16F84A 20 Mhz ile program led belli aralıklarla kıpraÅ

Başlatan ekocakaya, 01 Ocak 2003, 12:21:00

ekocakaya

16F84A 20 Mhz lik bir pic ile devre yaptım.Ufak birtane led yakan program yazdım.Programı çalıştırdığım zaman

nedense led kare dalga geliyormuş gibi belli aralıklarla kıpraşıyor?? Bunun nedeni nedir bilen varmı??

Yardımlarınız için

şimdiden teşekkür

passwordc

Öncelikle yazdığın programı görmemiz gerekiyor.

Banakalırsa sen WDT dan kesme alıyorsun ve denetleyici tekrar baştan başlıyor. Yinede programı boarda yazarsan derdine daha

kolay ve esaslı yardım ederiz....

drmp

dostum bildiğim kadarıyla 20 mhz  16f84 için çok yüksek değilmi

bshener

sen bu programı bir yaz burayada biz bi bakalım dostum

fsan

Alıntı yapılan: "drmp"dostum bildiğim kadarıyla 20 mhz  16f84 için çok yüksek

değilmi
bu arkadas 16f84A kullanmis sanirsam bu 20 mhz ile

calisiyor.
Alıntı yapılan: "XNHCX"F84 ve  F84A arasındaki farkta

anlatılıyor..

http://www.picproje.net/forum/viewtopic.php?t=1240

@ekocakaya
http://www.picproje.net/forum/viewtopic.php?t=2454

james

kristalin yanında kaç pflık kondansatör kullanıyon?22 den az olmasın.birde wdt den olabilir.programlarken disable yap
ARAMIYORUM , BULUYORUM

fiko

PIC 16F84A için max. Clock (kristal) 10 Mhz. dır. En yaygın 4 Mhz kullanılır. Çünkü dahili frekans 1 Mhz olur. Yani birkaç komut dışındaki komutlar 1 uSn de gerçekleşiyor. Tavsiye ederim...

axanc

elektroteknik hocamdan bir tavsiye:

Alıntı Yap"yaptığınız bir devre ilk seferde çalışırsa, oradan kaçın.. PATLAYABİLİR..."
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

cozturk

Alıntı yapılan: "fiko"PIC 16F84A için max. Clock (kristal) 10 Mhz. dır. ..
Bu artık doğru değil. Ben PIC 16F84A-20 tipini alıyor ve 20MHzde kullanıyorum.
Bir sır:Hatta PIC 16F84A -4 de 20 MHZde çalışıyor. ancak komutlarınm arasına sleep serpiştirmek gerekiyor; micro dinlenebilsin diye. Yoksa ... Bunlar belki bazı uygulamalarda sorun çıkarabilir. fakat benim yaptığım projelerde sorun çıkmadı. PBP kullanmıştım.
Alıntı yapılan: "James"kristalin yanında kaç pflık kondansatör kullanıyon?22 den az olmasın.
NAcizane benim projelerde 20MHz için 22pF fazla geliyordu. 10pF takıyorum oluyor. Belki pcb tasarımından da olabilir. Yollar da kond. yerine geçiyor.

Libertador

Alıntı yapılan: "axanc"elektroteknik hocamdan bir tavsiye:

Alıntı Yap"yaptığınız bir devre ilk seferde çalışırsa, oradan kaçın.. PATLAYABİLİR..."

:) Cok dogru bir soz. Benim yaptigim ilk devrelerden biri ilk seferde calismisti sonra catir cutur yanmisti, malum kisa devre.

ekocakaya: Kodu yazmazsan sadece tahminlerde bulunabiliriz.
Iyi calismalar.