LukeSkywalker Hocam Dikkatinize !

Başlatan HeCToR, 10 Mart 2015, 21:55:00

HeCToR

Hocam Merhaba mikroc lisanslarını almıştım hatırlarsanız lisanslar flash bellek içerisinde herhangi bir kayıp yada tehlike durumunda ne yapmam gerekiyor.
İkinci bir sorum güncelleştirmeleri otomatik olarak güncelliyormu yoksa kendimizmi güncelliyoruz   
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

LukeSkywalker

Güncelleştirmeler otomatik olarak yapılır. Fakat lisansların nasıl yedekleneceği konusunda hiç bir fikrim yok. Bunu mikroe'ye bir mail atarak sorsanız daha iyi olur.

HeCToR

Teşekkürler hocam bir sorum daha olacak  :) Programı yüklerken istediğimiz programmer ile yükleme yapabiliyormuyuz ben ICD3 kullanıyorum mesela

Karamel

benimde hocaya bir sorum olacak.

hoca. size ne gibi bir yanlis yaptim bilmiyorum. kufur. hakaret. saygisizlik vs gibi seyleri gormeden buyudum ben. ailem bana boyle terbiye verdi. yani en azindan boyle bir genc oldugumu dusunuyorum. forumdaki diger hocalarimizin benim hakkimdaki gorusu en dogrusudur. beni onlara sorun lutfen.

sizi rahatsiz ettigimi yada ozel mesaj bombardimanina tuttugumu hatirlamiyorum. forumda max 2-3 hocama ozel mesaj yazdim. zaten mod. hocalarimiz benim hesabimi inceleyip dogru yada yalan soyledigimi anlabilirler. hocalarima yazdigim mesajlarin kat kat fazlasini gelen kutuma aldim. bazi hocalarim yardim falan istediler. 18 yasinda bir genc olarak yardim edebildigim hocalarimdan sadece dua temenni ettim. buda beni cok onurlandirdi..... neyse.

sonuc olarak ozel mesajla sizi rahatsizda etmedim. foumdaki mikroc veya mikroe hakkindaki birkac mesajimi yanlis anladiniz. bende bunlari size beni yanlis anladiginizi belirttim.

bu yaz ekran + sd card + anfi vs iceren bi pcb yapip wav player yapmak istiyorum. visual tft suan icin esnek degil ama biz ufak tefek seyler yaparak onu tam bir gui haline cevirebiliriz diye dusundum. bu yuzden size ilk kez(yazin size mesaj yazdimmi bilmiyorum ama yazmadim diye aklimda kalmis) mesaj yazmaya kalktim.

mesajimda dedim ki:

hocam forumda zaten konusmutuk. su konuyu https://www.picproje.org/index.php/topic,58118.msg448694.html#msg448694 yeterince kirlettik. buradaki visual tft hakkindaki sorunlar icin. pazar gunku sinavdan sonra forumda konu acmak ve bu sorunlarin ustesinden gelmek istiyorum. Gokhan hocam da bize yardimci olacak. siz bize yol gosterirseniz. biz diger isleri halledebiliriz.

gibi birseyler dedim ve gonder e bastim.

birde gordum ki: kirmizi olarak. "LukeSkywalker isimli kullanici sizi engellemistir!" yaziyor ekranda..!

hoca. bir an icin saygida kusur ettiysem affola ama bu engeli neden hakettigimi ogrenmek isterim. yanlisimiz neyse. duzeltmek isterim.

size saygilar. forumdaki diger tum hocalarimada sevgiler. farkinda olmadan kendisini kirdigimi dusunen hocalarim bana lutfen mesaj yazsinlar. onlarin mesajlarini tek tek okuyarak. varsa tum yanlislarimi duzeltmek istiyorum.

hocalar iyiki varlar..... ve benim her zaman onlardan ogrenecegim cok sey var.....

LukeSkywalker

Özel mesajların tamamını engellemiştim @Karamel. Sana özel bir şey değil.

mesaj birleştirme:: 12 Mart 2015, 14:41:52

Alıntı yapılan: CORTEX - 10 Mart 2015, 22:05:52
Teşekkürler hocam bir sorum daha olacak  :) Programı yüklerken istediğimiz programmer ile yükleme yapabiliyormuyuz ben ICD3 kullanıyorum mesela

MikroC içerisinden SWD ve JTAG kullanılabiliyor.

HeCToR

Öyleyse MicroC üzerinde derleyip hex dosyasını mplab üzerine aktarıp oradan program atabiliriz Hocam

Karamel

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 12 Mart 2015, 14:39:25
Özel mesajların tamamını engellemiştim @Karamel. Sana özel bir şey değil.

mesaj birleştirme:: 12 Mart 2015, 14:41:52

MikroC içerisinden SWD ve JTAG kullanılabiliyor.

oyleyse forumda daha acik aciklamalar olmali...... mod hocalarima buradan sesleniyorum.  :-\ birkac gundur hocama bir yanlis yapmama ragmen. "sizi" engellemistir yazisini okuyunca. bunu kisisel olarak algiladim vede cok uzuldum........ hocamiz ozel mesaj kullanmiyorsa "sizi engelledi" yazacagina "ozel mesaj kullanmiyor" yazabilir. kisisel engellemelerde "kisi sizi engellemistir" yazabilir. kac gundur uzuldum durdum bosu bosuna........

Alıntı yapılan: CORTEX - 12 Mart 2015, 14:49:59
Öyleyse MicroC üzerinde derleyip hex dosyasını mplab üzerine aktarıp oradan program atabiliriz Hocam

hocam ben gectigimiz yaz pic microcontroller icin boyle yapmistim. bir agabeyimden pickit3 edinmistim gecici olarak. yaz sonundada iade ettim. yalniz boyle cok ugrastirici oluyor hocam. bastan soyluyeyim. mikroc de derliyorsunuz. mplab dan hex i import edip. yuklemeye basiyorsunuz. madem lisansli mikroc aldiniz. mikroe nin programlayicisinida alin. sanirim butun picleri programliyordu o. bir tusla derleyip. pic in icersine atarsiniz programi. daha hizli olur. ::)

bide sanirim mikroe nin programlayicisi ile debug ta yapabilirsiniz. pickit3 u sadece hex yuklemede kullaninca sanirim debug yapamiyoruz?

HeCToR

Mantıklı @Karamel yüklemeyi hızlı yapıyormu acaba microcnin programmerı alınabilir

Karamel

hocam bence microchip in programlayicilari ile ayni hizda calisacaktir cunku ayni yolu ve mantigi kullaniyor. youtube da videolari vardir buyuk ihtimalle. onlar izlenebilir yada internetteki yorumlar okunabilir. bazi hocalarimizda 2 programlayicida olabilir?

HeCToR

pickit3 kullandiğimda ıcd3 nazaran hacı muratla mercedes gibi geliyordu örnek veriyorum pickit3`un 20 saniyede yuklediği programı ıcd3 5 saniyede yukluyor buda seri üretimde bir hayli zarar veriyor

Karamel

hocam gectigimiz yaz pickit3 ile 40kb civarindaki programi 5-6 sn gibi bir zamanda yukluyordu? 18f serisi microcontroller ile calismistim. 20 snde yuklenen program kac kb hocam? bide hangi model microcontroller a yukleniyor? bu yavaslama modeldende oluyor olabilir?

HeCToR

ornek verdim @Karamel sadece yani ıcd3`un ne kadar hızlı oldugunu belirtmek istedim

HeCToR

@Karamel mikroprog micro c`nin programmerını sipariş ettim 104 $ fiyatı vardı vergiler ile birlikte 130 $ oldu

M_B

Alıntı yapılan: CORTEX - 13 Mart 2015, 18:11:36
@Karamel mikroprog micro c`nin programmerını sipariş ettim 104 $ fiyatı vardı vergiler ile birlikte 130 $ oldu
@Cortex Hocam bir gelsin kullanın bakalım memnun kalacakmısınız. Benimde hoşuma gidiyor o programlayıcı.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Karamel

Alıntı yapılan: CORTEX - 13 Mart 2015, 18:11:36

hocam hayirli olsun oncelikle. ::)  hocam yani microchip in programlayicilari bildigim kadari ile butun microcontroller serilerini desteklemiyor. pic 10f ten pic32 ye kadar butun microcontrollerlari tek aletle programlayabileceginizi dusunursek. bence sadece bu ozelligi icin bile 130$ vermeye degebilir.

birde hocam M_B hocamizin da dedigi gibi sonucu buraya yazarsaniz bende cok mutlu olurum. cunku bende merak ediyorum bu programlayiciyi.