Buck-Converter için bobin

Başlatan Cemre., 06 Mart 2015, 19:26:04

Cemre.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. MHZ elektroniğe mail attım bakalım dönüş sağlarlarsa artık.
Direnç.net'ten de sipariş ettim becerebilirim umarım..

mustafa_cmbz

Mhz elektronik maile dönüş yaparmı bilmem 2 ortak çalışıyorlar ben bile bir tane numune için 4 gün uzun telefon görüşmeleri yaptım yapmam demiyorlar ama devamlı sallıyorlar çünki anladığım kadarı ile meblalı işler alıyorlar devamlı.

Cemre.

Sonunda direnç.net'ten bobin geldi. Şuan ihtiyacım olan telin çapını belirleyebilmek. Bunun için pratik bir çözüm sunabilecek olan var mı? Çünkü kumpasım yok, hassas bir ölçüm alamayacağım.

Bobin teli akım taşıma kapasitesi diye sorunca google amca pek bir şey döndürmüyor. Bunun bir tablosu vs. var mı?
4A dediğine göre bir çap tahmin edebiliriz sanıyorum. Benim ihtiyacım olan, 1500mA (1750mA) için güvenli tel çapını bulmak ve bu çaptaki bir telin 330uH için sarılmış bir nüveye 1123uH'lik bir bobin sarabilecek miyim sorusuna cevap bulmak. Bundan sonrası icraata kalıyor zaten.

Teşekkürler, iyi günler

mesaj birleştirme:: 16 Mart 2015, 16:08:13

L değeri için ise kafamda şöyle bir şey var.

Bobini bir L metre ile ölçüp, sökmeye başlayacağım. Atıyorum 10 sarımda bir teli kesip tekrar ölçüm alacağım. Elimde örneğin 50-60 noktasının x-y değerleri bilinen bir fonksiyonun grafiği olacak. Buradan da 1123uH için bir tahminde bulunacağım.

Sizce bu yöntem saçma mı olurdu? Sargıyı tamamen söküp nüve iç çapı yüksekliği vs gibi bilgileri ölçüp hesaplamayla mı sarım sayısına ulaşmalıyım? Önerebileceğiniz farklı herşeye açığım.  :)

HeCToR

Bence nüve 2 tur sarım yap değer ne çıkıyor ona göre istediğin değerin spir sayısını artırarak istediğin değeri elde edersin LCR metrenin frekansı nedir bu arada
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Cemre.

Alıntı yapılan: CORTEX - 16 Mart 2015, 16:14:24
Bence nüve 2 tur sarım yap değer ne çıkıyor ona göre istediğin değerin spir sayısını artırarak istediğin değeri elde edersin LCR metrenin frekansı nedir bu arada

LCR metre ile ilgili hiç bir fikrim yok hocam, görme dahi görmedim :D Bölümün bayağı profesyonel (hocanın cümlesi) ölçü aletini kullanacağım.

Ancak ilk kısmı anlayamadım. 2 tur sarıyorum. Ölçüm alıyorum. Sonra oran orantı mı yapıyorum?

mesaj birleştirme:: 16 Mart 2015, 16:21:54

Ha bir de bunları neyle kesiyorlar? Hayır makas falansa nasıl bir makasmış, biçmiş entegreyi :D
Direnç.net'e selamlar.. Aradım görüştüm, entegreden bir adet göndeririz hiç problem değil dediler. Bir de entegrenin görseli 16pin'di o yüzden dip-adaptörü de o şekilde sipariş etmiştim havale yapsam onu da ekleseniz dedim, ücret talep etmeden onu da göndeririz dediler. Sağolsunlar.

Keşke 50 adetten az direnç ve kondansatör de satın alabilsek.

HeCToR

Mesela 1123uH saracaksın 2 spir sardın 10uH ölçtün spir 10/2=5uH spir başına  sonra tekrar sarımı söküp 1123/5=224.6 spir sarım yapacaksın yakın değerler çıkar illaki 1123uH degerini tutturacagim diye ugrasma o degeri yakalayamazsin yakin degerleride isini gorecektir ikinci bir konu ise LCR metre olmadan doğru değerler alamazsın normal ölçü aleti yanıltır seni

Cemre.

Tamam hocam, dediğiniz yol benim için de mantıklı. Peki tel çapı/kesiti hakkında ne söyleyebilirsiniz?

HeCToR

Ne kadar akım çekeceksin ?

Cemre.

Sabit akım kaynağı olacak, 1.5A sabit, toleranslı 1.75A diye hesapladım. 1.75i aşacağını sanmam. Aşarsa zaten sıkıntı var demektir.

HeCToR

0.30mm çapındaki telden 1200mA akım çekiyordum ama telin kalitesine göre çalışma frekansına göre değişir çalışma frekansı yükseldikçe telin çekirdeğinden akım akmaz telin dış yüzey çapından akım akmaya başlar

Cemre.

Anladım hocam. 50kHz anahtarlama frekansım. Bobin teli satın alabileceğim (bir kaç metre) bir internet sitesi vs var mıdır acaba?

HeCToR

Arızalı kart felan yokmu elinde sağdan soldan sarılı bobinlerde sök varsa trafodan sök biryerlerden çıkar gitsin

Cemre.

Hayır hocam herhangi bir arızalı kart yok. Ayrıca bir proje ödevi olduğundan maliyet analizi vs yapmam gerekiyor. Benim için pek sağlıklı olmazdı bu yöntem  :)

HeCToR

Cemre.