Transistörü ısıtmak istiyorum.

Başlatan z, 06 Mart 2015, 21:48:56

HeCToR

En hızlı ısıyı elde etmek ısı ayarlı havya mantığı olsa gerek hocam 10 saniyede 520 dereceye kadar çıkabiliyor ve örnek veriyorum 300 dereceye dusurdunuz tekrar yine saniyeler mertebesi icerisinde sıcaklıgı dusebiliyor 300 dereceye
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Ustam indüksiyon ısıtma malum üzere manyetik bir malzemeyi ısıtır, endirekt olarakta plastiği ısıtmışolursun. Ama ultrasound bir ısıtma düşünülürse doğrudan plastik ısıtılmazmı? Bir video da çok hızlı birşekilde laptop şarj cihazlarının kutuları bu yöntemle kapatılıyordu.

z

Piezosunu bulabilirsem o yönteme geçmeyi çok isterim.

Piezosunu bulabilirmiyim?

Gerçi hareket halindeki plastiği ultrasonik yöntemle ısıtmak ciddi mekanik isteyebilir.

ercan_t

merhaba

peltier kullanabilirsin bir yanı ısınır diğer tarafı ilede başka birşeyi soğutabilirsin :)

muhittin_kaplan

o yüksek freq bobin yerine Bozdolaplarının bakır borusu olsa, eritilecek maddeyi bunun içinden geçirseniz ?

z

Borudan bobin yap mı diyorsun?

Boru bobin yapınca yüksek akım geçirilebiliyor ve içinden su akıtılıp soğutulabiliyor. Benim uygulamamda sıcaklık o kadar yükselmeyecek.

trgtylcnky

Hocam indüksiyon ısıtıcı bence süper fikir. Foruma (http://forums.reprap.org/) yazarsanız RepRap camiasında çok ilgi çekeceğini düşünüyorum. Düzeneğiniz için birkaç öneride bulunayım:

Filamentin extruder dişlisinden ısıtıcı demir boruya direkt olarak gitmesi sıkıntılı. Benim gördüğüm örneklerde bu arası hep teflon bir boru içine alınmış. Muhtemelen sebebi şu ki filament itildiğinde orada bükülecek (buckling) ve aşağıya gitmeyecek. Ya da gidecek ama bir miktar büküldüğü için gecikmeli gidecek. Onun için teflon bir boruyu iki ucu sabit bir şekilde araya köprü yapabilirsiniz. Genelde teflon kullanılmasının sebebi kaygan olması. Hatta bu şekilde kılavuz borusu gibi düşünerek eğimli açılar da verebilirsiniz. Dişliyi sabit bir yere koyup oradan hareketli kafaya teflon boruyla aktarım sağlanabiliyor. Hareketli ağırlık az olunca tabii sistem hızlanıyor.

PLA glass transition sıcaklığı 60 C olduğu için ısıtıcıya girmeden önceki kısım bu sıcaklığı geçmemeli diyorlar. Bu kısım bazı yazıcılarda fanla soğutuluyor bazılarında ısı yayılımını hızlandırmak için ince levhalar kullanılıyor. Tabii bu ısının boşa gitmesini sağlıyor o ayrı. Bence sıcak ve soğuk uçlar arasını iyice incelterek ya da ısıtıcı boruyu uzun tutarak soğuk tarafın ısınması engellenebilir.

Halihazırdaki reprap kontrol kartlarında M104 komutuyla sıcaklık değeri alınıp PID ile kontrol ediliyor.

z

Şimdilik conta silikonu ile bir şeyler yaptım ve kurumasını bekliyorum.

Çarşıya çıkmaya üşeniyorum. Labaratuvar malzemesi satan yerlerde cam borular satılıyor. Hatta kuartz borularda.

Bunun ucunu alevde eritip nozzle yapabiliriz. ucuna minik bir demir yüzük bağladıkmı indüksiyonla ısınacak kısım da hallolmuş olur.

Camı da istediğimiz gibi aluminyuma sıkıştırabiliriz.

Öte yandan fişek ısıtıcı vs için Çinden sipariş zaman alacak. Bizim gaddar satıcılara da büyük paralar ödemeyeceğim.

Aklıma sıcak silikon tabancası geldi. Çok ucuza alınabiliyor. İçinde herbir şey var. Nozzle'ın ucunu lehimle kapayıp ardından 0.3mm delik de açabilirim.

Yarın tabanca alıp deneyeceğim.

z

PLA flamantim yok fakat yoğurt kaplarından kesitiğim şeritlerde induksiyon ısıtıcı iş görüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=PaXcDpXOLYs&feature=youtu.be

Klein

nozzle için  tüplü ocaklarda ve ısıtıcılarda kullanılan nozzle çeşitlerine bakabilirsiniz. Küçük tüplerin üzerindeki nozzle  olduka küçük delikli.

z

microcozmoz

Sayın hocam,

Kickstarter platformunda desteklediğim projede titanyum alaşımlı nozul kullanımından bahsedilmiş. Sıcaklığın sabit tutulması ve hızlı soğuma özelliği önplana çıkarılmış.

https://www.kickstarter.com/projects/tiko3d/tiko-the-unibody-3d-printer
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."