ölçü aletini kalibre etmek

Başlatan bulut_01, 09 Mart 2015, 19:52:27

bulut_01

İyi aksamlar picproje ailesi victor 86c model ölçü aletim var üzerinden yüksek akım geçirdim 23 amper civari sigortası attı değiştirdim yanlız aletin kalibresi bozulmuş 100 ohm dirençi 87 ohm gösteriyor arkasında  bi kaç trimpot var hangisi nedir bilmiyorum kalibreyi nasıl yapabilirim ?
YENİLMEZ..

bulut_01

Bu Konuda fikri olan bir arkadaş yok mu ?
YENİLMEZ..

HeCToR

Trimpotlardan yapacaksınız ancak belirtmiyormu trimpotların yanlarında filan ayrıca neye istinaden kalibresinin bozulduğuna emin oldunuz
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

bulut_01

Direnç ölçmleri baya hatalı 100 ohm 87 ohm gösteriyo pot adlarını buraya yazarım hangisinden yapılacagı bilmiyorum
YENİLMEZ..

HeCToR

Dirençte problem yok değilmi yazın isterseniz bakalım
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

polleme

Sadece bir direnç ölçerek emin olamazsınız. Başka bir ölçü aleti ile aynı direnci ölçün, farklı değerlerde dirençler (örnek %1 toleranslı metal film direnç) ölçün.

berke_42

23A akım multimetrenin standart problarından geçti ise prob kabloları zarar görmüş olabilir..
Baglantı  noktaları, baskı devre üzerindeki yollar  vs yüksek akım kaynaklı  zarar görmüş olabilir..
Kalibre etmek için 'doğruluğundan emin olunan komponent veya cihaz referans alınarak 'yapılmalı  ,potlar rastgele kurcalanmamalıdır.
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

muratdu

Ortaokulda Sony TV nin, neredeyse 10 tane trimpotu kurcalaşımtım. Sonra tabii değerleri önceden ölçüp not etmek hiç aklıma gelmediği için, bütün ayarlar bozulmuştu. Tekrar düzeltemedim. Hala öyle durur garibim. Siz siz olun değerleri önceden biryere not edin!

bulut_01

burdan bütün arkadaslara tşk ederim sorun probdanmış yüksek akımdan dolayı probda direnç oluşmuş ilginç çin malı oldugu için şaşırmamak lazım.

mesaj birleştirme:: 10 Mart 2015, 00:55:41

konu burdan açılmışken sorayım bazı drençlerin gövde rengi mavi olan var gri olan var yeşil olan var sarı olan bildiğimiz standart direnç farklı renkler ne ifade ediyor ?
YENİLMEZ..