
'*****************************************************************
D var byte 'd button komutu tekrarı için değişken'
TRISB=%00000000 'b portunun tümünü çıkış yap    '
TRISA=%00000010  'a portunun 1.bitini giriş yap'
PORTB=0 'b portunu 0 la'
'*************************************************************************
D=0
butonbas:
BUTTON PortA.1, 0, 254, 0, D, ledyak
Goto butonbas
ledyak:
portB.0=1 'butona basılıysa led yak'
end.

kitaptan aldığım gibi microcode studio ya yazdım button komutunun olduğu satırda bad expression hatası veriyor ?yardımcı olacak ustalara teşekkür ederim

stm

yeni başladıysan eğer hiç zaman kaybetmeden serdar çiçeğin kitabını al ve ccs ye başla picbasice hiç bulaşma.
ccs ile başlarsan hem çok çabuk öğrenirsin hemde c dili olduğu için ilerde ccs den c ye geçmen çok kolay olur ve diğer işlemcileride kullanabilirsin.
picbasic sadece pic işlemciler içindir. cs de yanlızca pic işlemciler içindir ama sonuçta c dili olduğundan c nin temellerini öğrenmiş olursun.

ilker_32

1. Hata programın sonunda END'den sonra "." koymayacaksın.
2. Button komutunu kullandığın zaman dizilim hatası.

BUTTON PortA.1, 0, 254, 0, D, 0, ledyak

Genel olarak button komutu yerine if then kullanabilirsin aşağıda ki gibi,

if porta.1=0 then ledyak

gibi.

xdevrim

teşekkür ederim çözüldü...basit hatalar ama işte kendi çabamla ancak bu hızda devam ediyor üstat...birde ben microcodestudio silver aldım...compile and program deyince compile yapıyor succes veriyor sonra programmer ı aramaya başlıyor ve unable to find programmer yazısı çıkıyor...ama kontrol ettiğimde hex uzantılı dosya oluşmuş oluyor herşey yolunda mı?henüz isis alamadığım için simüle edemedim saygılarımla

ilker_32

Siyah kalemle yuvarlak içerisine aldığım kısım sadece derleme yapar ve .hex kodunu oluşturur. Yanında ki ise derleme işlemi yapıldıktan sonra Mcsp'ye adapte olmuş(Mcsp'nin tanıdığı bir programlayıcı) bir programlayıcı sayesinde .hex kodunu pic'e de yükler. Ayrıca forumdan Proteus programını indirip kullanabilirsin. Yukarıda sağ tarafta arama butonu var ve aradığın herşeyi bulabilirsin.

xdevrim

teşekkürler...hemen arattırıyorum....karşılıksız bilgi paylaşanlar olduğunu görmek çok güzel saygılarımla