Buck-Converter için bobin

Başlatan Cemre., 06 Mart 2015, 19:26:04

HeCToR

Ankarada olsaydın yardımcı olurdum sana
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Cemre.

Neyse hocam, teşekkürler yardımlarınız için. Tel kesiti konusunda net bir şey çıkartabilirsem burada bobinajcı bulmaya çalışacağım.

mehmet

0,6mm - 0,8mm arası bobin teli ile deneyiniz,
200 spir muhtemelen işinizi görebilir.  ???
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Cemre.

Hocam direnç.net'ten bobini aldım ve LCR metre ile ölçerek nüveye elimdeki bobin telini sardım.
1040uH'ye ulaştım. Ancak hala akım taşıma kapasitesini düşünüyorum.
50kHz anahtarlama frekansının yaratacağı skin-effect'i de hesaba katarsak bu tel 1.5A taşımayacak gibi.
Sizin düşüncelerinizi de almak istedim.
Litz teli mi kullansak acaba?

Bu arada sardığım tel 2x12V 4W trafonun sekonderinden çıkan bobin telidir.

z

1mH çok yüksek bir değer.  Bu işi olabildiğince düşük değerli endüktans ile kotarmaya çalışın aksi takdirde hem endüktans yüksek olsun hem de akım yüksek olsun derseniz büyük göbek kesitli nüveye ihtiyaç duyarsınız.

Bobini klasik emaye tel ile sarın. Baktınız çok ısınıyor litz teline geçersiniz.

Yüksek akım uygulamalarında kullanılan bobinleri LCRmetre ile ölçerek sarmak hataya neden olur. Sıradan LCR metreler bobinden düşük akımlar akıtarak endüktans ölçer. Halbuki nüvenin magnetik geçirgenliği akı ile değişir. Zaten bu yüzden bobinler lineer davranmazlar.

Dediğim gibi endüktans değerini düşürme yoluna gidin.

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2015, 19:37:42

Yukarıdaki mesajları okuyunca neden yüksek endüktans ihtiyacı olduğunu anladım. Deneyin bir kaç kez patlatma durumunda kalabilirsiniz. Ancak böyle bir uygulamada nüveyi küçültme yoluna gitmezdim. Scopla bobin akımına bakıp doyma olup olmadığını muhakkak gözleyin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam. Bir kaç gün içerisinde deneyip tekrar döneceğim sanırım.
İyi akşamlar