Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Acaba program C de yazılabilir mi

Başlatan cereyanci06, 08 Mart 2015, 15:22:43

cereyanci06

merhabalar 10 tane dairesi olan bir binanın kapı sistemini yapacağım 10 dairenin şifresini aklında tutan şifreleri yöneticinin belirlediği kapıyı açmak isteyene ilk başta daire numarasını soran sonra o dairenin şifresini isteyen şifre doğru girildiğinde de kapının açılacağı bir sistem bunu nasıl tasarlıyacağım açıkcası hiçbir fikrim yok bu konuda bana yardımla olabilecek varmı şimdiden çok teşekkür ediyorum

Gökhan BEKEN

Yazılabilir, siz tıkandığınız yeri söyleyin.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

burç tankal

Yazılımda mı donanımda mı yardıma ihtiyacınız var?

cereyanci06

yazılımda sıkıntım var ardunio ile basit bir şekilde yaptım ama lcd de felan kapı numarasını istemesi şifreleri keypad ile belirlememiz konusunda yardıma ihtiyacım var
http://youtu.be/pSDAI9psb9k
programda sadece şifreleri programın içinden değiştirebiliyoruz ve lcd ve keypad yok programda dediğim gibi mantık açısından böyle bişey yazdık ama ilerisini yazamadık ö

Gökhan BEKEN

Ya yardım edilmek istemiyorsunuz, ya da yardım'ın ne olduğunu yanlış anlamışsınız.
Falanca yerde takıldım diyorsunuz da, söyler misiniz, forumdaki herhangi birisi sizin yazdığınız kodu nerden görüp de düzeltsin.
Eklediğiniz video gizli olduğu için izlenemiyor.
Arduino ile yaptığınızı bile 4 mesaj sonra söylüyorsunuz, konuyu PIC C bölümüne açmışsınız. Ayrıca belirtiyim, arduino C dilini değil C++ dilini kullanır.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mustafa_cmbz

proton da bile yapılır.Dil olarak hepsiyle yapılır ama bilmediğiniz bir dilde uğraş size extra zaman kaybı olur.Ha bunun yanında yeni şeylerde öğrenirsiniz ama ticari projelerde bence bildiğiniz platformlar ile yapmanız daha iyi olacaktır düşüncesindeyim.Yoksa ufak gördüğünüz bir proje ticari kimliğinize zarar verebilir.

Bunun yanında Gökhan arkadaşa katılıyorum yardım istiyorsunuz ama üstü kapalı mesajlar yazıyorsunuz.Bu tarz forumlarda yardım dileklerinizin yanında yazdığınız kod şema gerekiyorsa pcb çizimleri sizin amacınıza daha çabuk ulaşmanıza ve yardım edecek arkadaşlarında zamanından tasarruf olacaktır.

Bence bu tarz bir porjede ardunio kullanmanız saçma olur.Picler ile yada arm serisi işlemciler ile yapmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bir uyarıda daha bulunmak isterim hangi işlemciyi kullanırsanız kullanın handi dilde çalışıyorsanız çalışın şayet konuya hakim değilseniz bu tarz ticari işlere pek kalkışmayın derim.Şayet kalkışacaksanız da peşin peşin kendinizi ifade edin ve bir deneyelim diye olaya yaklaşın.Şayet pcb çizimine hakim değilseniz yazılımda oynamalar yaparak ileride yaşamanız muhtemel parazit vs. gibi sorunların önüne geçebilecek kadar kullandığınız dile hakim değilseniz ( aynı şekilde donanım içinde aynı şey geçerli) herşey tamam dediğiniz anda başınızdan aşağı kaynar sula dökülebilir.

misal şifreyi giriyoruz kapı otomatının bobine enerji veriyor bıraktığında devre kendini resetliyor gibi sorunlar yaşayabilir ve rezil olmanın yanında kendinizi de soğutursunuz bu işlerden.

Yapmaya çalıştığınız projenizde hafızada şifreler kullanıcı adları vs. olacağı için harici epromlar kullanılması tavsiyem olacaktır.Bunun yanında ilk olarak sıfırdan bu tarz bir projeye başlamadan önce sizden ne isteniyor siz neler ilave yaparsanız ortalık şenlenir ilk önce sahadan bu verileri toplamalısınız.Atıyorum 3 bloğun tüm verileri bir yerde birleşecekse ona göre bir merkez kurmanız gerekebilir.Bu 3 blok ile merkezin haberlşeme şekli elektrik tesisatı vs. ilk aşamada tasarıma geçmeden projelendirilmeli.Gidip saha çalışmaları yapılmalı.

Cihaz kısmında mesela menüler oluşturmalısınız.Şifre değişikliği yönetici atama vs. vs. vs. özellikler için oturup şartlanmalar oluşturmalısınız.Bunu yaparken benim size tavsiyem a4 üzerine kara kalem çalışmaları yaptıktan sonra mantığı kavrayacak seviyeye gelip ondan sonra eldeki veriler ile tasarıma geçmeniz olacaktır.

Ben vaktim yettikçe yardımcı olmak isterim.

iyi çalışmalar..

cereyanci06

ardunio farklı bir yazılım biliyorum arkadaş sadece bu protatifi yaptı kodlarda bi sıkıntı yok mesajımda da öyle bişey yazmıyor bunu pıc le nasıl çalıştırırız ardunio ile devam mı ederiz bilemiyorum sizden yardımcı olmanızı istediğim şey eksiklerim var daire numarası girilecek sonra şifre istenecek mikroişlemci bunu karşılaştıracak şifre doğru ise kapı açılacak ve lcd de kapı açık diye yazacak

cereyanci06

1.   int led=13; //13.pine led atadık
2.   int sifre; //şifre adında değişken atadık
3.   
4.   void setup(){
5.   pinMode(led,OUTPUT); //13.pini çıkış yaptık
6.   Serial.begin(9600); //seri haberleşme ayarını yaptık
7.   Serial.println("HOSGELDINIZ"); //En başa karşılama yazısı yazdık
8.   }
9.   
10.   void loop(){
11.   if(Serial.available()) //eğer seri iletişim varsa alttaki kodlar çalışacak
12.   {
13.   sifre = Serial.parseInt(); //bu komutla 4lü şifreler alıp "sifre" değişkenine atadık
14.   Serial.println(sifre); //sifre degiskeninin nasıl alındığını öğrenmek için ekrana yazdırdık
15.   switch (sifre){ //sifre degiskenini belirleyici etken olarak kullandık
16.   case 2001: //eger sifre 2001 ise asagıdaki kodlar calısıcak
17.   digitalWrite(led,HIGH); //led(kapı) acılcak
18.   Serial.println("1.KAT GIRIS YAPTI"); //kime ait sifre ise ekranda o yazacak
19.   break; //donguden cıkmak için break komutunu kullandık
20.   case 2002:
21.   digitalWrite(led,HIGH);
22.   Serial.println("2.KAT GIRIS YAPTI");
23.   break;
24.   case 2003:
25.   digitalWrite(led,HIGH);
26.   Serial.println("3.KAT GIRIS YAPTI");
27.   break;
28.   case 2004:
29.   digitalWrite(led,HIGH);
30.   Serial.println("4.KAT GIRIS YAPTI");
31.   break;
32.   case 2005:
33.   digitalWrite(led,HIGH);
34.   Serial.println("5.KAT GIRIS YAPTI");
35.   break;
36.   case 2006:
37.   digitalWrite(led,HIGH);
38.   Serial.println("6.KAT GIRIS YAPTI");
39.   break;
40.   case 2007:
41.   digitalWrite(led,HIGH);
42.   Serial.println("7.KAT GIRIS YAPTI");
43.   break;
44.   case 2008:
45.   digitalWrite(led,HIGH);
46.   Serial.println("8.KAT GIRIS YAPTI");
47.   break;
48.   case 2009:
49.   digitalWrite(led,HIGH);
50.   Serial.println("9.KAT GIRIS YAPTI");
51.   break;
52.   case 2010: //eger sifre 2010 ise asagıdaki kodlar calısıcak
53.   digitalWrite(led,HIGH); //led(kapı) acılcak
54.   Serial.println("10.KAT GIRIS YAPTI"); //kime ait sifre ise ekranda o yazacak
55.   break; //donguden cıkmak için break komutunu kullandık
56.   default: //gelen diğer tüm değerlerde aşağıdaki kod çalışssın
57.   digitalWrite(led,LOW); //led(kapı) kapalı olsun
58.   }
59.   }
60.   }
61.   
Hafızaya belli şifreleri atıyoruz işlemci o şifreyi alınca istenen görevi yapıyor. Sistem bu şekilde.  bunun gelişmiş şeklini oluşturamadım pıc in de böle bi iş yaptığı bilemiyorum yardımı ondan istedim yol gösterin dedim şunlar şunlar var demenizi bekledim