MikroElektronika FT90x Derleyicisini Duyurdu

Başlatan ogy, 04 Mart 2015, 18:47:01

ogy

Birkaç ay önce FTDI firması ile yaptıkları anlaşmayı duyurmuşlardı.Şimdi de FT90x serisi 32bit işlemciler için yaptıkları derleyicinin ilk sürümünü ve geliştirme kartlarını duyurdular.

http://www.mikroe.com/mikroc/ft90x/

http://www.mikroe.com/ft90x/development-boards/

RaMu

Şuan inceliyorum,
tutabilir gibi geliyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Karamel

hocam visual tft yi de guncellemisler. halen stm32f429 un icersindeki tft suren modulune destek yok....  :-X ahh mikroe aaah  :'(

ogy

@Karamel hocam stm32f429'un kontrolcüsü ILI9341 değil mi? Visual TFT o sürücüyü destekliyor.Yanlış mı biliyorum?

Karamel

Alıntı yapılan: ogy - 05 Mart 2015, 00:36:55
@Karamel hocam stm32f429'un kontrolcüsü ILI9341 değil mi? Visual TFT o sürücüyü destekliyor.Yanlış mı biliyorum?

hayir hocam. stm32f429 da donanimsal olarak tft ekran suren bi modul var. Suan telefondan yazdigim icin ismini bulamadim. nasil spi i yada i2c yi donanimsal olarak yapip. microcontrolleri code lar ile yormuyorsak. buda oyle. mikroe ye mail yazmistim 1 seneden fazla oldu. yapacagiz demislerdi. halen yapmadilar. visual tft ve mikroc for arm i seviyorum ama destek gelmiyor bazi seylere. ftnin ve ti in(tiva) birkac modeli icin ayni donanimsal destek geldi. st ye gelmedi.

mesaj birleştirme:: 05 Mart 2015, 10:51:53

Sanirim stm32f429 un discovery karti oldugu icin boyle yapiyorlar. onlar hem deney karti yapip. hemde compiler satmak istiyorlar. f429 a destek verse millet deney kartini st den alacak.

ogy

Haklsınız hocam.Genelde kendi media board ları üzerindeki TFT sürücülerine destek veriyorlar.

Gökhan BEKEN

@Karamel o donanımı kullanabileceğin bir sürü platform var. Basitlik istiyorsan cubemx ile bir kaç yere tıklayarak proje oluşturup kullanabiliyorsun. Yok st'nin eski standart peribheral kütüphanesini kullanacağım dersen onunda bir sürü örneği var, yok register'larla yapacağım dersen zaten bu konuda hiç sınır yok. Cubemx, Keil, IAR, Emblock, Coocox  felan dururken, 1 sene mail bekleme'ye ne gerek var.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Karamel

yok hocam beklemiyorum. sadece yasanan bu olayi siz hocalarimla paylasmak istedim. suan dersler var. yazin stm32f429 un deney pcbsini yapmayi dusunuyorum. eger becerebilirsem keil ile programlamayi ogrenecegim. emwin diye birsey ile yapiyorlar sanirim. (visual tft gibi birsey)

r32mp

Programlayıcı ve dememe kartı vs. yapmışlar. ama piyasada mcu yok. Türkiye de ne olur tutarmı dersiniz?. St'nin arm tabanlı işlemcileri  aldı başını gidiyor memleketde.

Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

LukeSkywalker

Yine yanlış tanımlamalar yapılan bir konuya dönüştü bu ve ben yine mikroC derleyicisini savunuyormuş gibi görüleceğim ama şunu artık birilerinin anlaması gerekiyor: Siz istediğiniz kütüphaneyi istediğiniz derleyicide kullanabilirsiniz. "MikroC'de bunun kütüphanesi yok ki mikroC kaka tüh"demek bilimle uğraşan insanlara yakışmıyor.  F429 için hazırlanmış herhangi bir kütüphaneyi tutup mikroC derleyicisinde kullanabilirsiniz. sizi engelleyen bir şey yok. Adamlar hazır kütüphane yapmamış diye bir dövmediğimiz kalıyor. MikroC bir derleyicidir, kullanılan dil C'dir, bunun yanında ekstradan hazır kütüphaneler sunar, sizin başka kütüphane kullanmanıza da hayır kullanmazsın demez.

mesaj birleştirme:: 08 Mart 2015, 19:29:41

MikroC'nin STM32F429 içerisinde bulunan TFT sürücüsüne desteği yok ta Keil'in desteği var mı? Sapla samanı karıştırmayalım. MikroC'de STM32F429'u programlayamadınız mı yoksa hazır kütüphane sunmadığı için mi yakınıyorsunuz? Eğer hazır kütüphanesi yok diye derleyici beğenmeyeceksek keili atalım gitsin çünkü hiç bir kütüphanesi yok.

Karamel

Hocam biraz reflexli yaklisimda bulunmussunuz. simdi ortada soyle bir yanlis anlasilma var ki. destek derleyiciye degil. visual tft ye gelmiyor. yani ben f429 u secip. gui yi rahatca kullanamiyorum. siz daha iyi biliyorsunuz ki. visual tft mikroc icin code uretiyor. haftaya sinav var. pek bakamadim amavisual tft yi sadece buton. Text vs gibi tasarim seyleri icin kullanip. F429 icin yada baska bir desteklenmeyen surucu icin driver code u yazsam. bunlari bir arada calistabilirmiyim? Eger bu mumkunse nasil yapabilirim?

Mikroc ye ve kuuphanelerine benim soyledigim kotu birsey yok.

Visual tft sizde biliyorsunuz ki. emwin gibi isi her platforma gui lik yapmak degil. mikroe nin tft boardlari icin var. dikkat ederseniz. visual tft icersinde olan butun suruculerin mikroe de board u da var. biz su driver meselesini cozersek. visual tft tabanca gibi gui olur. ben visual tft nin gorselligini cok begeniyorum ::)

mesaj birleştirme:: 09 Mart 2015, 01:04:22

Mesela hocam ben yazin bir aksilik olmazsa ssd1963 ile 800*480  16bit calismak istiyorum. simdi visual tft bunu desteklemiyor. ama driver meselesini cozebilirsem(mesleyi cozmus birisi internete video koymus. ondan faydalanacagim) driver.c yi buraya koyarim. bizden sonra hocalarimizda visual tft kullanirken destek yok. ne yapacagiz biz diye dusunmezler. baska bir hocamiz f429 icin bunu yapar. baska bir hocamiz daha farkli bir surucu icin yapar. bizde su destek sorununun ustesinden gelmis oluruz. siz mikroe hakkinda konusulunca biraz reflexli olarak kiziyorsunuz ama ben yukarida yazdigim gibi dusunuyorum...... ::)

mesaj birleştirme:: 09 Mart 2015, 01:14:38

Birde yukarida keil ogrenecegim dememin sebebi. emwin keil e code uretiyor hocam. bunu mikroc de nasil kullanabiliriz bilmiyorum. yani biraz karisik birsey. Guideki tasarimi tamamladiktan sonra kod uretiyorsunuz. keil bunu sak diye derliyor. mikroc de bunun derlendigini gosteren bi example yapsaniz bizim icin oncu olursunuz. ben mikroc yi seviyorum. hicbir zamanda mikroc ye kotu demedim. umarim su sorunu cozeriz de bende yazin mikroc for arm ile calisirim :) (ssd1963 u arm microcontrollera baglamak istiyorum)

Gece gece cok konusum. iyi geceler, iyi uykular hocam ::) yarin icin iyi mesailer ::)

Gökhan BEKEN

Şimdi mikroc yi seviyormuş gibi anlaşılacağım ama kimse mikroc derleyicisine kötü demedi hocam.
Aslında benim yorumumda da bir yanlışlık olmuş, sonuçta microc'de de register'lı program yazılabiliyor. Bu hata için kusura bakmayın.

Not: ilk cümleden dolayı keil'i, iar'ı, coocox'u sevdiğim anlaşılacak ama neyse hiçbiri kullanıcı dostu değil, bunlar için birbirimize laf yetiştirmemize değmez.

Karamel

Gokham hocam siz yazilimci adamsiniz. belki bize yardim edebilirsiniz?

Visual tft gorsel cikti bakimindan cok guzel bir is ortaya cikartiyor ama genele hitab etmiyor. sadece belli basli destekler var.

Yapmak istediklerimiz.

1-gui nin window calisma alaninin pixel degistirebilmek.(yukarida hocamla denedik. ya ben beceremedim yada gercektende basarisiz olduk.
2- visual tft den gorsel soleni elde ederek. kendi yazdigimiz lcd driver ile tumlesik calismayi saglamak.

Gökhan BEKEN

Benim elimdeki stmf429 discovery'i kartında akım çekmemesi için tft ekran ve başka akım çeken malzemeler söküldü bu yüzden deneyemem malesef.
İstersen yeni başlık aç, konuyu bombalamayalım.