ENJ28j60 Voltaj problemi

Başlatan baran123, 05 Mart 2015, 22:02:52

baran123

Enj modül geçti sonunda elime 4620 yide buldum
Devreyi kuruyorum kodları daha önceden denedim isisde sıkıntı yok ama devreyi LM1117 ile besleyince (3.3v regulator) enj nin sadece ledi yanıyor diğer iki trafo ledı yanmıyor 5v ile beslıyorum ledler duzgun yanıyor ama pic'e baglanamıyorum localden de port açarakda clk,wol,ınt pinleri boşta neden olabilir ? (gerilim usb den geliyor)

stm

hocam modül 5 volr zaten neden 3.3 volt ile besliyorsunuz

iyildirim

Enc 3.3V ile besleniyor. Umarım enc chip e 5V vermemişsindir. 

Trafo ledleri link kurulduğunda ve/veya veri iletişimi olduğunda yanar.
Ayrıca enc registerlerinde  ledlerin katodu mu, anodumu enc ye bağlı olduğu yani polaritesi de ayarlanabilir. Belki de modülle,  yazılımın enc yi init eden kodları uyumlu değildir.
Clk pini boş olmamalı. Microchip kütüphanesi kullanıyorsan int ve wol  önemli değil. Boşta kalabilir.

Öncelikle kütüphanede ICMP server ı enable edip, ping leyebiliyormusun bi bak. 

Alıntı yapılan: stm - 05 Mart 2015, 22:47:13
hocam modül 5 volr zaten neden 3.3 volt ile besliyorsunuz
Modül üzerinde regülatör vs. varmı?. Hiç regülatörlüsüne denk gelmedim, görmedim de.

baran123

modul 3.3 yazıyor nette ama usb den 3.3 regule ıle verdım calısmadı bende 5 verdım komple devre ye sımdı ledler yanıyor yesıl sureklı sarı arada yanıyor
CLKOUT pini ne için ? devrede gerek yoktu

mesaj birleştirme:: 05 Mart 2015, 23:10:37

baglantı hatası yapmışım şimdi çalıştı
bu arada 5V ile beslesem sorun olur mu ?

iyildirim

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 05 Mart 2015, 23:05:09
modul 3.3 yazıyor nette ama usb den 3.3 regule ıle verdım calısmadı bende 5 verdım komple devre ye sımdı ledler yanıyor yesıl sureklı sarı arada yanıyor
CLKOUT pini ne için ? devrede gerek yoktu
clk yazınca spı clock olarak düşündüm. clkout pini boş kalabilir.  Modül üzerinde regülatör varmı?

stm

modül üzerinde 3.3 v regülatör varmı ? benim aldığımda vardı sizin modül farklı ise olmayabilir.

baran123

lınk verdım yukarıda yol galıba

stm

verdiğiniz link çok genel. çok sayıda farklı enc modüller çıkıyor sizinki hangisi acaba ?
benim aldığım resimdekinin aynısı 3.3v regülatörü kartın arkasında.

stm

hocam eğer yok ise  3.3 volt regülatörü mecburen kullanacaksın.

mesaj birleştirme:: 05 Mart 2015, 23:50:49

Alıntı yapılan: iyildirim - 05 Mart 2015, 22:53:35
Modül üzerinde regülatör vs. varmı?. Hiç regülatörlüsüne denk gelmedim, görmedim de.
benim modülün arka tarafında regülatör var dikkat ederseniz besleme pininde 5v yazıyor.

baran123

lm1117 denedim usb den giriş yaparak ama trafodakı ısıklar yanmadı usb den verdıgımden dolayımıdır yoska baska bır regulator tavsıyenız var mı ?

stm

lm1117 iyidir usb akımı yetmiyor olabilirmi
çalışırken voltajları öpçtünmü? bir adaptör ile beslemeyi dene bence.

Gökhan BEKEN

@stm'in dediğine katılıyorum, ENC28j60 çalışırken biraz ısınıyor, yani biraz fazla akım çekiyor, bu yüzden USB ile beslemen yetmeyebilir.
Modüllerin bozuk olanına da denk geldim, suç modülde de olabilir, haberin olsun.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.