Üzeri Metal Olmayan Buton

Başlatan izturk, 09 Mart 2015, 17:44:07

izturk

Arkadaşlar emc testine gönderdiğim kartımda yukarıdaki butondan kullanıyorum. 3 seferdir esd testinde statik elektrik butonların üzerine atlıyor ve kartımı bozuyor.
Üzeri metal olmayan bir bvuton arıyorum. Aşağıdaki resimdeki gibi.

Nereden bulabilirim. Veya daha önce emc testinde bu sıkıntıyla karşılaşan oldu mu? Nasıl çözebiliriz.

Maxim

o metal kısımlar bir şekilde gnd ye verilebilse gene aynı şey olurmu?

izturk

Dün testten geçti çok şükür hocam. 4 butonun da metal kısımlarının üzerine ince bir sac kesip tutturdum. Onu ta gnd ye bağladım. Butonlara da mika üzerinden şapka giydirdim. Atlayacak yeri kalmadı.

ayhani

Alıntı yapılan: izturk - 12 Mart 2015, 10:41:46
Dün testten geçti çok şükür hocam. 4 butonun da metal kısımlarının üzerine ince bir sac kesip tutturdum. Onu ta gnd ye bağladım. Butonlara da mika üzerinden şapka giydirdim. Atlayacak yeri kalmadı.

Hayırlı olsun. Bende aşağıdaki butonları önerecektim.
http://www.direnc.net/12X12-KIRMIZI-LED-ISIKLI-BUTON,PR-18862.html

Hocam EMI testlerinden bahsedermisiniz. TSE almak içinmi yaptırdınız nereye ne kadara yaptırıyorsunuz, EMI'den başka testler yaptırıyormusunuz?
EMI testine girecek bir devrede nelere dikkat edilmeli? Eğer bunları ayrı bir başlıkta yazabilirseniz forumdaşlarınıza çok güzel bir bilgi aktarmış olursunuz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

izturk

Ben asansör kumanda kartı na CE belgesi alabilmek için EMC testine girdim. Testi Ankarada Eldaş a yaptırdım. 3500+kdv. fiyat cihazın özelliklerine yani yapacakları testlere göre değişiyor.

Testler hakkında detaylı bilgim yok. Bana söyledikleri bi kaç testten bahsedeyim.

Faz koruma ve asansörde emniyet zinciri dediğimiz 220V girişlerim var. Bunlara 220+10V uyguladılar ve bozulup bozulmayacağına baktılar.
24v dc besleme girişine 24+10v dc besleme uyguladılar. ayrıca bu girişe yıldırımı simüle eden yüksek voltaj ve frekansta bir dalga paketi uyguladılar. Bu yüzden kartın beslemesinde varistör, ters hızlı bir diyot ve kondansatörlerin besleme voltajından en az 10v büyük olması gerekiyor.
Dışardan gürültü verip kartın grültü altında nasıl tepki vereceğine baktılar.
Ayrıca kartın yaydığı gürültüyü ölçtüler.
Bu testlerde sıkıntısız geçtim. Benim takıldığım elektrostatik deşarj testi. ESD.
Burada da bir esd tabancası var. 15kV statik elektrik uyguluyor. Kartta kullanıcının el değebileceği yerlere bunu uyguluyorlar. bu da insanı simüle ediyormuş.
bu testten geçebilmek için kartın üzerinde mika olacak veya kart kutulu olacak. Tahmin ediyorum ki kutusuz bir cihazın geçmesi mümkün değil. Her taraf yanıyor.
Mika üzerinden tabancayı yaklaştırdığında bile lcd göçtü. yazılımal olarak ekranı sürekli yenileyerek kurtuldum.

Maxim

ben birkaç şey sormak istiyorum esd hakkında

-mesela lcd nin köşelerindeki montaj civatalarını plastikmi kullanmalı yoksa metalmi?
ön panele vidalarken?

-potansiyometre varsa panelin arkasından dış metalini gnd ye mi bağlamak lazım?

-esd tabancamız yok ama çakmak manyetosu az da olsa bize yardımcı olurmu bu test için?

ayhani

Alıntı yapılan: izturk - 12 Mart 2015, 15:12:51
Ben asansör kumanda kartı na CE belgesi alabilmek için EMC testine girdim. Testi Ankarada Eldaş a yaptırdım. 3500+kdv. fiyat cihazın özelliklerine yani yapacakları testlere göre değişiyor.

Testler hakkında detaylı bilgim yok. Bana söyledikleri bi kaç testten bahsedeyim.

Faz koruma ve asansörde emniyet zinciri dediğimiz 220V girişlerim var. Bunlara 220+10V uyguladılar ve bozulup bozulmayacağına baktılar.
24v dc besleme girişine 24+10v dc besleme uyguladılar. ayrıca bu girişe yıldırımı simüle eden yüksek voltaj ve frekansta bir dalga paketi uyguladılar. Bu yüzden kartın beslemesinde varistör, ters hızlı bir diyot ve kondansatörlerin besleme voltajından en az 10v büyük olması gerekiyor.
Dışardan gürültü verip kartın grültü altında nasıl tepki vereceğine baktılar.
Ayrıca kartın yaydığı gürültüyü ölçtüler.
Bu testlerde sıkıntısız geçtim. Benim takıldığım elektrostatik deşarj testi. ESD.
Burada da bir esd tabancası var. 15kV statik elektrik uyguluyor. Kartta kullanıcının el değebileceği yerlere bunu uyguluyorlar. bu da insanı simüle ediyormuş.
bu testten geçebilmek için kartın üzerinde mika olacak veya kart kutulu olacak. Tahmin ediyorum ki kutusuz bir cihazın geçmesi mümkün değil. Her taraf yanıyor.
Mika üzerinden tabancayı yaklaştırdığında bile lcd göçtü. yazılımal olarak ekranı sürekli yenileyerek kurtuldum.

Hocam vakit ayırıp yazdığın için teşekkür ederim, güzel bilgiler.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

izturk

Maxim Hocam,

Lcd ön panele vidalanacaksa kesinlikle plastik olmalı diye düşünüyorum. Metal civatadan metal gövdeye atlayacaktır. Metal gövdeye atladığı anda lcd bozuluyordu bende.
Ben bi kaç defa testten kalınca ön testimi çakmak manyetosuyla yapmaya başladım. Çakmak manyetosu lcd ye geldiğinde lcd kapanıyor ama bozulmuyordu. kapanmasını engelleyene kadar önlem almaya devam ettim.
Bi ön bilgi veriyor yani. En azından nereye atlayabileceğini kestirebiliyorsunuz.

Potansiyometrenin nereye bağlı olduğunu anlayamadım. Ama metal gövdeye el değecekse gnd ye bağlamanın faydası olacaktır. Çünkü metal gövdesinden de bacaklara atlayacaktır gnd ye bağlanmazsa.

ayhani hocam. önemli değil. rica ederim.